Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Bíreš: Komunikovať, spolupracovať a spoločne riešiť problémy

Bíreš: Komunikovať, spolupracovať a spoločne riešiť problémy
insert_photoautor - Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ ŠVPS a budúci minister pôdohospodárstva

Jozef Bíreš bude novým ministrom pôdohospodárstva. Očakávanú informáciu dnes na valnom zhromaždení Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory potvrdil Boris Kollár, predseda Národnej rady Slovenskej republiky. Na úvod svojho príhovoru pozdravil súčasného ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana a kývnutím hlavy a očným kontaktom aj, podľa jeho slov, budúceho ministra pôdohospodárstva Jozefa Bíreša, ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

O Bírešovi sa ako o novom ministrovi hovorí od utorka. Vláda odborníkov má doviesť krajinu k predčasným voľbám a prezidentka ju vymenuje po 15. máji 2023. Počas valného zhromaždenia SPPK vystúpil s krátkym príhovorom aj Jozef Bíreš. Vo svojej zdravici nehovoril o ďalšom profesionálnom pôsobení v agrorezorte.

„Chcem poďakovať pánovi ministrovi Vlčanovi, vždy vedel pochopiť poslanie ŠVPS a našli sme konsenzus. Pre vás ostatných mám odkaz. Musíme komunikovať, spolupracovať a spoločne riešiť problémy,“ povedal vo verejnej časti valného zhromaždenia ústredný riaditeľ ŠVPS.

Bez škandálov

Jozef Bíreš nastúpi do funkcie ministra pôdohospodárstva z pozície šéfa štátnej veteriny, ktorú zastáva okrem trojročnej prestávky nepretržite od roku 2003. V rokoch 2007 až 2010 pôsobil ako profesor na Univerzite veterinárneho lekárstva v Košiciach.

Pozícia Jozefa Bíreša bola na ŠVPS roky neotrasiteľná. Zmenilo sa to až po nástupe Jána Mičovského do funkcie ministra, ktorý prekvapil svojim záujmom vymeniť šéfa veteriny. Následný tlak laickej verejnosti priniesol zmenu názoru vtedajšieho ministra a obľúbený profesor Bíreš zostal vo funkcii.

Dôvody dlhoročnej kariéry v ŠVPS je potrebné vidieť v tom, že Slovensko nikdy nezaznamenalo vážnejší potravinový škandál. Naopak, štátnej veterine poľnohospodári a potravinári často vyčítajú výraznú administratívnu záťaž a nejasné podmienky, ktoré sa líšia región od regiónu.

Životopis

Jozef Bíreš sa narodil 7. marca 1956 v Banskej Bystrici. Základné školské vzdelanie absolvoval v roku 1962 až 1971 v Banskej Bystrici a stredoškolské v roku 1971 až 1975 na Strednej veterinárnej škole v Košiciach – Barci. Štúdium na Vysokej škole veterinárskej v Košiciach, smer všeobecné veterinárne lekárstvo, ukončil v roku 1981.

Po ukončení štúdia nastúpil na Oddelenie chorôb oviec v Ústave experimentálnej a veterinárnej medicíny v Košiciach, spoločného pracoviska Vysokej školy veterinárskej, ako odborný, neskôr ako vedecký pracovník.

Od roku 1989 vykonával funkciu interného a externého vedúceho Oddelenia chorôb oviec v Ústave experimentálnej a veterinárnej medicíny. Na Vysokej škole veterinárskej začal pracovať ako odborný asistent Katedry vnútorných chorôb prežúvavcov a ošípaných od roku 1990.

V roku 1996 až 1998 bol vedúcim Akreditovaného klinického skúšobného laboratória na Univerzite veterinárskeho lekárstva ako prvého akreditovaného pracoviska Slovenskou národnou akreditačnou komisiou SR na slovenských univerzitách. V roku 1998 až 2000 vykonával funkciu prorektora pre rozvoj a styk s praxou Univerzity veterinárskeho lekárstva. V rokoch 2000 až 2003 bol vedúcim Školského veterinárneho obvodu na Školskom poľnohospodárskom podniku Univerzity veterinárskeho lekárstva v Zemplínskej Teplici. V rokoch 2002 až 2003 zastával funkciu riaditeľa Výskumného ústavu veterinárnej medicíny v Košiciach.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ ŠVPS a budúci minister pôdohospodárstva

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Milan Marták
Neregistrovaný
Milan Marták
15. máj 2023 5:04

Žiadny škandál ŠVPS ⁉️‼️
To nemyslíte vážne ‼️
Zhnité mäso z Poľska zjedené aj deťmi v školách a “kontroly už od utorka”, keď mäso bolo viac ako týždeň už “zjedené”⁉️

kalman
Neregistrovaný
kalman
15. máj 2023 7:53

Pozdravujem pán minister a úctivo by som sa chcel informovať, či existuje v EÚ krajina, kde 10.mája 2023 zmenia, prípadne zrušia pôdne bloky v GSAA. To čo tam robili celú zimu – uvedomujú si vôbec, ako zasa nám komplikujú život???

jan
Neregistrovaný
jan
28. máj 2023 19:10
Odpoveď na  kalman

A to z tymi najomnymi zmluvami vyrobili taki chaos,proste sa to v niektorich pripadoch neda,skor je potrebne urobit poriadok vo vlastnictve a potom chciet nieco od farmarov ohladom najomnych zmluv.