Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Čo sa to deje v Slovenskom pozemkovom fonde? O vyriešení nevybavených spisov dohodármi SPF zatiaľ mlčí

Čo sa to deje v Slovenskom pozemkovom fonde? O vyriešení nevybavených spisov dohodármi SPF zatiaľ mlčí
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Okolo Slovenského pozemkového fondu je už niekoľko dní rušno. Najskôr prišli obvinenia zo strany politikov zo Smer SD a Hlas SD o údajnom rodinkárčení, šikane, bossingu a vyhrážaní sa zo strany súčasného generálneho riaditeľa voči zamestnancom. Podľa opozičných politikov sa vo fonde udomácnili korupčné praktiky, zbavovanie sa dlhoročných zamestnancov – odborníkov a udeľovanie rôznych výnimiek pre súkromné účely. Následne na povrch vyplávali informácie o tom, že už na jeseň minulého roka obdržali niektoré inštitúcie zamestnanecké podnety na vykonanie kontrol vo fonde.

Podnety na úradoch

Keďže informácie medializovali politici, vyvstáva otázka, nakoľko ide o tému predvolebného boja a nakoľko o argumentmi a faktami podloženú realitu. To, že k podnetom na rôznych inštitúciách skutočne došlo, však potvrdilo aj ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

„MPRV SR bol dňa 23. januára 2023 doručený podnet na vykonanie kontroly v SPF od zamestnanca SPF. Z príloh podnetu, ktoré boli doručené ministerstvu vyplynulo, že už v novembri a decembri 2022 boli takéto podnety doručené Národnému inšpektorátu práce, Najvyššiemu kontrolnému úradu SR a Úradu vlády SR. V čase doručenia podnetu ministerstvu už mal zamestnanec SPF status chráneného oznamovateľa protispoločenskej činnosti, ktorý mu udelil Inšpektorát práce Bratislava. Z uvedeného bolo zrejmé, že Inšpektorát práce Bratislava už začal vo veci konať,“ uviedlo tlačové oddelenie agrorezortu.

Mlčať nezostalo ani vedenie Slovenského pozemkového fondu. To medializované obvinenia odmietlo.

„To, čo sa v súčasnosti v SPF deje, je zásadná zmena jeho fungovania. A tá sa nikdy nezaobíde bez odporu tých, ktorým starý skostnatený systém vyhovoval, a ktorým sa „kleplo po prstoch“. Tiež sa to nezaobíde bez chýb. Podstatné však je, aby sa o týchto veciach konštruktívne diskutovalo. Netvrdíme, že sa všetko v SPF robí bezchybne. Ide však o zložitý proces, a SPF je presvedčené, že základný spôsob jeho fungovania sa nastavil správne,“ uviedol v písomnej reakcii fond po tlačovke opozičných politikov.

SPF opisuje konkrétne osoby

V argumentácii vedenie SPF ďalej pokračuje. Médiám dnes (16. marca 2023) zaslalo stanovisko, v ktorom sa vyjadrilo k niektorým konkrétnym osobám, o ktorých argumenty sa politici v obvineniach opierali. Nakoľko portál poľnoinfo.sk konkrétne osoby nekontaktoval, neuvádzame ich plné mená.

Jeden z nich, Ľ.H., ktorý nebol zamestnancom fondu už 5 mesiacov, mal ešte v januári protiprávne vniknúť do budovy, fotografovať si osobné doklady zamestnancov a prehľadať pracovný stôl aj zásuvky v kancelárii riaditeľa kancelárie generálneho riaditeľa.

„Až privolaná policajná hliadka Ľ.H.  odviedla z priestorov fondu, zaistila mu mobilný telefón s nezákonne vyhotovenými snímkami, predviedli ho na policajné oddelenie, a tam na niekoľko hodín umiestnili do cely. Týmto poukazujeme na nezákonné konanie menovaného. Celú vec už v súčasnosti rieši policajný zbor, a preto sa až do skončenia vyšetrovania k predmetnej záležitosti či osobe nebudeme viac vyjadrovať,“ píše sa v najnovšom stanovisku Slovenského pozemkového fondu.

Fond sa vyjadril aj k osobe K.J., ktorá z pozície predsedníčky odborov aj v minulosti v médiách súčasné vedenie kritizovala. Podľa stanoviska práve ona mala v minulosti stáť za sprocesovaním predaja siedmich z celkového počtu 18 ovocných sadov, pri ktorých je podozrenie z klientelizmu.

„V súvislosti s osobou K. J. sa spomína aj prieskum, respektíve anketa, ktorá má spochybniť postoj zamestnancov SPF k súčasnému vedeniu. Prieskum, ktorý realizovala medzi zamestnancami, však nie je ničím podložený, rovnako ako jeho výsledky, ktoré K. J. prezentuje v médiách, tie sú navyše často rôzne a zmätočne interpretované. Oficiálne však nikde a nikdy neboli publikované, a preto ich nemožno ani relevantne vyhodnotiť, nie to ešte na ne reagovať,“ uviedol Slovenský pozemkový fond.

Viac ako 100 dohodárov?

Slovenský pozemkový fond tiež potvrdil informáciu, že počas minulého leta v ňom bol brigádnicky zamestnaný syn generálneho riaditeľa. Výzvu na brigády zo strany rodinných príslušníkov však mali obdržať všetci zamestnanci. Konkrétne jeho dohodu mal podpísať aj jeden zo súčasných kritikov – spomínaný bývalý zamestnanec Ľ.H. Na neúmerné zamestnávanie na dohodu oproti minulosti rovnako poukázali politici na svoje tlačovej besede.

„V súčasnosti pre SPF pracuje viac ako 100 dohodárov, najmä nominanti a rôzne spriaznené duše strany OĽaNO,“ uviedol 8. marca Richard Takáč, podpredseda Smer-SD.

Čakajú na výsledky kontrol

V kuolároch sa zatiaľ neoficiálne hovorí o tom, že rezort uvažuje o odvolaní súčasného riaditeľa fondu Jána Marosza. Na otázku poľnoinfo.sk, či o tom ministerstvo skutočne uvažuje, tlačové oddelenie neodpovedalo. Zaslalo len súhrnné stanovisko, podľa ktorého rezort začal konať – oslovil ostatné inštitúcie, ktoré podnet zamestnanca dostali v minulosti. Rezort sa obrátil listom aj na Radu SPF so žiadosťou o informácie, či zaznamenala pri výkone svojej činnosti skutočnosti, uvedené v podnete a aké kroky podnikla.

„Ministerstvo zvolilo tento postup s prihliadnutím na dodržanie pravidiel hospodárnosti a efektivity štátnej správy a z dôvodu zamedzenia potencionálnej duplicity výkonu kontrol. Zahájenie ďalšej kontroly by v konečnom dôsledku znamenalo skôr marenie už prebiehajúcich kontrol a bolo by tak kontraproduktívne,“ uvádza rezort.

Ďalší postup poverený minister Samuel Vlčan určí až na základe odpovedí od oslovených orgánov.

„Inšpektorát práce Bratislava listom zo dňa 20.2.2023 ministerstvo informoval, že výkon inšpekcie práce stále prebieha. Odpoveď NKÚ ani Rady SPF nám zatiaľ nebola doručená,“ dodalo ministerstvo.

Ako je na tom spisová zápcha?

Slovenský pozemkový fond sa zmieta v problémoch dlhodobo. Má za sebou korupčné kauzy aj stratu dôvery zo strany samotných poľnohospodárov. Pre hromadenie nevybavenej agendy a žiadostí sa navyše na fonde vytvorila aj takzvaná spisová zápcha. Tá znemožňuje mnohým subjektom dostať sa k pozemkom či investovať na nich.

Práve odstránenie spisovej zápchy má patriť prioritám súčasného vedenia. Ešte vlani v lete počet čakajúcich spisov vyčíslil fond na približne 28 tisíc. Ambíciou bolo vybavovanie žiadostí spriechodniť a spisovú zápchu odstrániť. Oficiálne sa hovorilo o termíne do konca marca tohto roka. Práve na vyriešenie nevybavených spisov mal fond prijímať aj brigádnikov, čo netajil ani v minulom roku.

„Opoziční poslanci a odborári vyčítajú súčasnému vedeniu, že SPF začal zamestnávať väčšie množstvo pracovníkov na dohodu. Treba zdôrazniť, že ide o legálny spôsob zamestnávania pracovníkov, ktorý poskytuje zamestnávateľovi flexibilitu. Umožňuje na konkrétny projekt prijať pracovníkov na určitý čas, a po ukončení projektu spoluprácu ukončiť, resp. v prípade nevykonávania činnosti ich neplatiť. Veľká väčšina pracovníkov, ktorí pracujú v SPF na dohodu, pracuje na projekte „Spisová zápcha“,“ uviedol v písomnom stanovisku zaslanom médiám Slovenský pozemkový fond.

Pracujú na materiáloch, ktoré zodpovedia otázky

Keďže cieľový termín vyriešenia spisovej zápchy sa blíži, portál poľnoinfo.sk sa na tlačové oddelenie SPF obrátil s otázkou, nakoľko sa problém darí riešiť. Zaujímal sa o počet vybavených spisov aj o počet tých, ktoré zatiaľ čakajú.

„V súčasnosti v SPF pracujeme na materiáloch, ktoré nielen Vám zodpovedia Vaše otázky,“ uviedol fond túto stredu.

SPF ďalej poskytol už predtým medializované stanovisko, v ktorom sa spisová zápcha spomína iba všeobecne, bez konkrétnych čísiel. Na otázku, či odpoveď v tomto smere doplní, fond doteraz neodpovedal.

„Čo sa týka otázok ohľadom spisovej zápchy, odporúčame Vám kontaktovať priamo SPF, keďže MPRV SR nie je priamo nadriadeným orgánom SPF (SPF podlieha vláde SR, minister pôdohospodárstva je tým, ktorý iba navrhuje vláde vymenovanie generálneho riaditeľa SPF),“ uviedol zas vo svojej odpovedi rezort pôdohospodárstva.

Ešte vlani pritom ministerstvo tvrdilo,  že v tomto smere s fondom komunikuje.

„Áno, ministerstvo situáciu monitoruje, SPF ministerstvu zasiela prehľady,“ uviedol agrorezort vo svojej odpovedi na otázky poľnoinfo.sk ešte 19. júla 2022.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Barón
Barón
20. marec 2023 13:16

Ide o skorumpovaný úrad s pracovníkmi, ktorí si myslia, že za poskytnutú mzdu nemusia vykonávať žiadnu prácu a pozitívnu odpoveď dostanete na Vašu žiadosť len po zaplatení povinnej čiastky.Nechcem teraz silou mocou chrániť súčasnú garnitúru, oni tiež majú maslo na hlave, ale ako môže zástupkyňa zamestnancov mediálne kritizovať generálneho riaditeľa… Celý komentár »