Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Vieme prví: Mičovského kvôli PPA začala riešiť polícia

Vieme prví: Mičovského kvôli PPA začala riešiť polícia
insert_photoTASR

Výberovým konaním ministra OĽaNO Jána Mičovského na šéfa PPA sa začali zaoberať orgány činné v trestnom konaní. Deň po tom, ako túto informáciu portálu poľnoinfo.sk potvrdila Generálna prokuratúra SR, minister výberové konanie zrušil.

GP SR pozorne sleduje dianie okolo výberu šéfa agentúry, ktorá administruje miliardy eur pre poľnohospodárov, potravinárov, lesníkov, obce a školy. Ide totiž o jeden z najdôležitejších štátnych úradov v krajine. Zverejnené informácie k výberovému procesu i jeho netransparentnosť vzbudzujú už tak závažné podozrenia, že sa nimi začali zaoberať aj orgány činné v trestnom konaní.

„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry odstúpil informáciu na príslušnú zložku polície, ktorá sa vecou bude ďalej zaoberať,“ potvrdila portálu poľnonfo.sk hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová.

Kšeftovanie so štátnymi flekmi? 

GP SR zaznamenala vyjadrenia Vidieckej platformy. Tá ústami členky Výkonného výboru Anny Balkovej v polovici januára informovala, že zaznamenali podozrivé aktivity, ktoré výberové konanie sprevádzajú.

„Sme zhrození z aktivít, ktoré sa dejú okolo výberu nového generálneho riaditeľa PPA. Zaznamenali sme aktivity, ktoré výmenou za podporu nominácií na post generálneho riaditeľa PPA ponúkajú vysoké štátne pozície tým, ktorí nominácie podporia,“ informovala Anna Balková.

Ako ďalej A. Balková dodala: „Je najvyšší čas, aby sa pán minister prestal vyhovárať na ťaživú minulosť rezortu, ktorú majú zrejme všetky rezorty nielen ten náš. Ak nechceme pochovať vidiek, ktorý tvorí viac ako 80% Slovenska, je životne dôležité aby sa pán minister konečne zobudil a vo svojom slovníku opäť našiel slová ako odbornosť, plán a jasné ciele. Prebehlo deväť mesiacov márnych pokusov o diskusiu a je najvyšší čas, ak už nie je neskoro, aby pán minister začal skutočne konať, alebo priznal svoju prehru.“

Ozýva sa už aj opozícia

Dnešné ďalšie zrušené výberové konania budí vážne podozrenia voči ministrovi aj vo veci umelého udržiavania aktuálneho šéfa PPA Jaroslava Jánoša. Jeho okamžité odvolanie žiadal opozičný Hlas-SD ešte v polovici decembra.

„Pýtame sa na základe čoho vymenoval pán minister Mičovský Jaroslava Jánoša za šéfa PPA? Iba na základe toho, že je jeho poradca? Pán Jánoš totiž nespĺňa žiadne z kritérií, ktoré nastavil agrorezort v novom výberovom konaní. Vzhľadom na závažné fakty, konflikty záujmov a ich katastrofálne dôsledky na slovenských poľnohospodárov, žiadame pána ministra Mičovského, aby okamžite odvolal Jaroslava Jánoša z pozície generálneho riaditeľa PPA a zabránil tak krokom vedúcim k odobratiu akreditácie PPA zo strany Európskej komisie,“ uviedol vtedy Róbert Puci.

O závažnosti konfiktov záujmov Jaroslava Jánoša, dvojky z kandidátky politickej strany Františka Oravca „Máme toho dosť“, písal aj Denník E.

„Po pár mesiacoch vo funkcii sa však ukázalo, že Jánošovým hendikepom nie je len neskúsenosť s manažovaním väčších organizácii, ale sú ním napokon aj jeho konflikty záujmov. Kritici mu vyčítajú, že sa pri vedení agentúry nesústreďuje na vyladenie celého systému, ale pôsobí, akoby si tam prišiel vyriešiť podnikateľské spory seba a svojich blízkych. Riaditeľ Jánoš bol navyše v minulosti od agentúry sám pokutovaný za neoprávnené čerpanie dotácií a spochybniť možno aj tvrdenie, že má širšie farmárske skúsenosti,“ uviedol redaktor Ivan Haluza.

Jánoš na dva-tri týždne?

Ešte na konci novembra pritom minister Ján Mičovský ubezpečoval, že Jaroslav Jánoš bude túto funkciu zastávať len na prechodné obdobie po dobu „cca. dvoch-troch týždňov“. Z následného riadneho výberového konania mal vzísť nový generálny riaditeľ. Dodnes sa tak nestalo, napriek tomu, že ministerstvo predĺžilo termín na prihlásenie sa kandidátov na post šéfa PPA až do polovice januára 2021.

„Pôdohospodárska platobná agentúra a odborná verejnosť musí čím skôr poznať meno nového generálneho riaditeľa, ktorý bude zárukou vysokej profesionality, odbornosti, zásadovosti a nulovej tolerancie korupcie. Priestor na experimenty v podobe náhradníkov tu nemáme a ani nechceme mať,“ uviedol v tejto polovici decembra predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.

Čo skutočne stojí za ďalším zrušeným výberovým konaním, informáciami o konfliktoch záujmov i o kšeftovaní s „vysokými flekmi v štátnej správe“,  môžu verejnosti osvetliť orgány činné v trestnom konaní.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Svätopluk M. Žári
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
východniar
východniar
20. január 2021 15:00

p. Mičovskému treba odňať honorovaný titul „biela vrana“, pretože od istej doby sa riadne zamotáva do mocenských pavučín, týmto štýlom je programovo deklarovaná očista od klientelizmu a vybavovačov v agrorezorte nerealizovateľná ! Pán minister vy máte robiť svoju prácu a neobzerať sa, čo vám ktorý z nenažraných agro-podnikateľov (napr. Malatínec-Maxon-Oravec… Celý komentár »

Daniela
Daniela
21. január 2021 12:28
Odpoveď na  východniar

Ale im stíska zadky všetkým, čo majú za ušami… Darmo-pes zahnaný do kúta tiež hryzie…

Oto Malik JUDr.
Oto Malik JUDr.
21. január 2021 16:45

Zial nechapem ako moze GP Zilinka v jednej veci kde sa nieco dozvie bez trestneho oznamenia nariadit preverenie veci policiou a v inej ovela zavaznejsej veci tykajucej sa vedenia GP z roku 2004 napriek pisomnemu podnetu nekona hoc to bola jeho povinnost. Ma zrejme dva metre jeden dlhy iba centimeter… Celý komentár »