Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Časť bývalého cukrovaru by malo slúžiť na chov kaprov

Časť bývalého cukrovaru by malo slúžiť na chov kaprov
insert_photoilustračné foto: obec Gerlachov

V areáli bývalého cukrovaru v Šuranoch by malo vzniknúť nové rybné hospodárstvo. Investor Katarína Krajčíková plánuje vystavať rybníky pre intenzívny chov kaprovitých rýb. Na tento účel by mala využiť tri existujúce sedimentačné nádrže bývalého cukrovaru, ktoré sú umiestnené na pravom brehu rieky Malá Nitra.

Nádrže slúžili na predčistenie technologických odpadových vôd z cukrovaru a v súčasnosti nie sú využívané. Podľa predloženého investičného zámeru by mali celkové náklady na vybudovanie rybníkov dosiahnuť 72.000 eur.

Nádrže nie sú umiestnené priamo na toku rieky. Voda bude privádzaná z Malej Nitry cez nápustný komplex, využité bude staré odberné potrubie usadzovacích nádrží. Nádrže budú navzájom prepojené spojovacími kanálmi. Aby sa dosiahla minimálna hĺbka v rybníku a stály prietok pri napúšťaní, bude potrebné vybudovať vzdúvací objekt. Voda z rybníka bude vypúšťaná do vodného toku Malá Nitra výpustným komplexom. Úplné vypustenie rybníka nebude technicky možné, bude ho možné dosiahnuť iba prečerpávaním vody. Investor plánuje rozbehnúť výstavbu rybníkov v marci budúceho roka, trvať by mala zhruba rok. Celková ročná produkcia rybníkov by mala dosiahnuť 7000 kilogramov kapra rybničného.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: ilustračné foto: obec Gerlachov

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments