Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Keď rozhodujú „odborníci“

Keď rozhodujú „odborníci“
insert_photoaeroslovakia.sk

Vo štvrtok /9. októbra/ bola zverejnená štúdia Európskeho strediska pre poľnohospodársku, regionálnu a environmentálnu politiku (European Centre for Agricultural, Regional and Environmental Policy Research, EuroCARE), ktorá predpokladá dôsledky, ktoré by nastali, ak by členovia Európskeho parlamentu schválili novú legislatívu, nahradzujúcu smernicu EHS č. 91/414 o uvádzaní prípravkov na ochranu rastlín na trh.

Výskumníci z EuroCARE prišli k záveru, že nová legislatíva navrhovaná v Bruseli prinesie značné zvýšenie cien, ktoré európsky spotrebiteľ zaplatí za potraviny. Táto legislatíva drastickým spôsobom obmedzí európskym roľníkom dostupné možnosti zvládnutia škodcov, v dôsledku čoho sa prudko znížia výnosy a zdvihnú ceny. Podľa najhoršieho scenára, by cena pšenice a zeleniny mohla narásť o 73 a 104 percent. Konzervatívny odhad hovorí, že ceny by rástli pri pšenici a zemiakoch najmenej o 20 percent.

Výskumníci predpokladajú, že ak sa spomínaná legislatíva schváli, európska poľnohospodárska produkcia klesne. Pri štátoch ako USA, Mexiko, Rusko, Bielorusko, Ukrajina sa predpokladá, že poľnohospodárska výroba bude v najbližších rokoch rásť. Európska únia teda prehĺbi svoju závislosť na dovoze kľúčových plodín.

“Všetky plodiny si vyžadujú ochranu pred chorobami a škodcami. Ak roľníkom odoberiete nástroje, ktorými chránia svoj plodiny, výnosy poklesnú a ceny sa zvýšia. Tento výskum dokazuje, že obmedzenie ochrany pred škodcami aj tak nakoniec na svojom vrecku pocíti spotrebiteľ,” hovorí Friedhelm Schmider, generálny riaditeľ Európskeho združenia ochrany rastlín.

Ten ďalej pripomína, že tvorcovia politiky EÚ neposúdili úplný dosah tejto legislatívy na ceny potravín.

„V čase zväčšujúcich sa obáv o hospodársku stabilitu a rekordne vysokých cien potravín, s hladovými vzburami v niektorých častiach sveta, toto nezvažovanie dôsledkov legislatívy vyústi do toho, že sa politika sa odcudzí skutočnosti,“ upozorňuje F. Schmider.

Autor článku: SCPA a redakcia
Zdroj obrázku: aeroslovakia.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments