Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Chýba efektivita vynaložených podpôr?

Chýba efektivita vynaložených podpôr?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Na to, že systém podpôr v našom poľnohospodárstve nie je ideálne nastavený, poukazujú naši poľnohospodári dlhodobo. Na chýbajúcu efektivitu upozorňujú aj zeleninári. V uplynulých rokoch podľa ich analýzy získavali podporu aj plodiny, ktoré nesmerovali na pulty obchodov a neprispievali tak k zdravej výžive obyvateľstva tak, ako ostatná zelenina. Ide najmä o tekvicu pestovanú na jadierka a reďkev siatu, ktorá sa zväčša zadiskováva do pôdy.

Zelenina, či olejnina?

„Tekvica ako taká je v podstate olejnina, pokiaľ sa pestuje na semiačka. Nedá sa teda celkom povedať, že to bola zelenina. Čiže vyžaduje si inú formu podpory, ako zelenina. Nehovorím, že by sa tekvica alebo nejaká iná plodina nemala vôbec podporovať, to nie. Ale nemala by uberať zo zeleniny, lebo to zelenina v podstate nie je,“ vysvetlil Oliver Šiatkovský zo Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska.

Práve pri tekvici došlo v tomto roku k úprave podpôr a pri ich vyplácaní sa rozlišuje, či ide o tekvicu pestovanú na jadierka, alebo tekvicu pestovanú na konzum.

„Aj vďaka tomu sa možno zelenine ušlo viac peňazí,“ dodal O. Šiatkovský.

V rámci podpôr zeleniny sa v tomto roku zlúčili skupiny s vysokou a veľmi vysokou prácnosťou, ktoré sa pri podporách rozlišovali v minulosti. Práve to je podľa zeleninárov na škodu veci.

Rezort hovorí o podpore pridanej hodnoty

„Toto  by možno bolo treba rozdeliť a dávať podporu podľa toho, ako veľmi je pestovanie náročné na prácnosť. Určite inú podporu si vyžaduje veľkotonážna zelenina, ktorá sa pestuje a zbiera kombajnom, a inú napríklad paprika, karfiol a ďalšie druhy,“ dodal zeleninár.

Rezort pôdohospodárstva deklaruje, že chce podporovať najmä plodiny, s vyššou pridanou hodnotou, ku ktorým patrí aj zelenina.

„To, ktoré plodiny je aktuálne možné podporovať z európskych prostriedkov bolo nastavované v rokoch 2013 a 2014 na celé programové obdobie 2014-2020. Týka sa to neprojektových opatrení aj I. piliera a tzv. viazaných komodít. V rámci „Zelenej nafty“, ktorú agrorezort spustil v roku 2019 a ide už o štátnu podporu podporuje kompletne celú škálu špeciálnej rastlinnej výroby,“ uviedol tlačový odbor ministerstva pôdohospodárstva.

Priniesť na vidiek život a prácu

O zmene v systéme podpôr sa na Slovensku hovorí už roky. Efektivita stále chýba aj podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

„Chceme, aby boli podpory zacielené efektívne najmä pre tých, ktorí skutočne vyrábajú s pridanou hodnotou, teda ktorí sa venujú najmä živočíšnej a špeciálnej rastlinnej výrobe. Toto sú totiž oblasti, ktoré z nášho pohľadu prinášajú na vidiek život, aj prácu,“ dodala Jana Holéciová z SPPK.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments