Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z domova

F.Čuba: Dotácie demoralizujú roľníkov

F.Čuba: Dotácie demoralizujú roľníkov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Spanilá jazda. Aj tak by sa dalo v skratke charakterizovať podujatie, ktoré sa v uplynulom týždni konalo v nitrianskom Agroinštitúte. Bratríci z Moravy, alebo ak chcete – traja slušovickí mušketieri František Čuba, František Trnka a Josef Hurta prednášali približne trom stovkám poľnohospodárskych odborníkov na tému, ako podnikať v chlebovom odvetví v súčasných neľahkých podmienkach.

Hlavné slovo mal podnikateľský guru a otec niekdajšieho slušovického zázraku František Čuba. A ako to už v jeho prípade býva, hlavu mal plnú nápadov, podnetných myšlienok a sem tam aj kontroverzných názorov. Nech je to už tak či onak, jeho prednášku, kombinovanú či skôr prerušovanú vopred naplánovanými vstupmi Josefa Hurtu, čím sa poslucháčom mohlo zdať, že ide o svojrázny dialóg, sa oplatilo vypočuť si až do konca.
Značnú časť prednášky venoval F. Čuba organizácii podnikov v období globalizácie.

“Proti silným globalizovaným podnikom z dodávateľskej a odberateľskej sféry môžu uspieť len globalizované agrárne firmy”, domnieva sa F. Čuba a tvrdenie podporuje príkladom, podľa ktorého v súčasnom pre poľnohospodárov nevýhodnom rozložení síl sa na konečnej cene výrobku 30 percentami podieľa obchod, 38 potravinársky priemysel, 20 percentami firmy, dodávajúce do odvetvia “vstupy”, kým prvovýrobcom sa ujde len 12 percent z celého koláča.

Ani budúce globalizované agrárne firmy by však nemali robiť všetko. Napríklad štruktúra rastlinnej výroby je aj v súčasných podnikoch príliš široká. Rozumný hospodár by však mal pestovať to, čomu sa v danom regióne najlepšie darí. Ak by naše poľnohospodárske podniky postupovali práve takto, ich produkcia by sa “zdvihla” približne o 20 percent.

Spásu vidí F. Čuba v koncernovom podniku. “Proti globalistom musíme postaviť koncernový agropotravinársky podnik,” domnieva sa a dodáva, že “koncern musí ovládnuť všetko – od vstupov do prvovýroby až po obchod”.

Počas prednášky si F. Čuba výdatne pomáhal príkladmi zo Spojených štátov amerických. Nuž, nie sme si istí, či je práve USA najlepší partner pre porovnávanie s ČR alebo SR, ale “budiž”…

“V USA funguje 450 výrobní bioetanulu”, vyhlásil F. Čuba, keď hľadal nové rozvojové možnosti. “A to ešte prezident Barack Obama Američanov nabáda, aby tento počet strojnásobili…”

Lenže našim podnikom taký rozmach zrejme nehrozí. “Keď sme budovali Slušovice, doslova sme prahli po novinkách vedy a techniky,” zaspomínal si F.Čuba, “ale dnešné podniky sa neorientujú na hľadanie a implementáciu noviniek, ale na to, ako z jestvujúceho modelu vytĺcť čo najviac dotácií”, nazdáva sa F. Čuba a dodáva, že “dotácie natoľko zdemoralizovali roľníkov, že tí už nemajú záujem o najnovšie výsledky vedy a techniky”.

Takže už len čerešnička na záver. Seminár spolu organizovali Ministerstvo pôdohospodárstva SR a Československá spoločnosť pre moderné poľnohospodárstvo, ale dušou podujatia bol hlavný štátny radca MP SR a nedávny europoslanec Peter Baco. A spolufinancované bolo z fondov EÚ…

Autor článku: Bohumil Urbánik, týždenník ROĽNÍCKE NOVINY č. 11/2010
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
15. marec 2010 15:31

Konecne dobry clanok… len skoda, ze som si ho musel pochvalit sam, ale niekto uz s tou diskusiou raz zacat musi…

Anonym
Anonym
15. marec 2010 18:22

Redakcia polnoinfo.sk tymto pozdravuje skromneho autora clanku 🙂 .. Taktiez i inych autorov. Napriklad pana Buka, alebo Ulrycha :-D…

Kristýna
Kristýna
15. marec 2010 19:56

Tymto by som chcela velmi pekne pochvalit autora prispevku. Clanok je velmi zaujimavy s mnozstvom odbornych faktov. Navrhujem zapojit sa do nejakej novinarskej sutaze.

Anonym
Anonym
15. marec 2010 20:07

tak už nám chýba len Slovenský rozhlas…

vlk
vlk
24. marec 2010 14:30

Hlavní rozdíl mezi USA a EU na straně jedné a ČR a SR na straně druhé je,jak zvoleným způsobem privatizace byli vyloučeni domácí zemědělci z propojení se zpracovatelským průmyslem i obchodem, jakým způsobem bylo umožněno- bez podmínek obvyklých ve starých zemích EU- etablování obchodních řetězců v ČR i SR,jak je… Celý komentár »

john mark
john mark
27. marec 2010 23:59

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný obsah.

děžo bombaj
děžo bombaj
31. január 2011 18:43

áno vělmi zaujímavý článok tým že dotácie chců rušiť tý čo na ních vyrástli§! a verja že po zrušení prevalcujů tých malých
keď že malým zostane drahá poda a nájmy a oný budů mať stale ty oné mizerné nájmy platy a ceny puody:-) zaujímavé veru hej!!