Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Budúci šéf rezortu vyjadril podozrenia z aktivít v rezorte

Budúci šéf rezortu vyjadril podozrenia z aktivít v rezorte
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ministri za ĽS-HZDS chcú podľa slov podpredsedu strany Most-Híd Zsolta Simona využiť posledné chvíle po parlamentných voľbách na to, aby “urobili niečo ohromné”. Ako príklad uviedol, že “v štátnych lesoch sa podpisujú zmluvy s Českou republikou na dodávku dreva s penalizačnou doložkou za jednu hodinu meškania”.

“Každý vie, že neexistuje kamión ani vlak, ktorý bude v závode na minútu presne. Nikdy to v doterajšej ére nebolo zvykom, teraz sa to deje hlavne v závodoch Žilina, Čadca a Považská Bystrica,” upozornil dnes na brífingu Simon.

“Keď sa pozriem na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu (ŠVPS) SR, tak v posledných dňoch sa snažia obstarať dodávateľov na úpravu zelene, výmenu okien, proste, utratiť posledné peniaze. Nestačí im, že majú namiesto jednej strážnej služby dve,” povedal.

“V oblasti Slovenského pozemkového fondu (SPF) by som chcel vyzvať jeho generálneho riaditeľa a Radu fondu, aby nepodpisovali nájomné zmluvy na prenájom pozemkov, ktoré SPF minulý rok vypovedal, a aby nerozdávali túto pôdu svojim blízkym mecenášom tejto vládnej koalície.”

Za najpokútnejšie považuje Simon to, že “od zajtrajšieho dňa nebude potrebný súhlas ministra životného prostredia SR a ministra pôdohospodárstva SR na zámenné zmluvy a prevody pozemkov v chránených územiach, pretože od zajtrajšieho dňa sa Ministerstvo pôdohospodárstva SR a Ministerstvo životného prostredia SR zlučujú”.

Podľa informácii Simona sa tak má udiať v štátnych lesoch a na území Vysokých Tatier. Má ísť o niekoľko sto hektárov, kde je zámer zameniť pozemky za lyžiarske strediská v Tatranskej Lomnici či Demänovskej doline.

“Toto je krok, ktorý je pre mňa nepochopiteľný.”

Pripomenul, že na území Vysokých Tatier nie je ukončená zonácia. Nikto nevie dnes predpovedať, “čo bude prísne strážené alebo prísne chránené, čo bude byť môcť využité na turistické účely”.

“A v tomto období ideme zamieňať pozemky pre súkromnú spoločnosť? Prečo chce minister podpísať takéto zmluvy?” spýtal sa Simon.

“Chcem vyzvať ministra (pôdohospodárstva – pozn. TASR), aby takéto konania nerobil a zastavil ich.”

Podľa Simona treba počkať na ukončenie procesu zonácie. To, čo má byť využité na turistický ruch a nemá byť predmetom chránenia, to nech sa využíva na turistický ruch. To, čo má byť predmetom chránenia, to nech zostane predmetom chránenia.

“Zamieňať dnes niekoľko sto hektárov pozemkov je nehoráznosť najvyššieho kalibru,” dodal podpredseda Mostu-Híd.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments