Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny pšenice sa za posledný rok viac ako zdvojnásobili

Ceny pšenice sa za posledný rok viac ako zdvojnásobili
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Pšenica na nami sledovaných burzách oslabovala, pokles sa netýka len burzy v Budapešti. Tu sa zmenil termín obchodovania na august a pšenica posilnila o približne 4,5 %. Burza CBOT oslabila o takmer 5% a burza v Paríži pre termín obchodovania august posilnila o viac ako 6,7%. Zmenou termínu obchodovania ale poklesla o skoro 7%.

Vývoj ceny pšenice má od jari 2010 stúpajúcu tendenciu. Pre porovnanie, od 9. marca 2010 do 6. mája 2011 stúpla cena približne zo 115 eur na 240 eur za tonu, čo je nárast za 15 mesiacov o viac ako 108 percent. Rast ceny úzko súvisí s morským prúdom „la Niňa“, ktorý je zodpovedný za zrážkovú činnosť tak v USA, ako aj v Európe a Ázii. Suchá pôda spôsobila zníženie úrod a to spôsobilo rast cien pšenice. Stúpajúce ceny potravín sú zodpovedné ako jeden z hlavných dôvodov za politické nepokoje v arabskom svete, hlavne v severnej časti Afriky, ktorá je závislá od importu pšenice. Koniec januára 2011 sa niesol v znamení enormných nákupov tejto komodity hlavne zo strany alžírskej vlády, čo spôsobilo rast ceny pšenice až do výšky 278,50 eur za tonu.

Podľa správy USDA WASDE, ktorá vyšla 11. mája, by sa produkcia pšenice v USA mala oproti minulej sezóne 2009/2010 znížiť a dosiahnuť 60,1 mil. ton. Konečné zásoby pšenice v USA sa oproti predchádzajúcej predpovedi nezmenili.

Celosvetová produkcia by mala byť podľa tejto správy pre 2010/2011 dosiahnuť 648,1 mil. ton, spotreba 662,1 mil. ton a konečné zásoby 182,2 mil. ton. Informácie o predchádzajúcich prognózach a konečných údajoch za minulé roky vo svete, ukazuje už prehľadná tabuľka, ktorú poľnoinfo.sk pripravilo.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments