Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny pšenice mierne oslabujú

Ceny pšenice mierne oslabujú
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Pšenica prvý marcový týždeň na svetových burzách oslabovala. Príčinu je potrebné vidieť vo výraznom posilnení amerického dolára voči ostatným svetovým menám. Export tejto komodity klesá, americká pšenica sa stáva neatraktívnou komoditou pre veľkých importérov. Čísla hovoria o najnižšom objeme exportu od začiatku minulého roka.

Ceny pšenice na burze CBOT sa pohybovali v závislosti od kurzu dolára. Celotýždenné oslabenie bolo cca. 2,5 %. Podobne sa správala aj burza EURONEXT, kde ceny v prvom marcovom týždni klesli o viac ako 2 %. Na budapeštianskej burze BÉT sa prestalo obchodovať s termínom marec a začalo sa obchodovať s termínom máj. Z toho dôvodu došlo k miernemu nárastu cien. Celkovo sa ale ceny pre tento termín obchodovania nemenili. Ostali počas celého týždňa stabilné a zachovali si konštantnú hodnotu – v domácej mene.

Cena pšenice sa ani prvý marcový týždeň nepriblížila hodnotám zo začiatku roka, kedy sa situácia vyvíjala sľubne. Pestovateľov ešte stále brzdí v predaji studené počasie a mnohí čakajú i na lepšiu ponuku. Spracovatelia sú podľa všetkého dobre predzásobení zo starej úrody. Počasie nie je ešte priaznivé na „veľké upratovanie“ skladových zásob a roľníci ešte nie sú nútení predávať minuloročnú úrodu. Čas ich bude tlačiť až príchodom novej úrody, prípadne lepším vývojom cien.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments