Do rozvoja presného poľnohospodárstva ČR investuje stovky miliónov eur
![Do rozvoja presného poľnohospodárstva ČR investuje stovky miliónov eur](https://polnoinfo.sk/wp-content/uploads/2024/07/DSC_0606-1200x889.jpg)
Zhruba 118 miliónov eur (tri miliardy Kč) dostanú tento rok českí poľnohospodári na investície do poľnohospodárskych podnikov. Peniaze môžu využiť na modernizáciu alebo nákup technológií presného poľnohospodárstva. ČTK to potvrdilo tlačové oddelenie českého ministerstva poľnohospodárstva. Vlani rezort vyplatil na investíciách 190 miliónov eur (4,8 miliardy korún). Detaily k podmienkam na získanie tohtoročných dotácií zverejní ministerstvo do konca júla, príjem žiadostí plánuje v októbri.
Rozvoj brzdia vysoké obstarávacie náklady
Z analýzy Ústavu poľnohospodárskej ekonomiky a informácií (ÚZEI) vyplýva, že presné poľnohospodárstvo v Českej republike aktuálne využíva takmer tretina poľnohospodárov. Presné poľnohospodárstvo zahŕňa postupy, ktoré využívajú navigácie prepojené s družicami, výbavu techniky rôznymi senzormi či dokonca roboty pracujúce na poli bez priameho riadenia obsluhou.
Rozvoj presného poľnohospodárstva v Česku brzdia okrem iného vysoké obstarávacie náklady. V analýze ÚZEI z februára tohto roka to uviedlo vyše 60 percent poľnohospodárov, ústav ich oslovil 1884.
Odborníci z Českej poľnohospodárskej univerzity (ČZU) a Inštitútu vzdelávania v poľnohospodárstve sa zhodujú, že okrem podpory rozvoja a investícií do technológií je nutné o presnom poľnohospodárstve roľníkov tiež viac vzdelávať.
Riaditeľka inštitútu Veronika Hlaváčková upozornila, že poľnohospodári síce často majú najnovšie stroje, ale nevyužívajú všetky ich možnosti a získané údaje.
„Je potrebné zabezpečiť vzdelávanie existujúcich pracovníkov, dostať k poľnohospodárom informácie, ako najnovšie technológie plne využívať a nebáť sa ich používať,“ doplnila Hlaváčková.
ČR v porovnaní s EÚ mierne zaostáva
Vhodne nastavené technológie presného poľnohospodárstva pritom môžu roľníkom zvýšiť výnosy až o štvrtinu, uviedol Lukáš Musil, spoluzakladateľ českého startupu Agdata.
„Vďaka satelitnému snímkovaniu môžu roľníci zistiť aktuálny stav a kondíciu porastu. Senzory na poli snímajú napríklad teplotu alebo úhrn zrážok a prinášajú v aktuálnom čase údaje o podmienkach pre žatvu,“ doplnil Musil.
Hoci presné poľnohospodárstvo používa v rastlinnej výrobe takmer tretina farmárov, podľa odborníkov z ČZU, Česká republika v porovnaní s Európou mierne zaostáva.
„Vzhľadom na štruktúru podnikov a ich výmeru máme oproti niektorým krajinám Európy určitú výhodu v nasadení výkonnej techniky. Na druhej strane je možné pozorovať tiež určitý konzervatizmus a neochotu zavádzať nové technológie,“ doplnil za univerzitu Milan Kroulík.
Nový program zameraný na presné poľnohospodárstvo
Z analýzy vyplýva, že nejakú technológiu precízneho poľnohospodárstva plánuje v nasledujúcich dvoch až troch rokoch zaviesť tretina poľnohospodárov. Najčastejšie uvažujú o zavedení navigácie a automatizácie riadenia strojov a variabilnej aplikácii hnojív.
Česká poľnohospodárska univerzita vlani spustila nový študijný program zameraný na vzdelávanie odborníkov v presnom poľnohospodárstve.
Hovorkyňa Agrárnej komory Barbora Pánková uviedla, že zaraďovanie informácií do školských osnov a väčší rozvoj presného poľnohospodárstva považuje za krok správnym smerom.
„Prispieva k šetrnejšiemu zaobchádzaniu s poľnohospodárskou pôdou, a tým aj zachovaniu jej prirodzených vlastností pre budúce generácie,“ dodala Pánková.
a čo my sme od macochy naš štat nas nema rad naši občania nechcu lacnejšie potraviny
na Slovensku sme išli resp. ideme inou cestou – zrušili sme napríklad NPPC – Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva
Ten aj tak za nic nestal. Problem vsak je, ze tu nemame systemove riesenie vyskumu. Vysledkom je, ze ministerstvo o rezorte nevie nic a tento fakt je o to zavaznejsi, ze ani vedenie ministerstva rezortu nerozumie. Takze o par rokov uz ministerstvo nebude potrebne, lebo nebude mat co riadit –… Celý komentár »