Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova

Dočkáme sa čoskoro ďalších pozemkových úprav?

Dočkáme sa čoskoro ďalších pozemkových úprav?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Téma pozemkových úprav už pripomína obohratú platňu. Roky sa o nich diskutuje a pravidelne sa dostávajú aj do programových vyhlásení vlád. V praxi však k posunu viditeľne nedochádza.

„Naposledy pozemkové úpravy riešila pani Matečná, ako bývalá ministerka pôdohospodárstva v roku 2019. Vtedy vláda rozhodla, že každý rok vyčlení 30 miliónov eur a spraví 120 katastrálnych území, a práveže toto sa dialo. Aktuálna situácia je taká, že sa boríme a dokončujeme pozemkové úpravy z roku 2019, lebo ich máme sčasti financované aj zo starého programového obdobia,“ vyjadril sa Richard Takáč, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na januárovej tlačovke na pôde Slovenského pozemkového fondu v reakcii na novinársku otázku.

Dobiehajúce pozemkové úpravy, ktoré sú v riešení, boli obstarávané ešte v roku 2018. Podľa Komory pozemkových úprav SR sa vykonáva 168 projektov v 171 katastrálnych územiach.

„Celkovo 11 projektov pozemkových úprav sa začalo v januári 2020 a sú financované zo štátneho rozpočtu. 130 projektov sa začalo v októbri 2020, financované sú z eurofondov – z Programu rozvoja vidieka 2014 – 2020. Ďalších 27 projektov sa začalo v marci 2023. Sú financované zo štátneho rozpočtu a ide o jediné obstarané katastrálne územia zo schváleného materiálu na rok 2020,“ vysvetlil Vladimír Uhlík, predseda predstavenstva Komory pozemkových úprav.

Projekty zamrznuté v čase

Už v roku 2019 pritom pod vedením ministerky Matečnej vláda schválila Návrh opatrení na urýchlené vykonanie pozemkových úprav v SR. Na základe tohto materiálu sa mali vykonať pozemkové úpravy v horizonte 30 rokov vo všetkých 3103 katastrálnych územiach s tým, že každoročne sa začne 120 projektov.

„Odvtedy je vybratých každý rok, v zmysle uvedeného materiálu, a schvaľovaných vládou SR 120 katastrálnych území na vykonávanie pozemkových úprav. Žiaľ, nie sú obstarávané,“ skonštatoval Vladimír Uhlík.

Podľa neho bolo doteraz vybraných celkovo 720 katastrálnych území na začatie komasácií.

„Z týchto doteraz schválených území sa zatiaľ nevykonávajú pozemkové úpravy v 453 katastrálnych územiach, kde sa predpokladalo financovanie zo štátneho rozpočtu a v 240 katastrálnych územiach, kde sa predpokladalo kombinované financovanie z eurofondov a štátneho rozpočtu. Spolu tak ide o 693 katastrálnych území,“ dodal Uhlík.

Sľuby zaznievajú

Riešenie pozemkových úprav si do svojho programového vyhlásenia zakotvila aj aktuálna vláda.

„Vláda využije všetky nástroje podporujúce racionálne usporiadanie pozemkového vlastníctva a stabilizáciu a transparentnosť užívacích vzťahov k poľnohospodárskej pôde, pričom svoju pozornosť a podporné mechanizmy sústredí najmä na pokračovanie procesu komplexných pozemkových úprav zameraných nielen na vytváranie vhodných pozemkovoprávnych podmienok pre hospodárenie na pôde, ale aj na budovanie spoločných zariadení ako významného faktora ekologickej stability územia a nástroja protieróznych a vodozádržných opatrení,“ uvádza sa doslova v dokumente, ktorý tiež nesie podtitul „Lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žiť“.

Na tému pozemkových úprav sa portál poľnoinfo.sk rezortu pýtal aj vlani v auguste, a to vyžiadaním si informácií na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

„MPRV SR pripravuje podklady potrebné pre vyhlásenie verejného obstarávania tohto typu, pričom ide o časovo náročný proces, čo je determinované vecnými faktormi vstupujúcimi do tohto procesu,“ vysvetlilo ministerstvo pôdohospodárstva v odpovedi zaslanej v septembri 2024. Spomínané faktory nekonkretizovalo.

O príprave verejného obstarávania sa pritom vlani vo vzťahu k pozemkovým úpravám hovorilo už začiatkom roka – neoficiálne o februári. Nestalo sa. Na otázku, ktorú sme vo vzťahu k termínu položili rezortu v auguste, sme dostali odpoveď:

„MPRV SR vyhlási verejné obstarávanie tohto typu hneď po tom, ako budú sfinalizované všetky potrebné podklady pre jeho vyhlásenie, pričom pôjde o verejné obstarávanie projektov pozemkových úprav pre 93 katastrálnych území v zmysle uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 593 z 4. decembra 2019 k Návrhu Katastrálneho územia pre začatie pozemkových úprav v roku 2020,“ vysvetlil rezort vlani v septembri.

Zoznam spomínaných katastrálnych území je zverejnený aj na stránke poľnoinfo.sk. K vyhláseniu verejného obstarávania nedošlo doteraz. Je však očakávané.

„Aktuálne, nechcem povedať že v týždňoch, možnože za mesiac, budeme vypisovať ďalšie verejné obstarávanie na ďalšie katastrálne územia a takto chceme ďalej následne každý rok postupne pokračovať,“ uviedol minister na januárovej tlačovke na Slovenskom pozemkovom fonde.

O tom, že by súťaž mala byť už čoskoro vyhlásená, vie aj Komora pozemkových úprav.

„Na pravidelných kontrolných dňoch na ministerstve, ktoré sa týkajú stavu prác na rozpracovaných projektoch pozemkových úprav, nás ministerstvo tento mesiac informovalo o zámere vyhlásiť uvedené verejné obstarávanie na projekty pozemkových úprav,“ priznal pre poľnoinfo.sk Vladimír Uhlík, predseda predstavenstva komory.

Dodal, že tento krok očakáva aj vo vzťahu k programovému vyhláseniu vlády.

„Tých termínov verejného obstarávania už bolo spomínaných viac. Dokonca v júni 2023 vyšli predbežné oznámenia na vypracovanie a vykonanie projektov pozemkových úprav v regiónoch západného, stredného a východného Slovenska s predpokladaným termínom oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania v júli a auguste 2023,“ skonštatoval Uhlík.

Spomínané oznámenie teda bolo zverejnené počas vládnutia úradníckej vlády, ktorá predchádzala tej aktuálnej.

Ceny nečakajú

Za 30 rokov od schválenia opatrení na urýchlené vykonanie pozemkových úprav, ku ktorému došlo v roku 2019, sa komasácie zrealizovať nestihnú – ako napovedá niekoľkoročné meškanie oproti plánu. Čím väčší posun, tým vyššia bude zrejme aj konečná cena.

„Je to ťažké odhadnúť, pretože zdražovanie sa dotklo všetkého, čo vstupuje do pozemkových úprav. Sú to platy zamestnancov, nájmy kancelárií, energie, pohonné hmoty, meracia technika geodetov, autá, hardvér, softvéry, atď. Len podotýkame, že od roku 2019, podľa oficiálnych údajov Štatistického úradu SR, dosiahla inflácia cca 50 percent. Je samozrejmé, že čím neskôr sa pozemkové úpravy budú vykonávať, tým budú drahšie, podobne ako je to napríklad pri stavbe diaľnic,“ vysvetlil Uhlík.

Podľa neho aj ceny, za ktoré sa vykonávajú rozbehnuté pozemkové úpravy vo obstarávaných projektoch, neodzrkadľujú reálne náklady súčasnej doby.

„Ceny za ktoré sa uvedené rozpracované projekty od roku 2020 vykonávajú, sú kalkulované ešte na úrovni cien z roku 2008. Bývalí pracovníci ministerstva totiž nastavili verejné obstarávanie v roku 2018 za takýchto podmienok a v priebehu spracovania projektov dokonca zmenili dodacie podmienky v zmysle dodatočne prijatých technických predpisov – išlo o novú metodiku a nové metodické listy. Tieto skomplikovali spracovanie projektov a spôsobili navýšenie prác. Preto v súčasnosti rokujeme s novým vedením ministerstva o finančných refundáciách za tieto práce naviac a dúfame, že budeme úspešní,“ dodal Vladimír Uhlík.

Autor článku: Ivana Kaliská

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
juraj mačaj
juraj mačaj
24. február 2025 19:20

pozemkove upravy su brzda rozvoja polnovyroby a prospešne su jedine pre špekulantov a developerov . Mudry hospodar ich nepotrebuje lebo sa dohodne so susedmi na obrabani pody rolnik hašterivy je nerozumny a pode nerozumie takže nikdy snej užitok mat nebude Riešenieje jednoduche predkupne pravo štatu a pre aktivneho rolnika čim… Celý komentár »

Fero
Fero
25. február 2025 6:37
Odpoveď na  juraj mačaj

Tento pohľad je tak úzko a tak zaujato zameraný na prospech nájomcu, že to kričí až do neba ❗ Vy nevidíte ten bordel ⁉️ , spor v užívaní pôdy keď ročne je spor na 420 tisícoch ha ⁉️ Hráte sa na svojom piesočku a ostatné Vás nezaujíma❗A účelovo tu nevyťahujte… Celý komentár »

juraj mačaj
juraj mačaj
25. február 2025 18:16
Odpoveď na  Fero

poda ma nevyčislitelnu hodnotu takže je nepredajna ma služit na nakrmenie a prežitie vlastnych občanov nie na kšeftovanie devastaciu a pranie ukradnutych penazi

Ján
Ján
25. február 2025 10:25

Otázka je ako sa k tomu postaví vedenie obce mesta

Ja,L.
Ja,L.
25. február 2025 17:10
Odpoveď na  Ján

Zatiaľ ani jedno mesto, a ani obec neprotestoval proti tomu, aby pozemky boli vysporiadané.

juraj mačaj
juraj mačaj
2. marec 2025 17:45
Odpoveď na  Ja,L.

Mesto a obce nechcu na pode hospodarit oni juchcu len na zastavanie nechcu ju chranit na rozdiel od rolnika ten na nej pestuje obživu pre narod

juraj mačaj
juraj mačaj
25. február 2025 18:17
Odpoveď na  Ján

otazka je či chceme jest Slovenske potraviny alebo z dovozu špekulanti a developeri nas nenakrmia ty len seba