Zrušenie Agroinštitútu preverí prokuratúra. Ministerstvo nemalo kontrolu nad štátnym majetkom za 11 miliónov eur
Zefektívnenie a zrýchlenie zavádzania inovácií do pôdohospodárskej praxe – to bolo jedným z dôvodov vzniku nového podniku – Inštitútu znalostného pôdohospodárstva a inovácií. Zámer ešte v septembri 2022 prezentoval vtedajší minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan na tlačovej konferencii v Nitre. Podľa vtedajších informácií malo dôjsť k zrušeniu štátneho podniku Agroinštitút a zlúčeniu jeho činností s Agentúrou pre rozvoj vidieka. Nová inštitúcia – Inštitút znalostného poľnohospodárstva, mala vzniknúť od roku 2023.
„Chceme vybudovať jednoduchú modernú platformu s regionálnymi štruktúrami, aby sme prepojili všetkých od najmenších poľnohospodárov cez spracovateľov, potravinárov, lesných hospodárov s rezortnými inštitúciami, rezortným ministerstvom, Pôdohospodárskou platobnou agentúrou, Národným poľnohospodárskym a potravinárskym centrom, univerzitami, akadémiou. Chceme zjednodušiť komunikáciu medzi všetkými dotknutými inštitúciami, aby každý, kto bude potrebovať podporu a nové informácie v oblasti poľnohospodárstva, ich našiel na jednom mieste, aby sme nevyrábali duplicitné informačné systémy,” uviedol Samuel Vlčan v septembri 2022.
Vtedajšia generálna tajomníčka ministerstva pôdohospodárstva Zuzana Nouzovská na tlačovej besede tiež uviedla, že celý projekt transformácie vznikol pri príprave Strategického plánu novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Práve v súvislosti s ním sa totiž do popredia dostala aj otázka zvýšenia dôrazu na pôdohospodárske znalostné a inovačné systémy, známe pod skratkou AKIS.
„Pri analýze sme zistili, že máme celý rad inštitútov, ktoré majú pracovať v prospech poľnohospodárov, potravinárov a lesníkov v oblasti vzdelávania, poradenstva a prenosu informácií, avšak tieto štruktúry nekomunikujú spolu horizontálne. To znamená, že prenos informácií je vlastne nedostatočný, a tým pádom sa stráca najväčšia podstata a to je, aby poľnohospodár a potravinár dostali informácie, ktoré potrebujú na to, aby vedeli zavádzať inovácie do svojej praxe,“ uviedla vtedy Zuzana Nouzovská.
Štátny podnik Agroinštitút skutočne podľa plánov prestal začiatkom roka 2023 fungovať. IZPI – teda Inštitút znalostného pôdohospodárstva a inovácií, zas začiatkom daného roka vznikol a prebral po niekdajšom štátnom podniku napríklad zamestnancov, knižnicu, informačné technológie, doškoľovacie centrum v Lučenci či administratívnu budovu s hotelom v Nitre.
To, nakoľko sa prezentované ciele za približne jeden a pol roka existencie novej inštitúcie premietli v poľnohospodárskej oblasti do praxe, vedia posúdiť najmä samotní poľnohospodári. Isté však je, že celú transformáciu štátneho podniku preverí nitrianska krajská prokuratúra. Podnet podal Najvyšší kontrolný úrad, podľa ktorého Agroinštitút Nitra nebol v roku 2022 zrušený v súlade so zákonom o štátnom podniku.
„Nesprávny postup vedenia rezortu pôdohospodárstva mal dokonca za následok dočasnú stratu kontroly nad majetkom po zaniknutom Agroinštitúte,“ vysvetlila Henrieta Crkoňová, podpredsedníčka národných kontrolórov.
Audit NKÚ
Kontrolu celej transformácie spustil Národný kontrolný úrad z vlastnej iniciatívy. Podľa správy o jej výsledkoch aj preto, že pri zániku štátneho podniku majú podľa zákona prejsť záväzky a majetok na iný, už existujúci podnik, ktorý sa stáva právnym nástupcom toho zanikajúceho. Podľa kontrolórov však v tomto smere došlo k pochybeniam a porušeniam zákona. Kontrola sa týkala obdobia rokov 2022 až 2024.
„Po schválení Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2023 – 2027 sa MPRV SR rozhodlo vybudovať kvalitatívne nový funkčný pôdohospodársky znalostný a informačný systém AKIS, a to reorganizáciou dvoch štátnych organizácií v jeho pôsobnosti – štátneho podniku Agroinštitút Nitra a príspevkovej organizácie Agentúra pre rozvoj vidieka. V prvom kroku transformačného plánu mal byť k 31.12.2022 zrušený Agroinštitút Nitra bez likvidácie s určením prechodu vytipovaného majetku a činností tohto štátneho podniku na príspevkovú organizáciu Agentúra pre rozvoj vidieka. Rozhodnutím zakladateľa mal ostatný majetok, práva a záväzky prejsť do štátneho podniku agrokomplex NÁRODNÉ VÝSTAVISKO. V druhom kroku malo prísť k vytvoreniu Národného pôdohospodárskeho kompetenčného centra z príspevkovej organizácie Agentúra pre rozvoj vidieka k 1.1.2023. Jeho názov bol neskôr zmenený na IZPI,“ píše sa v Správe o výsledkoch kontroly NKÚ, kde sa tiež konštatuje, že transformácii nepredchádzala žiadna právna analýza uskutočniteľnosti a jej dopadu.
Jednotlivé kroky transformácie sa začali podnikať počas roka 2022. V auguste ministerstvo rozhodlo o tom, že od januára 2023 sa vedecko-výskumné aktivity a činnosti Agroinštitútu začlenia do organizačnej štruktúry štátnej príspevkovej organizácie Agentúra pre rozvoj vidieka. Tá mala zároveň zmeniť svoj názov na Inštitút znalostného pôdohospodárstva a inovácií. Následne v novembri rezort rozhodol o zrušení štátneho podniku Agroinštitút jeho zlúčením s Agrokomplexom.
Zástupcovia MPRV konali napriek upozorneniu, že postupujú nezákonne
V praxi istá časť majetku zaniknutého Agroinštitútu prešla do štátneho podniku Agrokomplex. Väčšia časť, zahrňujúca zamestnancov, knižnicu, niektoré budovy či informačné technológie, však prešla na Agentúru pre rozvoj vidieka, neskôr premenovanú na Inštitút znalostného pôdohospodárstva a inovácií. Práve v tom vidia kontrolóri problém.
„Podľa zákona o štátnom podniku – majetok a záväzky pri zlúčení prechádzajú zo zanikajúceho podniku na iný už jestvujúci podnik, ktorý sa tým stáva jeho právnym nástupcom. Inštitút znalostného pôdohospodárstva a inovácií nebol štátnym podnikom, a tak naň majetok nemohol prejsť. Na celej veci je zarážajúca skutočnosť, že zástupcovia ministerstva konali napriek upozorneniu, že navrhovaná transformácia štátneho podniku nie je v súlade so zákonom,“ vysvetlila Henrieta Crkoňová, podpredsedníčka NKÚ.
Prvé možné komplikácie, týkajúce sa prechodu majetku štátu zo štátneho podniku Agroinštitút Nitra na IZPI, sa objavili v súvislosti so zaevidovaním tohto majetku do centrálneho ekonomického systému. Rezort pôdohospodárstva následne situáciu riešil aj s rezortmi hospodárstva a financií. Jedno zo stanovísk hovorilo o tom, že majetok zaniknutého štátneho podniku neprešiel ani do správy Agrokomplexu, ani IZPI. V takomto prípade majetok, ktorý nemá správcu, prechádza do správy príslušných okresných úradov. Na ne sa rezort obrátil až v decembri 2023. Okresný úrad Nitra sa dočasnej správy majetku ujal vo februári 2024.
„Ministerstvo nemalo de facto vyše roka kontrolu nad štátnym majetkom, ktorý mal podľa znaleckého posudku hodnotu viac ako 11 miliónov eur,“ uviedla Henrieta Crkoňová z NKÚ.
K prevodu majetku z Okresných úradov v Nitre a Banskej Bystrici došlo len nedávno – v júni 2024. Svedčia o tom zmluvy zverejnené v Centrálnom registri zmlúv.
„Z hľadiska závažnosti zistení, protokol z kontrolnej akcie odstúpime na základe memoranda o spolupráci pre podozrenie z porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku nitrianskej krajskej prokuratúre,“ dodala Crkoňová.