Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

ČR: Pokles spotreby prípravkov na ochranu rastlín

ČR: Pokles spotreby prípravkov na ochranu rastlín
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Českí poľnohospodári znížili od roku 2018 spotrebu prípravkov na ochranu rastlín o viac ako desatinu. Vlani ich spotrebovali necelých 10,5 milióna kilogramov, medziročne zhruba o 363 tisíc kilogramov menej a oproti roku 2018 o 1,2 milióna kilogramov menej. Vyplýva to z tlačovej správy českého ministerstva poľnohospodárstva.

Podľa úradu k poklesu prispelo šetrnejšie obhospodarovanie poľnohospodárskej pôdy a celoeurópsky zákaz niektorých látok. Česká vláda v stredu (5.6.2024) tiež prerokovala napĺňanie národného plánu bezpečného používania pesticídov v spomínanom období. Zo 44 naplánovaných opatrení bolo podľa ministerstva 23 splnených, 17 čiastočne splnených a štyri opatrenia splnené neboli.

Podľa českého ministerstva klesla od roku 2018 o 22 percent spotreba herbicídov a desikantov a o viac ako 17 percent sa znížila spotreba fungicídov.

Stúpla spotreba chemických prípravkov, ktoré poľnohospodári používajú z dôvodu premnoženého hraboša poľného. V roku 2023 úrad zaznamenal nárast spotreby prostriedkov na hubenie hlodavcov o 468 percent.

Naopak, spotreba insekticídnych moridiel, ktorých používanie zakázala v roku 2018 Európska komisia, bola minimálna, uviedlo české ministerstvo.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments