Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Najväčší český vinohradník: Už samotné strašenie spotrebnou daňou spôsobilo miliónové škody

Najväčší český vinohradník: Už samotné strašenie spotrebnou daňou spôsobilo miliónové škody
insert_photopixabay.com

Firma Vinofrukt Dolní Dunajovice na Morave, ktorá je najväčším pestovateľom viniča v Českej republike, končí po 70 rokoch s produkciou vlastných sadeníc. Spoločnosť sa bude ďalej venovať vlastným vinohradom, na jar 2025 už ale nebude pripravovať nové vlastné sadenice. ČTK to povedal David Šťastný za skupinu Chateau Valtice – Vínne pivnice Valtice, ktorá Vinofrukt vlastní.

“Už samotné strašenie spotrebnou daňou, ktorá by bola úplnou výnimkou vo vinárskej Európe, nám napáchalo miliónové škody. Vinári odmietajú vysádzať nové vinohrady na Morave, aby ich vzápätí kvôli spotrebnej dani zase likvidovali. V časoch najväčšej slávy sme predávali vyše milióna sadeníc ročne, momentálne je to okolo 80.000 sadeníc. Rozloha viníc u nás klesá, vinári viac vinohradov vyklčujú ako vysadia,” vysvetlil dôvod poklesu dopytu Šťastný.

“V ponuke máme všetky uznané muštové aj stolové odrody vrátane čoraz populárnejších PIWI odrôd,” konštatoval Šťastný.

Podľa údajov Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKZÚZ), ktorý výsadbu nových viníc povoľuje a eviduje, tento rok českí vinári už po piaty raz nevyčerpajú kvótu na výsadbu. Obhospodarovaná plocha viníc v Českej republike bola vlani 17.735 hektárov, rok predtým to bolo 17.885 hektárov.

Firma Vinofrukt sadenice produkuje na vlastných pozemkoch, v ponuke mala všetky uznané muštové aj stolové odrody. Sadenice, ktoré sa nepredali tento rok, ponúkne ešte na budúci rok, už však nebude rozširovať ponuku. A tie, ktoré sa nepredajú ani budúcu jar, vysadia vo vlastných vinohradoch na Valticku, Mikulovsku a v Dolných Dunajoviciach. S pestovaním viniča spoločnosť nekončí.

“Celá skupina Chateau Valtice pestuje vinič na 620 hektároch, približne 500 hektárov tvorí vinica Vinofruktu. Naše rodinné vinárstvo sa naďalej bude starostlivo starať o vlastné vinohrady a venovať sa výrobe vína s deklarovaným moravským pôvodom pod značkou Chateau Valtice,” uviedol Šťastný.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments