Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Jarné práce poznačil nedostatok vlahy

Jarné práce poznačil nedostatok vlahy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Jarné práce na Slovensku počas 20. týždňa poznačil nedostatok vlahy, ktorý Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore nahlasovali najmä poľnohospodári z oblasti Bratislavy a Záhoria. Uviedla to hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

“Na ostatnom území Slovenska sa množstvo pôdnej vlahy najviac zvýšilo v Juhoslovenskej kotline, a tiež na východe, najmä v oblasti Šariša a Spiša. Tam spadlo až 45 až 50 milimetrov zrážok. Naopak, na krajnom juhozápade ojedinele nepršalo skoro vôbec a boli len nemerateľné úhrny zrážok,” spresnila.

Poľnohospodári podľa Holéciovej už s jarnými prácami na poliach postupne končia. Zakladanie úrody, sejbu jarín majú za sebou poľnohospodárske podniky v okresoch Bratislava, Trnava, Senica, Skalica, Komárno, Považská Bystrica, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Liptovský Mikuláš, Martin, Zvolen či Prešov. 

“V nitrianskom regióne – v okresoch Nitra, Zlaté Moravce, Topoľčany, Šaľa sú jarné práce ukončené na 99 %, ostáva osiať už len niekoľko desiatok hektárov. V oblasti pretrváva vlahový deficit,” priblížila.

Osev jarných plodín sa podľa nej dostáva do záverečnej fázy aj v oblasti Trenčína. Poľnohospodári sejú už len kukuricu a sóju. V mnohých poľnohospodárskych podnikoch začali so senážovaním.

“Poľnohospodári na hornej Nitre sa zamerali aj na prihnojovanie jarných obilnín a ošetrenie ozimných obilnín a repky proti infekčným hubovým ochoreniam, škodcom a burinám. Meškajú so sejbou sóje. Výdatné zrážky v tamojšej oblasti urýchlili rast tráv a ďatelinovín, a tak sa poľnohospodári pustili už aj do zberu zelenej hmoty na senáž,” doplnila.

Pripomenula, že nočné mrazy počas 17. kalendárneho týždňa a v nasledujúcom období spôsobili škody na viacerých poľnohospodárskych plodinách, respektíve kultúrach v rámci rôznych oblastí Slovenska.

“Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora naďalej monitoruje škody spôsobené mrazmi od prvej mrazivej noci za jednotlivé okresy a za jednotlivé plodiny,” dodala Holéciová.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments