Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Akcie Bayer padajú: Roundup spôsobuje rakovinu

Mičovský: Produkcia repky presahuje 2,5-násobne potrebu Slovenska
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Federálny súd v Spojených štátoch v utorok rozhodol, že herbicíd Roundup nemeckého chemického a farmaceutického koncernu Bayer spôsobuje rakovinu. Akcie spoločnosti reagovali na verdikt oslabením o 12,5-percenta, čo je najväčšia denná strata za 16-rokov. Hodnota firmy tým klesla o zhruba osem miliárd eur, napísala agentúra Reuters.

Spoločnosť Bayer popiera tvrdenie, že glyfosát spôsobuje rakovinu. Bayer kúpil spoločnosť Monsanto, dlhoročného výrobcu Roundupu, za 63 miliárd dolárov v minulom roku.

Glyfosát je najrozšírenejší herbicíd na svete a Roundup bol prvým produktom, ktorý je na tejto látke založený. Dnes už ale nie je chránený patentom a na trhu je k dispozícii mnoho ďalších verzií. Bayer už dávnejšie priznal, že kvôli tomuto herbicídu čelí tisíckam žalôb.

Chemickú látku glyfosát označuje Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny za pravdepodobne karcinogénny. Naopak Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) a Európska chemická agentúra (ECHA), o ktorých posudky sa opiera Európska komisia, považujú glyfosát za neškodný.

Utorkový verdikt súdu v San Franciscu sa netýka zodpovednosti koncernu za rakovinu žalobcu Edwina Hardemana. O tejto veci začne súd rozhodovať dnes (20.3.2019).

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments