Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Z domova Živočíšna výroba

Karahuta: Vzniknúť by mala pôdna polícia, ako aj štátna kafiléria

blank

V agrorezorte by mala vzniknúť pôdna polícia, ako aj štátna kafiléria. Samosprávy by sa mali zapojiť do riešenia užívateľských vzťahov pri prijímaní žiadostí o dotácie na pôdu. Mali by sa tiež doriešiť otázky prednostných nájmov na pôdu v správe Slovenského pozemkového fondu (SPF). Uviedol to predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme rodina).

Návrhy hnutie predkladá podľa neho na verejnú diskusiu a po prerokovaní v pôdohospodárskom výbore NR SR ich chce predložiť Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

„Otváram verejnú diskusiu k štyrom dôležitým témam z rezortu pôdohospodárstva. Prvým je návrh na rozšírenie a posilnenie kompetencie environmentálnej polície o odborníkov na veterinárne epidemiologické hrozby spôsobené nesprávnou likvidáciou tiel hospodárskych zvierat a o pôdnu políciu,“ priblížil Karahuta.

Druhým návrhom je podľa neho zapojenie starostov a miestnych zastupiteľstiev do riešenia užívateľských vzťahov pri prijímaní žiadostí o dotácie na pôdu, teda o takzvané priame platby.

„Tretím návrhom je doriešenie otázok prednostných nájmov na pôdu v správe Slovenského pozemkového fondu. Štvrtým návrhom je vybudovanie nového štátneho asanačného podniku,“ doplnil.

Slovenská republika podľa neho nevyhnutne potrebuje nový štátny asanačný podnik.

„Dnešný stav v likvidácii uhynutých zvierat je natoľko kritický, že ho môžme pokojne nazvať tikajúcou bombou alebo aj spiacou hrozbou, ktorej výsledkom môže byť závažný epidemiologický problém. Máme neporovnateľne vyššie ceny sanácie ako okolité štáty, čo núti našich chovateľov hľadať pre nich efektívnejšie riešenia. Poznáme prípady zakopávania uhynutých zvierat alebo skoro pokútneho predaja zvierat tesne pred úhynom,“ podčiarkol.

„Verím, že k uvedeným návrhom sa uskutoční v najbližšom období verejná diskusia, do ktorej pozývam širokú odbornú verejnosť a všetkých tých, ktorým záleží na spravodlivom nakladaní s pôdou, s verejnými zdrojmi a všetkých, ktorým záleží na verejnom zdraví a na kvalite životného prostredia, aby sa zo slovenského vidieka stalo skutočné miesto pre život,“ dodal Karahuta.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

3 komentáre

 1. blank
  Mikrofarmár
  4. júna 2020

  Čo za nápad je štátna kafiléria? U nás je problémom nielen cena za služby žilinského monopolu, ale aj odberné lehoty. Keď čakáte na odvoz kadávera v lete niekoľko dní, je to šialené. U našich susedov v ČR zväčša príde vozidlo do niekoľkých hodín a ceny sú nižšie ako tu. Nie je to zásluhou štátneho podniku, ale konkurenciou. Kafilérií je tam minimálne 7 -8.

  Odpovedať
 2. blank
  S.G.
  4. júna 2020

  Kde bude debata o nájme poľ. pôdy v správe SPF ?

  Odpovedať
 3. blank
  Nohavica
  4. júna 2020

  ….čo sú toto zase za nápady ? ….. na jednej starne ma šokuje, že vozíme infekčné zdochliny cez celú republiku – to na to nie sú žiadne normy ? …..na druhej akoby sa niekto pýtal či máme infekčných pacientov liečiť na oddeleniach alebo či môžu dochádzať spojom denne na ambulanciu?…..

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.