Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

AKS: Požiadavky poľnohospodárov sa v tomto roku naplnili

AKS: Požiadavky poľnohospodárov sa v tomto roku naplnili
insert_photoTASR - Predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS) Helena Patasiová

Požiadavky poľnohospodárov sa v tomto roku naplnili, pomohla aj intenzívna mediálna komunikácia. Uviedla to v hodnotení roka 2019 Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska.

S prichádzajúcim koncom roka podľa nej poľnohospodári bilancovali okrem úrody či výpadkov aj rozsah pomoci a pozornosti, ktorá sa im dostala v poslednom období od štátu a vybraných štátnych inštitúcií. Od prístupu mnohých z nich totiž závisí budúcnosť slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva pre ďalšie generácie.

Na sucho 16 miliónov eur

„V porovnaní s predchádzajúcim rokom si našli farmári v rámci tohtoročnej vianočnej nádielky vyššiu finančnú podporu. Práve teraz ku koncu roka dostali poslední z poľnohospodárov, ktorých v roku 2017 postihlo extrémne sucho, finančnú pomoc 16 miliónov eur na vykrytie časti výpadkov, ktoré dosahovali až 34,6 milióna eur,“ zdôraznila Patasiová.

Doplnila, že práve táto pomoc bola pre farmárov dlho s neistým koncom, pretože bez úrody, zato však s neuhradenými záväzkami, zostali ešte koncom roka 2017.

„Napokon aj vďaka intenzívnej mediálnej kampani, ku ktorej AKS pristúpila, táto téma zaujala predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) a ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú (SNS) natoľko, že sa osobne zasadili za uvoľnenie tejto pomoci zo štátneho rozpočtu. Za túto pomoc obom patrí naša úprimná vďaka. Agrárna komora Slovenska bude preto aj v roku 2020 venovať výraznú časť energie na mediálnu komunikáciu o témach a problémoch, s ktorými poľnohospodári zápasia,“ dodala predsedníčka AKS.

Patasiová: Uznanie patrí aj Pôdohospodárskej platobnej agentúre

Zdôraznila, že na tzv. zelenú naftu pre živočíšnu a špeciálnu rastlinnú výrobu bolo v tomto roku pre viac ako 2500 subjektov vyčlenených 25 miliónov eur. Poľnohospodári, ktorí poisťujú svoju úrodu a zvieratá, mali bonifikovanú časť zo zaplateného poistného  v komerčných poisťovniach na úrovni 50 %, celková podpora činila 4,5 milióna eur.

Uznanie patrí podľa Patasiovej aj Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) za včas vyplatené priame podpory a administrovanie novozavedenej elektronickej komunikácie, ktorá niektorým poľnohospodárom robila nemalé problémy. Každý začiatok je ťažký, ako samosprávna záujmová organizácia bude AKS preto viac času venovať vzdelávaniu a príprave poľnohospodárov na digitálnu komunikáciu so štátom.

Poľnohospodári podľa nej veria, že v roku 2020 štát v podpore agrosektora nepoľaví. Naopak, stále v okolitých krajinách sledujú rady opatrení, na ktoré slovenskí farmári nemajú dosah.

Dodala, že poľnohospodári, členovia AKS, v roku 2020 vidia potrebu venovať zvýšenú pozornosť témam, ako je na úrovni tohto roka udržanie priamych podpôr a dane z poľnohospodárskej pôdy, vytvorenie tzv. rizikového fondu. V neposlednom rade by pôda v správe Slovenského pozemkového fondu (SPF) mala slúžiť aktívnym poľnohospodárom, ktorí chovajú, pestujú, vyrábajú a zamestnávajú.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR - Predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS) Helena Patasiová

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
24 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Farmer
Farmer
1. január 2020 19:59

…nakoniec sa naučíme tešiť aj z maličkostí…

i.l.
i.l.
2. január 2020 10:44
Odpoveď na  Farmer

pani patasiova zabudla este napisat kolko eur vymahaju od polnohospodarskych podnikov za medializaciu na ucet pre konkretneho novinara.ide o 100 tisice eur.takato pomoc by sa mala prekontrolavat ked uz sa tu hrajeme na slusnych ludi.

rudo cizma
rudo cizma
3. január 2020 9:27

🙂
hihi nemyslím si, žeby naši poľnohospodárski novinári hýrili na „stotisícových účtoch“, niet ich až tak veľa na Slovensku,
na druhej strane „medializácia“ je v podstate reklama, a kto sa chce reklamovať aj zaplatí, ale „státisíce“ to uuurčite nie sú.
🙂

i.l.
i.l.
3. január 2020 9:54
Odpoveď na  rudo cizma

ak pytaju 1 % z vyplatenej sumy od ppa tak sa lahko vypočita suma.

Factory457
Factory457
5. január 2020 11:48

ŽIADNE VYMÁHANIE PROSÍM Dobrý deň, pre uvedenie tejto témy na pravú mieru. Poľnohospodári neplatia nič žiadnemu novinárovi. To je asi najzásadnejší omyl, ktorý tu bol zverejnený. Tému „sucho 2017“ si po dohode s AKS a ďalšími vybranými regionálnymi poľnohospodárskymi komorami v marci 2018 osvojila súkromná spoločnosť venujúca sa krízovej mediálnej… Celý komentár »

i.l.
i.l.
7. január 2020 18:19
Odpoveď na  Factory457

platby na sucho su vyplatene tak mozete zverejnit meno novinara a „odmenu“pozitivneho vysledku. a čo tie faktury? odpovede vam daju regionalne komory. factory …..a zase se my chce zvracet!

G.S.
G.S.
7. január 2020 19:15
Odpoveď na  Factory457

Čiže išlo len o mediálnu kampaň na „podojenie“ štátu. A nie o „prežitie“ chudákov úplne zruinovaných suchom ako to s obľubou tvrdili vami angažovaní novinári. A pre takéto postupy a takéto rozdeľovanie spoločných peňazí sme potom tam kde sme. Lebo niekto si zaplatí správne výsledky VUEPP vymenovaním riaditeľa, niekto si… Celý komentár »

jm
jm
5. január 2020 16:10

Vedeli by ste vysvetliť napríklad,čo má spoločné sucho s tým či je poľnohospodár členom akej koľvek komory alebo nie. Zamestnáva každý či je člen komory alebo nie a daňové povinnosti a odvody pre štát sú rovnaké pre kždého!!! Tak potom nerozumiem prečo bola odškodnená len časť poľnohospodárov ktorý sú asi… Celý komentár »

realista
realista
7. január 2020 15:39
Odpoveď na  jm

sucho ako prírodný úkaz nič…… …. odškodnenie za sucho áno , čím viac členov má profesná organizácia, tým má väčšiu „lobistickú silu“ a „ruku na srdce“ prečo by mala lobovať za niekoho iného ako za svojich členov ?! ….a prečo len AKS ? – to je otázka na ostatné profesné… Celý komentár »

Factory 457
Factory 457
7. január 2020 18:40

i.l. – nezavádzajte prosím Opakujem … nie je žiaden novinár, týmto kazíte povesť novinárov. Za masívnou medializáciou témy „SUCHO 2017“ je súkromná firma – Factory 457 s.r.o. – tú si najala AKS a iné regionálne komory aby pripravovala mediálnu komunikáciu tejto témy. Factory 457 s.r.o. pracovala 16 mesiacov za zálohu… Celý komentár »

jm
jm
7. január 2020 20:36

realista-si fakt úprimný.Teraz zvažujem že pre istotu vstúpim do všetkých spolkov,lebo čo ak????? Hanba je hlavne pre pani ministerku Matečnú. Takto sa zachová len najhoršia macocha. Ak bol problém sucha tak vážny, myslíš že ho zažili len členovia AKS? V tej dobe som presne uviedol akým spôsobom sme pre náš… Celý komentár »

realista
realista
7. január 2020 21:31
Odpoveď na  jm

sarkasticky – áno treba vstúpiť do všetkých alebo do tej správnej…. ale teraz vážne… … sucho samozrejme zažilo celé Slovensko len nikto zrejme neponúkol celoslovenské relevantné dáta o škodách (asi i preto, že sme skoro zlikvidovali poľnohospodársky výzkum a k štatistickým výkazom tiež poľnohospodári nemáme práve vrúcny vzťah…) – riešenie… Celý komentár »

Ivan
Ivan
8. január 2020 14:30

NIEKTO SA NECHAL PORIADNE NACHYTAŤ ALEBO PODOJIŤ!!! Čo je to za PR firmu, čo berie tie %? Obchodný register SR o nej píše: Factory 457 s.r.o. konateľka Lenka Homérová Hronská 18 Bratislava – mestská časť Podunajské Biskupice 821 07 IČO: 50 773 348 Finstat o nich píše: Tržby 2018: 33… Celý komentár »

Factory 457 s.r.o.
Factory 457 s.r.o.
8. január 2020 14:51
Odpoveď na  Ivan

Pán Ivan upozorňujem vás, že tu zverejňujete dáta, ktoré nemajú s firmou Factory 457 s.r.o. nič spoločné. Už keď sa snažíte niekoho lustrovať, tak aspoň sa snažte byť prosím dôsledný. Firma Factory 457 s.r.o. je moja a pokiaľ patríte medzi spomínané subjekty, obdržali ste od nás písomnosť na ktorej sú… Celý komentár »

jm
jm
8. január 2020 15:20

Ministerstvo zlyhalo , ak bola nejaká úprimná úvaha o pomoci tak mali vyhlásiť spôsob akým poľnohospodári si môžu uplatniť svoje škody spôsobené suchom . Možno to bolo aj vhod pani ministerke z dôvodu prázdneho rozpočtu pre poľnohospodárov lebo až teraz je jasné ktorých poľnohospodárov mali všetci tí ktorí tak ospevovali… Celý komentár »

AKS
AKS
9. január 2020 10:33

Pre J.M. a všetkých,
ktorí sa chcú informovať o celej situácií ohľadom sucha v celej SR z r.2017, chcem poprosiť, aby ste ma kontaktovali na tel.č.031 552 13 42 a poskytnem informáciu o všetkom o čo máte záujem namiesto toho, že píšete komentár bez poznatkov. Ďakujem Helena Patasiová, predseda AKS

jm
jm
9. január 2020 13:52
Odpoveď na  AKS

Úprimná vďaka pani Patašiová za náš telefonický rozhovor . Po našom rozhovore som sa snažil nájsť čo najviac článkov zaoberajúcich sa suchom 2017. Že by po každej takejto medializácii až takto zmäkol premier ??? Tá mediálna spoločnosť sa fakt nadrela. Úžas. A tá výška provízie je v skutku zaslúžená veď… Celý komentár »

DL
DL
9. január 2020 11:22

Dobrý deň, sledujem túto debatu už dlhšie. Na jednej strane treba poďakovať, že sa niečo podobné stalo – teda vyplatili škody spôsobené suchom – otázka je to preto že to bolo pred voľbami alebo naša vláda si spomenula, že sú tu i poľnohospodári. Na druhej strane bolo to spravodlivé? V… Celý komentár »

DL
DL
9. január 2020 11:24

oprava 250000 EUR

Factory 457
Factory 457
10. január 2020 9:11

JM – MEDIÁLNA KAMPAŇ „SUCHO 2017“ Ďakujeme vám za uznanie. Len pre upresnenie, odmena sa nevzťahuje na podniky z celého Slovenka. Iba komory/zatúpené podniky, ktoré mali odvahu ísť do tohto projektu. Zároveň sa im podarilo ukázať, že veľké výsledky sa dajú dosiahnúť aj bez protestov v uliciach. Všetko dobré želáme… Celý komentár »

jm
jm
10. január 2020 14:46

V podstate sa potvrdil môj komentár z 8. januára , že Ministerstvo zlyhalo. Potom mala byť zverejnená výzva na predkladanie žiadostí za škodu spôsobenú suchom pre všetkých poľnohospodárov u ktorých došlo ku strate nad 30%. Nakoľko sa vychádzalo zo štatistických údajov ktoré predkladajú poľnohospodári.

C.
C.
11. január 2020 15:54

vďaka AKS a FACtory457 Pozdravujem vás. Čítam túto diskusiu od začiatku a musím sa zapojiť. Ja iba nerozumiem prečo robili okolo toho niektorí taký zmätok. PR firma a Agrárna komora urobila slušnú robotu. Ja som uhradil odmenu tento týždeň po pripomenke. Sám som si dal dal tú prácu a na… Celý komentár »

FACTORY457 - MEDIÁLNA KAMPAŇ SUCHO 2017
FACTORY457 - MEDIÁLNA KAMPAŇ SUCHO 2017
13. január 2020 8:44
Odpoveď na  C.

Ďakujeme C. za uznanie ale hlavne za pochopenie situácie. K tým komorám, no ťažko sa im asi vysvetľuje, že si niektoré ktoré disponujú vlastným aparátom nerobili svoju robotu tak ako si predstavujete 🙂

Všetko dobré želáme 🙂

Factory 457 s.r.o.
http://www.factory457.sk