Zadajte hľadaný výraz

Biopalivá Z ekonomiky

Komora informovala premiérku o situácii v odvetví

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) zaslala predsedníčke vlády SR Ivete Radičovej otvorený list o aktuálnej kritickej situácii v agropotravinárskom komplexe a nevyhnutnosti jej riešenia.

“Považujeme za nevyhnutné upozorniť Vás, že roľníci patria medzi komunity najviac postihnuté tohtoročnými povodňami a záplavami. Napriek tomu však vláda nevyčlenila na ich odškodnenie žiadne mimoriadne zdroje nad rámec rozpočtovej kapitoly Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja (MPŽPRR) SR a spolieha sa iba na jej vnútornú reštrukturalizáciu,” konštatuje SPPK v otvorenom liste, ktorý prezentoval na včerajšej tlačovej besede šéf komory Vladimír Chovan.

“Upozorňujeme, že pôdohospodársky rezort predbežne prostredníctvom satelitných snímok vyčíslil rozsah škôd v prvovýrobe na približne 54 miliónov eur, ale keďže do tohto zisťovania neboli zahrnuté všetky postihnuté plochy a plodiny, skutočný rozsah škôd v poľnohospodárstve bol preto vyšší,” povedal Chovan.

Podľa jeho slov SPPK na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR predkladala v spolupráci s Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) viacero návrhov na riešenie súčasnej zložitej situácie, ktoré však vláda odmietla.

SPPK ako súčasť AZZZ sa okrem individuálnych pripomienok k jednotlivým návrhom daňových zákonov priklonila aj ku kompromisnému návrhu na prípadné zvýšenie DPH o 2 percentuálne body, a to z 19 % na 21 % s tým, že by nebolo potrebné zasahovať do ostatných daní. O tejto iniciatíve je podľa SPPK potrebné vážne rokovať.

“Jej prijatie by totiž umožnilo rozložiť daňovú záťaž plošne do sektora spotreby a nezaťažovať určité odvetvia ekonomiky vyšším daňovým zaťažením a tým aj umelým zhoršovaním ich konkurenčnej schopnosti,” dodal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments