Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Z domova Zaujímavosti

AKS: Požiadavky poľnohospodárov sa v tomto roku naplnili

AKS: Požiadavky poľnohospodárov sa v tomto roku naplnili

Požiadavky poľnohospodárov sa v tomto roku naplnili, pomohla aj intenzívna mediálna komunikácia. Uviedla to v hodnotení roka 2019 Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska.

S prichádzajúcim koncom roka podľa nej poľnohospodári bilancovali okrem úrody či výpadkov aj rozsah pomoci a pozornosti, ktorá sa im dostala v poslednom období od štátu a vybraných štátnych inštitúcií. Od prístupu mnohých z nich totiž závisí budúcnosť slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva pre ďalšie generácie.

Na sucho 16 miliónov eur

„V porovnaní s predchádzajúcim rokom si našli farmári v rámci tohtoročnej vianočnej nádielky vyššiu finančnú podporu. Práve teraz ku koncu roka dostali poslední z poľnohospodárov, ktorých v roku 2017 postihlo extrémne sucho, finančnú pomoc 16 miliónov eur na vykrytie časti výpadkov, ktoré dosahovali až 34,6 milióna eur,“ zdôraznila Patasiová.

Doplnila, že práve táto pomoc bola pre farmárov dlho s neistým koncom, pretože bez úrody, zato však s neuhradenými záväzkami, zostali ešte koncom roka 2017.

„Napokon aj vďaka intenzívnej mediálnej kampani, ku ktorej AKS pristúpila, táto téma zaujala predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) a ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú (SNS) natoľko, že sa osobne zasadili za uvoľnenie tejto pomoci zo štátneho rozpočtu. Za túto pomoc obom patrí naša úprimná vďaka. Agrárna komora Slovenska bude preto aj v roku 2020 venovať výraznú časť energie na mediálnu komunikáciu o témach a problémoch, s ktorými poľnohospodári zápasia,“ dodala predsedníčka AKS.

Patasiová: Uznanie patrí aj Pôdohospodárskej platobnej agentúre

Zdôraznila, že na tzv. zelenú naftu pre živočíšnu a špeciálnu rastlinnú výrobu bolo v tomto roku pre viac ako 2500 subjektov vyčlenených 25 miliónov eur. Poľnohospodári, ktorí poisťujú svoju úrodu a zvieratá, mali bonifikovanú časť zo zaplateného poistného  v komerčných poisťovniach na úrovni 50 %, celková podpora činila 4,5 milióna eur.

Uznanie patrí podľa Patasiovej aj Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) za včas vyplatené priame podpory a administrovanie novozavedenej elektronickej komunikácie, ktorá niektorým poľnohospodárom robila nemalé problémy. Každý začiatok je ťažký, ako samosprávna záujmová organizácia bude AKS preto viac času venovať vzdelávaniu a príprave poľnohospodárov na digitálnu komunikáciu so štátom.

Poľnohospodári podľa nej veria, že v roku 2020 štát v podpore agrosektora nepoľaví. Naopak, stále v okolitých krajinách sledujú rady opatrení, na ktoré slovenskí farmári nemajú dosah.

Dodala, že poľnohospodári, členovia AKS, v roku 2020 vidia potrebu venovať zvýšenú pozornosť témam, ako je na úrovni tohto roka udržanie priamych podpôr a dane z poľnohospodárskej pôdy, vytvorenie tzv. rizikového fondu. V neposlednom rade by pôda v správe Slovenského pozemkového fondu (SPF) mala slúžiť aktívnym poľnohospodárom, ktorí chovajú, pestujú, vyrábajú a zamestnávajú.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR - Predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS) Helena Patasiová

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1581 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

24 komentárov

 1. Farmer
  1. januára 2020

  …nakoniec sa naučíme tešiť aj z maličkostí…

  Odpovedať
  1. i.l.
   2. januára 2020

   pani patasiova zabudla este napisat kolko eur vymahaju od polnohospodarskych podnikov za medializaciu na ucet pre konkretneho novinara.ide o 100 tisice eur.takato pomoc by sa mala prekontrolavat ked uz sa tu hrajeme na slusnych ludi.

 2. rudo cizma
  3. januára 2020

  🙂
  hihi nemyslím si, žeby naši poľnohospodárski novinári hýrili na „stotisícových účtoch“, niet ich až tak veľa na Slovensku,
  na druhej strane „medializácia“ je v podstate reklama, a kto sa chce reklamovať aj zaplatí, ale „státisíce“ to uuurčite nie sú.
  🙂

  Odpovedať
  1. i.l.
   3. januára 2020

   ak pytaju 1 % z vyplatenej sumy od ppa tak sa lahko vypočita suma.

  2. Juraj Huba - prevádzkovateľ polnoinfo.sk
   3. januára 2020

   Dobrý deň i.l., nie celkom rozumiem, prečo majú poľnohospodári platiť 1 percento z platieb PPA nejaké provízie. Dokonca novinárovi. Na základe čoho to ten novinár, alebo snáď niekto iný prostredníctvom toho „novinára“ vymáha? Napíšte mi aj presne o akého novinára ide, keďže podľa Vášho príspevku ste v tej téme zorientovaný.

 3. Factory457
  5. januára 2020

  ŽIADNE VYMÁHANIE PROSÍM
  Dobrý deň,
  pre uvedenie tejto témy na pravú mieru. Poľnohospodári neplatia nič žiadnemu novinárovi. To je asi najzásadnejší omyl, ktorý tu bol zverejnený.

  Tému „sucho 2017“ si po dohode s AKS a ďalšími vybranými regionálnymi poľnohospodárskymi komorami v marci 2018 osvojila súkromná spoločnosť venujúca sa krízovej mediálnej komunikácii. Už v minulosti sa tejto spoločnosti podarilo dobre načasovanou mediálnou komunikáciou posunúť svojich klientov bližšie, k želaným cieľom. Cieľom AKS a ďalších regionálnych komôr bolo “vybojovať” pre svojich členov, ktorí patrili medzi najviac postihnuté subjekty odškodnenie/finančný stimul/akýkoľvek druh pomoci, ktorý by znížil ich straty. Ako nástroj pre tento “boj” si zvolili mediálnu komunikáciu. Intenzívnu, operatívnu, takú ktorá podstatným úradom nedovolí zabudnúť na problém ich farmárov. Ale hlavne zmení počiatočné, negatívne nastavenie a pohľad kompetentných na pomoc o ktorú žiadali.

  Preto 16 mesiacov intenzívne pracovala táto spoločnosť s cieľom posúvať farmárov bližšie k pomoci, ktorú potrebovali. Systematickou medializáciou ich témy, v čase kedy väčšinu obsahu novinových stránok plnili iné závažné témy. Krízová mediálna komunikácia priniesla poľnohospodárom postihnutým suchom v roku 2017 pozitívny výsledok, ktorého sa dočkali až v tomto období. Pochvala patrí ich zástupcom, ktorí mali chuť do “boja” a v úvode vyrokovali (pre svojich členov) bezkonkurenčné podmienky spolupráce s mediálnym poradcom. Po celý čas (16 mesiacov) s touto službou nemali poľnohospodári takmer žiadne náklady. /Záloha celkom pod 2 000€ na prvé 3 mesiace kampane, zvyšok 13 mesiacov bez financovania/ Podľa dohody ktorú poľnohospodárske komory vyrokovali patrí mediálnemu poradcovi odmena iba v prípade pozitívneho výsledku.

  Ešte snáď jedna informácia pre odstránenie zavádzajúcej teórie o stotisícových odmenách. Daná spoločnosť zastupovala iba subjekty, ktorých zástupcovia boli súčasťou dohody. Nie celá SR.

  Vážení poľnohospodári, ďakujeme za dôveru, radi sme pomohli.
  Želáme vám úspešný rok 2020 a keby niečo, sme tu pre vás 🙂

  Factory 457 s.r.o.
  http://www.factory457.sk

  Odpovedať
  1. i.l.
   7. januára 2020

   platby na sucho su vyplatene tak mozete zverejnit meno novinara a „odmenu“pozitivneho vysledku. a čo tie faktury? odpovede vam daju regionalne komory. factory …..a zase se my chce zvracet!

  2. G.S.
   7. januára 2020

   Čiže išlo len o mediálnu kampaň na „podojenie“ štátu. A nie o „prežitie“ chudákov úplne zruinovaných suchom ako to s obľubou tvrdili vami angažovaní novinári. A pre takéto postupy a takéto rozdeľovanie spoločných peňazí sme potom tam kde sme. Lebo niekto si zaplatí správne výsledky VUEPP vymenovaním riaditeľa, niekto si najme agentúru a niekto priamo podplatí poslancov. A výsledkom vášho superúsilia je podpora pre niekoho , kto si ju reálne nezaslúžil, lebo napríklad nepoužíval alebo zlikvidoval závlahy vybudované za ťažké peniaze štátom, aby následne bohorovne natiahol paprču „Daj“. Chudáci a vraj 2000 ohrozených miest a podniky pred krachom ktoré vraj nemajú na nič. A následne zistíme, že tie isté podniky nasledujúci rok boli v peknom zisku. Práve pre takéto „mediálne drámy“ by mala byť v prípade živelných škôd podpora maximálne tak vo forme účelového úveru na prekonanie problémov a v žiadnom prípade nie nejakými odškodneniami. Takže nie úcta ale skôr hanba vám.Inak jednoročný výpadok by mali podniky uniesť sami a nie zadĺžiť sa po uši na doraz s vyplatením dotácií. A to prosím na najlepších pôdach v rámci Slovenska a s vyššími celkovými dotáciami ako zbytok Slovenska. A potom sa čudujete „nevraživosti“ severu voči juhu. Preto ste si vytvorili vlastnú komoru a preto toľko dávate do mediálnej podpory pre vaše účty, aby ste okradli zbytok Slovenska .

 4. jm
  5. januára 2020

  Vedeli by ste vysvetliť napríklad,čo má spoločné sucho s tým či je poľnohospodár členom akej koľvek komory alebo nie. Zamestnáva každý či je člen komory alebo nie a daňové povinnosti a odvody pre štát sú rovnaké pre kždého!!! Tak potom nerozumiem prečo bola odškodnená len časť poľnohospodárov ktorý sú asi členmi AKS. To akože ostatný sú povinný si stratu riešiť úverom od banky???
  Tu je vidieť jasne ako funguje tento prehnitý štát.

  Odpovedať
  1. realista
   7. januára 2020

   sucho ako prírodný úkaz nič……
   …. odškodnenie za sucho áno , čím viac členov má profesná organizácia, tým má väčšiu „lobistickú silu“ a „ruku na srdce“ prečo by mala lobovať za niekoho iného ako za svojich členov ?!
   ….a prečo len AKS ? – to je otázka na ostatné profesné spolky, komory, zväzy či platformy, čo sme si to na Slovensku založili….

 5. Factory 457
  7. januára 2020

  i.l. – nezavádzajte prosím

  Opakujem … nie je žiaden novinár, týmto kazíte povesť novinárov.

  Za masívnou medializáciou témy „SUCHO 2017“ je súkromná firma – Factory 457 s.r.o. – tú si najala AKS a iné regionálne komory aby pripravovala mediálnu komunikáciu tejto témy. Factory 457 s.r.o. pracovala 16 mesiacov za zálohu 2000 eur (komplet)… s rizikom, že pokiaľ neuspeje a farmári pomoc nedostanú … táto firma nedostane viac žiadnu odmenu. Ale moja firma a jej tím (zložený aj z bývalých novinárov) dokázala to, čomu veril iba máloktorý farmár. Správu o vedení mediálnej kampane dostal každý zástupca z dotknutej komory.
  Odmena, ktorá je na danej faktúre je na základe dohody, ktorú uzavreli komory. A faktúry išli iba na tie subjekty, ktoré nahlásili komory. Tak tu prosím nezavádzajte.

  Ďakujeme
  Factory 457 s.r.o.

  Odpovedať
 6. jm
  7. januára 2020

  realista-si fakt úprimný.Teraz zvažujem že pre istotu vstúpim do všetkých spolkov,lebo čo ak????? Hanba je hlavne pre pani ministerku Matečnú. Takto sa zachová len najhoršia macocha. Ak bol problém sucha tak vážny, myslíš že ho zažili len členovia AKS? V tej dobe som presne uviedol akým spôsobom sme pre náš HD zadovážili krmivo . Kúpili sme ho . Platíme tak isto odvody a dane štátu . Myslím že sme stále jedna krajina ,alebo nie? To znamená že pri voľbách všetci postihnutý poľnohospodári na ktorých táto pani ministerka zabudla by pri voľbách nemali zabudnúť na takýto prešľap!!! Potom sa netreba čudovať, že sme takto roztrieštený poľnohospodári. Tu fakt si každý plačko vytvorí nejakú platformu len hlavne aby mal kapitál lebo každá paráda niečo stojí.A takých je tu dosť. Do kedy ešte bude platiť pravidlo košeľa bližšia ako kabát.

  Odpovedať
  1. realista
   7. januára 2020

   sarkasticky – áno treba vstúpiť do všetkých alebo do tej správnej….

   ale teraz vážne…

   … sucho samozrejme zažilo celé Slovensko len nikto zrejme neponúkol celoslovenské relevantné dáta o škodách (asi i preto, že sme skoro zlikvidovali poľnohospodársky výzkum a k štatistickým výkazom tiež poľnohospodári nemáme práve vrúcny vzťah…) – riešenie ? –> kto čo nahlásil bralo sa za „bernú mincu“, kto nenahlásil predpokladalo sa, že škody nemal ….a pravdu povediac pri pohľade na napätý rozpočet kapitoly MPaRV asi po nich ani nikto nejako intenzívne nepátral.

   … na výsledku „odškodnenia“ má svoj pravdepodobne podiel i fungovania Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv , ktorá má zrejme k „Svätoplukovým prútom“ poriadne daľeko.

   … rozhodne že si nemyslím, že poľnohospodári sú roztrieštení kvôli p. ministerke.

   … žiaľ „robenie kriku“ sa na Slovensku sa stalo pracovnou metódou resp. lobistickou metódou….

   …. alebo je za tým niečo iné ?

 7. Ivan
  8. januára 2020

  NIEKTO SA NECHAL PORIADNE NACHYTAŤ ALEBO PODOJIŤ!!!

  Čo je to za PR firmu, čo berie tie %?

  Obchodný register SR o nej píše:
  Factory 457 s.r.o.
  konateľka Lenka Homérová
  Hronská 18
  Bratislava – mestská časť Podunajské Biskupice
  821 07
  IČO: 50 773 348

  Finstat o nich píše:
  Tržby 2018: 33 274 eur
  Daň z príjmu 2018: 1 738 eur

  Na firemnej webstránke http://www.factory457.sk nemajú nič.

  Lenka Homérová má aj firmu MAJER – Miloslavov, s.r.o., kde sú jej spoločníci :
  Zuzana Bezáková Spoločník 11 % (1 660 €) Čsl. parašutistov 31, 811 01 Bratislava

  Andrea Číková Spoločník 15 % (2 324 €) Grasalkovičova 19, 900 28 Ivánka pri Dunaji

  Juraj Bezák Spoločník 15 % (2 324 €) Hurbanova 14, 900 28 Ivánka pri Dunaji

  Alexandra Malinová Spoločník 15 % (2 324 €) Vlčkova 35, 811 04 Bratislava

  Katarína Kubovičová Spoločník 15 % (2 324 €) Štúrova 13, 811 02 Bratislava

  Lenka Homérová Spoločník 30 % (4 648 €) Hronská 18, 821 07 Bratislava – mestská časť Podunajské Biskupice

  Odpovedať
  1. Factory 457 s.r.o.
   8. januára 2020

   Pán Ivan upozorňujem vás, že tu zverejňujete dáta, ktoré nemajú s firmou Factory 457 s.r.o. nič spoločné. Už keď sa snažíte niekoho lustrovať, tak aspoň sa snažte byť prosím dôsledný. Firma Factory 457 s.r.o. je moja a pokiaľ patríte medzi spomínané subjekty, obdržali ste od nás písomnosť na ktorej sú všetky naše kontakty. Ale pochybujem, že medzi tieto podniky patríte, zrejme preto tá zlá informovanosť. Ak ste si nevšimli, my sa neskrývame.

   M. Homér
   Factory 457 s.r.o.
   http://www.factory457.sk

 8. jm
  8. januára 2020

  Ministerstvo zlyhalo , ak bola nejaká úprimná úvaha o pomoci tak mali vyhlásiť spôsob akým poľnohospodári si môžu uplatniť svoje škody spôsobené suchom .
  Možno to bolo aj vhod pani ministerke z dôvodu prázdneho rozpočtu pre poľnohospodárov lebo až teraz je jasné ktorých poľnohospodárov mali všetci tí ktorí tak ospevovali nutnosť podať pomocnú ruku vybraným poľnohospodárom za AKS. Len potom by v článkoch malo byť uvedené pre koho konkrétne je pomoc poskytnutá . A k tomu poďakovaniu pánovi Kožuchovi za PPA sa tiež pripájam lebo už je to pravidlo že peniaze k nám meškajú pravidelne každý rok. Mali by určiť priamo dva termíny na vyplácanie lebo takto si myslím že som na čiernej listine ktorou sa riadi PPA. Alebo som náhodne vybraný na kontrolu skoro každý rok?

  Odpovedať
 9. AKS
  9. januára 2020

  Pre J.M. a všetkých,
  ktorí sa chcú informovať o celej situácií ohľadom sucha v celej SR z r.2017, chcem poprosiť, aby ste ma kontaktovali na tel.č.031 552 13 42 a poskytnem informáciu o všetkom o čo máte záujem namiesto toho, že píšete komentár bez poznatkov. Ďakujem Helena Patasiová, predseda AKS

  Odpovedať
  1. jm
   9. januára 2020

   Úprimná vďaka pani Patašiová za náš telefonický rozhovor . Po našom rozhovore som sa snažil nájsť čo najviac článkov zaoberajúcich sa suchom 2017. Že by po každej takejto medializácii až takto zmäkol premier ??? Tá mediálna spoločnosť sa fakt nadrela. Úžas. A tá výška provízie je v skutku zaslúžená veď ste si to v AKS odsúhlasili!!!
   1 % zo 16 miliónv = 160000 Eur.
   Možno ak by záležalo politikom na poľnohospodároch tak by tomu zodpovedala aj kapitola z rozpočtu nášho ministerstva. A nie takýto zaujímavý postup na vyriešenie daného problému. Hlavné je ,že ste všetci zainteresovaný aj spokojný .

 10. DL
  9. januára 2020

  Dobrý deň,
  sledujem túto debatu už dlhšie.
  Na jednej strane treba poďakovať, že sa niečo podobné stalo – teda vyplatili škody spôsobené suchom – otázka je to preto že to bolo pred voľbami alebo naša vláda si spomenula, že sú tu i poľnohospodári.
  Na druhej strane bolo to spravodlivé?
  V našom okruhu si o to požiadal len jeden podnik a všetci sme sa divili, že my sme nemali sucho len preto že sme si nepožiadali a čuduj sa svete dostal – pestuje slnečnicu, jačmen, pšenicu, kukuricu, repku na cca 300 ha – dlhodobo je v strate (kumulatívna strata cez 2500000 eur- zamestnáva až 6 ľudí z toho 3 sú administravítny. Dostal cca 50000 eur, dane z nehnuteľností platí ako sa mu zachce, pozemky nevydáva, neplatí nájomné. Takže si to zhrnieme dostal priamu platbu cca 200 eur/ha s greeningom cca 150 eur/ha za sucho.
  Bol by som zvedavý kto a ako kontroloval údaje, ktoré nahlásil.
  Ruku na srdce AKS SPPK – a odpovedzte si na otázku dostali možnosť všetci poľnohospodári v SR sa zapojiť sa do toho zoznamu všetci aj nečlenovia. Chápem zastupujete všetkých svojich členov – ale prostriedky išli zo štátneho rozpočtu.
  Budem zvedavý ako sa chytíte škôd spôsobených hlodavcami.

  Odpovedať
 11. DL
  9. januára 2020

  oprava 250000 EUR

  Odpovedať
 12. Factory 457
  10. januára 2020

  JM – MEDIÁLNA KAMPAŇ „SUCHO 2017“
  Ďakujeme vám za uznanie.

  Len pre upresnenie, odmena sa nevzťahuje na podniky z celého Slovenka. Iba komory/zatúpené podniky, ktoré mali odvahu ísť do tohto projektu. Zároveň sa im podarilo ukázať, že veľké výsledky sa dajú dosiahnúť aj bez protestov v uliciach.

  Všetko dobré želáme
  Factory 457 s.r.o.
  http://www.factory457.sk

  Odpovedať
 13. jm
  10. januára 2020

  V podstate sa potvrdil môj komentár z 8. januára , že Ministerstvo zlyhalo. Potom mala byť zverejnená výzva na predkladanie žiadostí za škodu spôsobenú suchom pre všetkých poľnohospodárov u ktorých došlo ku strate nad 30%. Nakoľko sa vychádzalo zo štatistických údajov ktoré predkladajú poľnohospodári.

  Odpovedať
 14. C.
  11. januára 2020

  vďaka AKS a FACtory457
  Pozdravujem vás. Čítam túto diskusiu od začiatku a musím sa zapojiť. Ja iba nerozumiem prečo robili okolo toho niektorí taký zmätok. PR firma a Agrárna komora urobila slušnú robotu.
  Ja som uhradil odmenu tento týždeň po pripomenke. Sám som si dal dal tú prácu a na internee som si pozrel kto na tom pracoval. A zaplatil som im odmenu aj keď nepatrím do AKS. Veď je to zaslúžené 1%.
  Tak by sme mali urobiť všetci a možno aj tí ktorí neboli vopred dohodnutí. Je naša hanba že PR firma musí pripomínať úhradu. Asoň vieme, že máme možnosti rozumne a legálne presadzovať naše problémy. A súhlasím s tým, že poľnohospodári sú roztrieštení, ale aktuálne nastavenie komôr tomu nepomáha.

  C.

  Odpovedať
  1. FACTORY457 - MEDIÁLNA KAMPAŇ SUCHO 2017
   13. januára 2020

   Ďakujeme C. za uznanie ale hlavne za pochopenie situácie. K tým komorám, no ťažko sa im asi vysvetľuje, že si niektoré ktoré disponujú vlastným aparátom nerobili svoju robotu tak ako si predstavujete 🙂

   Všetko dobré želáme 🙂

   Factory 457 s.r.o.
   http://www.factory457.sk

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.