Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Družstvo z okolia Nitry oslovilo spotrebiteľov jahodami

Družstvo z okolia Nitry oslovilo spotrebiteľov jahodami
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Jahody patria každoročne k prvým poslom ovocinárskej sezóny. Inak to nie je ani tento rok. Dozrievajú už aj na poliach západného Slovenska. Celkovo máme tento rok v celej krajine 23 jahodovísk, ktoré sa tešia čoraz väčšej obľube. K novším pestovateľom patrí družstvo v Ivanke pri Nitre.

„S výsadbou sme začali v roku 2018. Samozrejme, ešte pred samotnou výsadbou sme obišli skúsených pestovateľov jahôd a informovali sme sa o tom, čo to všetko obnáša, aké vstupy sú potrebné, akým spôsobom vlastne pestovať jahody. Musím povedať, že boli veľmi ochotní a dali nám cenné rady. Ale samozrejme, rozhodnutie pustiť sa do toho bolo na nás,“ vysvetlil Róbert Meszároš, predseda PD Ivanka pri Nitre.

Jahodovisko patrí nielen k novším, ale aj k menším. Aktuálne má asi 4 a pol hektára, na ktorých rastú tri odrody jahôd – Clary, Elsanta a Joly.

„Rozhodli sme sa pre samozber. Nemáme žiadne odbytové kanály a ani sme ich nehľadali. Rovnako nemáme sklady. Jahoda je ovocie, ktoré treba za pár dní po zbere zjesť,“ uviedol pestovateľ.

Samozber si v regióne našiel odozvu. Tento rok odštartoval pred pár dňami a hneď v prvý deň naň prišlo asi 300 ľudí. Zbery budú podľa dozrievania jahôd pokračovať aj v ďalších dňoch. Keďže tri rôzne odrody dozrievajú postupne, zbery budú prebiehať počas celého júna.

Vlani na ploche 1,3 hektára jahodoviska, ľudia vyzbierali 13 ton jahôd. Tento rok v máji padli výdatné zrážky, čo skomplikovalo samozber.

„Poháňa nás dopredu najmä spokojnosť zákazníkov z prvého roka. Boli spokojní s ústretovosťou aj s kvalitou a chuťou jahôd a vyjadrili sa, že konečne v blízkosti regiónu Nitra, v spádovej oblasti od Šurian po Nitru, môžu aj ľudia z okolitých dedín chodiť na samozber,“ povedal R. Meszároš.

Vysadenie jahodoviska a starostlivosť oň nie je pre družstvo jednoduché. V tomto roku úrodu postihli jarné mrazy, ktoré znížili úrodu o asi 30-40 percent. Zisk oproti prvotným nákladom tak tento rok pestovatelia ešte neočakávajú.

„Dalo sa očakávať, že náklady na výsadbu, založenie závlahy aj kamerový systém v prvom roku nebudú vykryté. Veríme, že v tomto roku by už mohli byť a v budúcom roku by sme mohli dosiahnuť aj zisk, hoci tá úroda bude v tomto ročníku zrejme nižšia,“ dodal Róbert Meszároš.

Družstvo v Ivanke pri Nitre plánuje pri samozbere jahôd zostať aj v budúcnosti a zvažuje aj rozšírenie tejto metódy zberu na hrach. Jahody ponúka aj vo svojej regionálnej predajni, v ktorej spotrebitelia nájdu viacero regionálnych výrobkov aj z vlastnej produkcie.

Autor článku: Roland Bystický
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments