Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

SPPK: Cirkus resp. hazard v priamom prenose

SPPK: Cirkus resp. hazard v priamom prenose

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora je maximálne rozčarovaná z procesu výberového konania na pozíciu generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Situácia okolo výberu šéfa tak dôležitej inštitúcie nemá obdoby.

SPPK tak reaguje na dnešné (20. januára) potvrdenie ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jána Mičovského, že ani jeden z piatich prihlásených kandidátov na pozíciu generálneho riaditeľa nesplnil kritériá. Celé výberové konanie sa tak bude musieť uskutočniť nanovo.

Podľa SPPK je absurdné, aby agentúra nemala stále a riadne vedenie. Táto úloha musí byť jednou z hlavných priorít ministerstva pôdohospodárstva. Do jej čela sa musí čím skôr dostať skutočný odborník, rešpektovaný profesionál, ktorý do detailov pozná procesy vyplácania finančných prostriedkov, všetky pravidlá Európskej komisie pre ich administráciu, má cielené a správne vízie a ktorý bude garantom zmien a fungujúcich procesov agentúry, ktorej kredit utrpel najmä kauzou Dobytkár.

Macho: Minister zlyháva aj v tejto otázke

„Aký bude teraz ďalší postup? Zľavíme z údajne príliš prísnych kritérií alebo sa budeme spoliehať, že skutočne nájdeme záujemcov o post generálneho riaditeľa v okolitých krajinách? Nie je to momentálne už ale najmä o tom, že k ministrovi pôdohospodárstva skutoční odborníci nemajú záujem ísť pracovať? Pán minister by sa mal zamyslieť nad tým, prečo sa na Slovensku doteraz nenašiel vhodný kandidát do čela Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Minister zlyháva aj v tejto otázke, čo je pre poľnohospodárov len ďalším nastavením zrkadla,“ reagoval predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.

Pre poľnohospodárov je neprijateľné, aby v tak zložitom období Pôdohospodárska platobná agentúra naďalej fungovala bez riadne obsadenej pozície generálneho riaditeľa. Neustále odďaľovanie konca výberového konania spomaľuje ozdravné procesy v agentúre a to navyše v čase, keď Pôdohospodárska platobná agentúra má udelenú len dočasnú akreditáciu. Ročne pritom administruje platby v objeme cca. 650 mil. eur.

V takejto situácii sa každým dňom oslabuje teoretická šanca na skvalitnenie procesov a postupov súvisiacich s činnosťou a úlohami agentúry. Už vo februári sa každoročne podávajú žiadosti na podporu na veľké dobytčie jednotky. Nevieme, kedy bude vypísaná výzva na podporu zvozu a likvidácie kadáverov (uhynutých zvierat) ako aj ďalšie štátne pomoci, ako je zelená nafta a podobne. Bez kvalifikovaného vedenia agentúry môže byť hazardom so sektorom aj blížiace sa podávanie žiadostí o jednotné podpory na pôdu, čo je absolútne najväčší finančný balík podpory pre poľnohospodárov. Dotýka sa prakticky celého územia Slovenska a takmer všetkých poľnohospodárov.

Autor článku: Jana Holéciová - SPPK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Emil Macho, predseda SPPK

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1558 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Andrej
Neregistrovaný
Andrej
21. januára 2021 9:00

Amaterizmus. Pán predseda SPPK už dávno spustil samovražedný boj, ktorý vyzerá že skončí oslabením farmárskej pospolitosti a znížením jej spoločenskej vážnosti. Je treba konečne odísť z politickej roviny vyjednávania a viac je treba používať pokojné slová a taktiku skúseného vyjednávača. Posmešné vyjadrenia na adresu ministra a ministerstva len znásobujú aktuálnu… Celý komentár »

Milos
Neregistrovaný
Milos
21. januára 2021 16:48
Odpoveď na  Andrej

Oslabenie farmárskej pospolitosti nastalo po voľbách nástupom čistých amatérov resp. neodborníkov. Možno sú odborníci na niečo iné /viď lesy/ ale nie na poľnohospodárstvo. Prečo by mali všetci čušať a ticho šúchať nohami a tváriť sa ako všetko funguje…rovnako ako voliči tejto garnitúry.

Jozef
Neregistrovaný
Jozef
22. januára 2021 11:31
Odpoveď na  Andrej

Bohuzial, pán minister a jeho najblizsi nikdy neboli kompatibilní s komorou, nakoľko majú problém so základným chápaním podstaty poľnohospodárstva a absolútne ignorujú odborníkov s dlhoročnými skúsenosťami. Ich neznalosť problematiky a neochota počúvať je urážkou a výsmechom všetkých, ktorí drú aj na ich každodenný chlieb. Mal som tú česť a rovno… Celý komentár »