Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Žiaci SOŠ stážujú na farme v Japonsku

Žiaci SOŠ stážujú na farme v Japonsku
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Po niekoľkoročnom útlme záujem o štúdium na Strednej odbornej škole veterinárnej v Nitre v posledných rokoch narastá. V súčasnosti študuje na škole 464 žiakov. Prihlášky na štúdium v novom školskom roku si podalo 276 žiakov, škola môže prijať 124 detí. Škola má platné dva školské vzdelávacie programy pre študijný odbor agropodnikanie a študijný odbor veterinárne zdravotníctvo a hygiena.

V rámci agropodnikania môžu žiaci študovať farmárstvo a kynológiu, v rámci veterinárneho zdravotníctva a hygieny chov hospodárskych zvierat a chov cudzokrajných zvierat.

„Na agropodnikanie sa hlási približne tretina záujemcov, dve tretiny majú záujem o veterinárne zdravotníctvo a hygienu,“ povedala riaditeľka školy Edita Križanová.

Podľa jej slov až 80 % absolventov veterinárneho zdravotníctva a hygieny pokračuje v štúdiu na vysokých školách. Za posledné dva roky škola eviduje len 0,6-% nezamestnanosť svojich absolventov odboru veterinárne zdravotníctvo.

„Pozorujeme aj zvýšenú požiadavku na absolventov strednej školy s týmto zameraním, najmä zo strany súkromných veterinárnych lekárov,“ tvrdí riaditeľka školy.

Stredná odborná škola veterinárna v Nitre je jednou z dvoch štátnych veterinárnych škôl na Slovensku. Záujemcovia o štúdium sa hlásia z celého Slovenska. Škola disponuje školským internátom. Jeho kapacita 235 lôžok je stopercentne využitá

„Ubytovávame výlučne vlastných študentov, nedokážeme ubytovať všetkých záujemcov. Pre zhruba 20 žiakov musíme zabezpečovať ubytovanie na ďalších internátoch v rámci mesta,“ skonštatovala Križanová.

Špecifikom školy je účasť zvieratiek na vyučovaní.

„Naši žiaci si nosia na vyučovanie aj vlastné zvieratá, najmä psov, menšie zvieratká i tie cudzokrajné, ktoré sú, samozrejme, pod prísnym dohľadom našich veterinárov,“ povedala riaditeľka.

Vo vlastnej školskej voliére chovajú hydinu, králiky, ovce, kozy, ošípané, somárika i poníka. V školskom viváriu a teráriu sú umiestnené hady, korytnačky. Za posledné tri roky pribudla včelnica so šiestimi úľmi, kde získavajú žiaci základy včelárenia. Na rozvoj praktických zručností má škola vybudovanú kynologickú učebňu, biologické laboratórium, učebňu rastlinnej výroby, učebňu informatiky, chemické laboratórium, veterinárne laboratórium, učebňu chirurgie či pitevňu.

Súčasťou vzdelávania na Strednej odbornej škole veterinárnej je celoročná prax študentov. Okrem poľnohospodárskych podnikov a fariem ju žiaci vykonávajú aj v zoologickej záhrade v Bojniciach, vo viváriu i botanickej záhrade Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre, v Školskom podniku SPU i v Národnom poľnohospodárskom a potravinárskom centre v Nitre. Zaujímavou skúsenosťou je prax v Japonsku, ktorá trvá už štyri roky. Dvojica študentov absolvuje v Japonsku trojmesačnú stáž, druhá dvojica polročnú pracovnú stáž. S ponukou stáží školu oslovil vtedajší honorárny konzul Japonska v SR Masahiro Yamamoto. Študenti pracujú podľa potreby na práve aktívnych výskumoch v mikrobiologickom laboratóriu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments