Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova

Potrebná je kontinuita, spolupráca aj napĺňanie politických sľubov

Potrebná je kontinuita, spolupráca aj napĺňanie politických sľubov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zástupcovia najväčšej agropotravinárskej organizácie na Slovensku – Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory zasadli po tridsiaty šiesty raz za spoločný stôl. Z valného zhromaždenia vyslali predstaviteľom štátu niekoľko odkazov.  Základným motívom je potreba kontinuity, ktorá v sektore v uplynulom období chýba.

„Valné zhromaždenie konštatovalo negatívny jav – priemerná životnosť ministra pôdohospodárstva na Slovensku je niečo cez dva roky. Konštatovali sme, že keď sa vymenuje tretí minister, tak budeme mať na Slovensku za tri roky troch ministrov pôdohospodárstva, šiestich alebo viacerých štátnych tajomníkov a 19 generálnych riaditeľov. V takejto situácii podnikať a nastavovať dotačné schémy je veľmi zložité,“ skonštatoval Emil Macho na úvod tlačovej konferencie predseda SPPK.

Pred novinárov predstúpili len zástupcovia samotnej komory. V minulosti pritom nebola výnimkou účasť politických predstaviteľov – či už ministrov alebo členov a predsedov parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo. Hoci sa viacerí z nich z rôznych kútov politického spektra na verejnej časti valného zhromaždenia zúčastnili a v príhovoroch rečnili aj o potrebe lepšieho financovania sektora či riešenia akútnych problémov agropotravinárov, pred novinárov sa v spoločnosti vedenia komory nedostali. Tá deklaruje, že v najbližších mesiacoch chce rozbehnúť s politikmi dialóg a vysvetliť im problémy sektora z odborného hľadiska. Ide o jednu zo štyroch priorít, ktoré si na nadchádzajúce obdobie SPPK stanovila.

„Budeme komunikovať so všetkými relevantnými politickými stranami, ktoré sa budú uchádzať vo voľbách o kreslá v Národnej rade SR, aby sme ich z odborného hľadiska presvedčili, čo sú hlavné priority pre slovenské poľnohospodárstvo. Teda, aby sme zabezpečili to, kvôli čomu podnikáme. Aby krajina bola obrobená, aby občan mal kvalitné, zdravé a cenovo dostupné potraviny. Zorganizujeme konferenciu, kam pozveme politických lídrov, aby sme si s nimi toľko proklamované témy cien potravín či trvalej udržateľnosti vydiskutovali. Aby sme znovu nezažili po parlamentných voľbách, že niečo politické strany sľubujú a potom nedodržujú,“ dodal E. Macho.

Riešiť s politikmi podľa neho treba aj problémy okolo obrovského množstva návrhov v parlamente, ktoré sa týkajú aj agrosektora, avšak ako poslanecké návrhy ich odborná verejnosť vôbec nemôže pripomienkovať a na ich podobu ani schválenie nemá dosah.

Úlohy pre nového ministra

K ďalším prioritám komory má po valnom zhromaždení patriť aj komunikácia a spolupráca s novým ministrom, ktorý bude post šéfa agrorezortu zastávať v úradníckej vláde. Podľa všetkého by ním mal byť profesor Jozef Bíreš, doterajší riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

„Je to človek uznávaný v našom sektore. Človek rozvážny, ktorý si dá poradiť. Pokiaľ sa potvrdí ako nový minister pôdohospodárstva, tak túto nomináciu vítame a sme pripravení na spoluprácu. Myslím si, že v politickej situácii, kedy každý odborník rozmýšľa, či do politiky vstúpi, ak profesor Bíreš spojí svoje meno s pozíciou ministra pôdohospodárstva, tak si zaslúži uznanie,“ uviedol Emil Macho, predseda SPPK.

Hoci od nového ministra podľa predstaviteľov komory netreba mať priveľké očakávania, keďže vo funkcii sa zdrží zrejme len do jesene, na ministerstve by sa za ten čas nemalo len pomyselne kúriť a svietiť. Od nového šéfa rezortu sa do septembra očakáva predovšetkým príprava kvalitnej modifikácie novej spoločnej poľnohospodárskej politiky, napríklad v oblasti ekoschém a príprava podkladov pre nový štátny rozpočet.

Problém ukrajinského obilia

K prioritám najbližších mesiacov, ba dokonca už dní, bude patriť aj riešenie problémov ohľadom ukrajinského obilia.

„Naše stanovisko je jednoznačné. Ako jediné riešenie vidíme zavedenie ciel a kvót, ako to bolo doposiaľ. Takže ak napríklad Španieli potrebujú obilie, pretože nemajú čím vykrmovať dobytok, tak samozrejme nejaké množstvo sa tam prepraví. Ale aby sa to sem valilo nekontrolovateľne, nevieme v akých množstvách a ktorými kanálmi, to je niečo neprijateľné,“ skonštatoval výkonný podpredseda SPPK Andrej Gajdoš.

Aj preto sa slovenskí poľnohospodári spolu so stovkami českých, poľských, maďarských, rumunských a bulharských poľnohospodárov zúčastnia na proteste v Bruseli. Plánovaný je na 23. mája.

Očakávania kontinuity a stability chaosu

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora vyslala štátu jasný signál, že sektor potrebuje kontinuitu a stabilitu. Očakáva aj plnenie sľubov, ktoré zaznievajú z úst politikov. Plnenie sľubov súvisí zväčša aj s financiami, preto komora očakáva, že do štátneho rozpočtu na budúci rok sa dostane aspoň 120 miliónov eur tak, ako to bolo v tomto roku. Pokiaľ politici sľubujú aj sebestačnosť či zastavenie inflácie, mali by podľa predstaviteľov komory ešte niekoľko desiatok miliónov prihodiť. Aj to bude téma spolupráce s novým šéfom rezortu. Tá sa má týkať aj tém novej spoločnej poľnohospodárskej politiky.

„Aby sme ako poľnohospodári čo najprijateľnejšie zvládli jej implementáciu, pretože je nastavená prísnejšie ako v minulom období. Musíme sa s tým zžiť, pretože nám v uplynulom období chýbala spolupráca s ministerstvom pri jej príprave a uvádzaní do praxe. Toto budeme musieť zaktívniť a aj požiadať Pôdohospodársku platobnú agentúru o spoluprácu pri veciach, ktoré nám stále nie sú jasné, pritom kampaň podávania žiadostí je v plnom prúde a termín je do konca mája,“ dodal aj podpredseda SPPK pre poľnohospodárstvo Miroslav Štefček.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
12. máj 2023 4:53

SPPK vstupuje do politiky . Už nie je “apolitická”‼️Agrofert a ŠTB – ák Babiš chce riadiť agrorezort “po soudružsku”‼️ A vyjadrenie , že riaditeľ ŠVPS Bíreš je dobrý “a nechá/ dá si poradiť “ hovorí za úplne všetko . V “preklade” to znamená, že Bíreš urobí to a tak ,… Celý komentár »