Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Legislatíva Z domova

Chýbajú školenia v regiónoch?

Chýbajú školenia v regiónoch?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Agroinštitút v Nitre spustil sériu školení zameraných na elektronické podávanie žiadostí o priame platby. Aj na základe otázok čitateľov portálu poľnoinfo.sk prinášame ďalšie informácie o školeniach a miestach ich konania. Poľnohospodárov zaujíma najmä to, prečo sa školenia neuskutočňujú aj v regiónoch Slovenska tak, aby za nimi nemuseli cestovať.

„Snažíme sa vyjsť v ústrety farmárom tým, že poskytujeme školenie, ktoré je pre účastníkov bezplatné a vzhľadom k obmedzeným finančným zdrojom vyčleneným na túto vzdelávaciu aktivitu, nevieme pokryť ďalšie náklady spojené s prenájmom priestorov a cestovaním,“ vysvetlila Monika Rizeková z Agroinštitútu.

Ten v regiónoch Slovenska s výnimkou Lučenca pobočky nemá.

Nie je však pravdou, že by semináre v regiónoch Slovenska vôbec neboli.

Školenia pripravuje aj samospráva

„Školenie plánovala a pripravovala aj Vidiecka Platforma. Napokon poradenstvo poskytovalo aj každé pracovisko PPA a bola zriadená aj špeciálna pomoc. Sme však pripravení pomôcť členom na vyžiadanie a takúto informáciu aj majú,“ vysvetlila Lucia Gallová z Vidieckej platformy.

Školenia plánuje aj Združenie mladých farmárov, ktoré záujem o ne zisťuje na sociálnej sieti.

„Týmto dotazníkom sa snažíme zistiť, či je aj v roku 2019 záujem u farmárov zúčastniť sa takýchto školení. Dotazník prosíme vyplniť do 24.03.2019. Školenie sa bude konať v mesiaci apríl 2019,“ uvádza sa na ich profile.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora síce školenia zamerané len na GSAA nepripravuje, informácie ale zhrnie na pripravovaných školeniach, ktoré v najbližších dňoch chystá vo viacerých oblastiach Slovenska.

„Školenia sa uskutočnia v Jaslovských Bohuniciach, Košiciach, Banskej Bystrici a Medziankach, časť Podlipníky. Zámerne sme ich naplánovali na štyri rozličné miesta v rámci Slovenska, aby nemuseli cestovať záujemcovia len na západné alebo stredné Slovensko. Marcové termíny sme zvolili preto, aby sme informovali poľnohospodárov ešte pred samotným termínom podávania žiadostí. Na týchto školeniach môžu poľnohospodári okrem informácií k duálnemu vzdelávaniu v poľnohospodárstve a vyhláške č. 172/2018 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o spôsobe a rozsahu vedenia a poskytovania evidencií a stanovenia obvyklej výšky nájomného v platnom znení, získať aj informácie ohľadom základných problémov pri plnení podmienok žiadateľov o priame platby. Na týchto seminároch sa môžu poľnohospodári pýtať aj na problematiku elektronického podávania žiadostí o priame platby,“ dodala Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments