Evidencia pozemkov: Odovzdať to najvzácnejšie niekomu, kto nemá najlepšiu povesť
V búrlivej atmosfére nekonečného toku otázok prebiehal konzultačný deň Agrárnej komory Slovenska k vedeniu evidencie pozemkov, ktorá je povinnou prílohou žiadosti o priame platby. Poľnohospodári majú zdokladovať svoje vlastnícke a nájomné vzťahy do 31. júla 2023 a odovzdať ich platobnej agentúre.
„Pri bežnom poľnohospodárskom podniku tvorí takáto tabuľka od tisíc do štyridsať tisíc riadkov,“ hovorí Balázs Acsay zo spoločnosti Mapagro z Bratislavy.
Poľnohospodári tak majú odovzdať Pôdohospodárskej platobnej agentúre, ktorá už desaťročie vedie zápas o svoju dobrú povesť a nie vždy ho vyhráva, všetky údaje o svojich nájomných a vlastníckych vzťahoch. V jednom súbore tak úradník PPA dostane všetky informácie o tom, od koho má podnik pôdu prenajatú, ale aj to, kedy žiadateľovi o priame platby končí nájomný vzťah ku konkrétnej parcele.
„Viesť evidenciu nie je taký problém. Problém vidíme s podaním, či je napríklad v súlade s ochranou osobných údajov, keďže v tabuľke sa uvádzajú všetky údaje prenajímateľa a my ich máme poskytnúť tretej osobe. My si evidenciu vedieme, nerozumieme však, prečo ju máme odovzdávať z rúk preventívne. Samozrejme, ak by bol zaznamenaný prekryv, siahneme po evidencii a ukážeme aj nájomnú zmluvu,“ informuje nás na podujatí Monika Sokiová zo spoločnosti Agrosil Vrakúň z okresu Dunajská Streda.
V Agrosile sa snažia mať nájomné a užívacie vzťahy v poriadku. Pri vedení evidencie pre potreby žiadosti o priame platby však môžu naraziť na problém, ktorý vznikol pred desaťročiami.
„Podpory na priame platby si v systéme GSAA zakreslíme na náhradné pozemky a evidenciu, ako prílohu k žiadosti o priame platby, vedieme a podávame na pôvodné pozemky. Ak bude kontrola, podľa čoho užívame pôdu, tak nájomnú zmluvu máme len na pôvodné pozemky. Oficiálne už v našom katastri nie sú náhradné pozemky, lebo ten, kto ich v minulosti vydával, už neexistuje,“ hovorí príklad z praxe Monika Sokiová.
Odovzdať kompletné údaje
Školenie Agrárnej komory Slovenska prebiehalo v rovnaký deň (20. júna), ako v Banskej Bystrici pokračovalo súdne pojednávanie v korupčnej kauze Dobytkár. V Dunajskej Strede sa hovorilo o tom, ako majú poľnohospodári bez obáv odovzdať informácie agentúre, hoci v súdnej sieni v Banskej Bystrici sa opäť rozplietala chobotnica vzťahov, ktorej nitky majú viesť do budovy PPA v časoch, keď agrorezort viedli nominanti strany SMER – SD a SNS.
Ešte na začiatku roka bývalí zamestnanci PPA počas výpovede pred Špecializovaným trestným súdom ozrejmili, ako posúvali informácie o vyhlasovaných výzvach na papierikoch rôznym sprostredkovateľom a vybavovačom skôr, ako boli zverejnené oficiálne na webe apa.sk.
Dnes majú poľnohospodári odovzdať platobnej agentúre kompletné súpisy k ich základnému výrobnému prostriedku v jednom súbore. Dokonca, počas diskusie, z publika zaznela opakovaná pripomienka, že príloha sa oproti termínu prvého zverejnenia rozšírila. Poľnohospodári vraj musia v prílohe definovať prenajímateľa okrem mena aj dátumom narodenia a trvalým pobytom.
Len v prípade dvojitej deklarácie
Michal Sousedek, šéf sekcie priamych platieb na PPA na podujatí uviedol, že so zoznamom budú pracovať v prípade, že si podpory na plochu nárokujú dva rôzne subjekty.
„Budeme vyhodnocovať právo užívania len na tých plochách, kde je dvojitá deklarácia,“ uviedol Sousedek plány s povinnou prílohou.
V ďalšej časti Michal Sousedek upozornil, že tabuľka má byť vyplnená komplexne, pretože PPA bude skúmať jej formálnu stránku. To znamená, že žiadne okienko v tabuľke by nemalo zostať voľné. Poľnohospodári majú na dodanie zoznamu posledných šesť týždňov.
„Ak žiadateľ má alebo mal nájomnú zmluvu, vie si o údaje Slovenského pozemkového fondu požiadať mailom a integrovať ich do svojho programu,“ hovorí Peter Marušák z SPF.
Upozorňuje, že komerčné systémy, ktoré poľnohospodári využívajú k evidencii pozemkov vedia takýto zoznam vygenerovať. Pomoc ponúka aj firma Mapagro, ktorej zástupca v diskusii na podujatí dva razy vystúpil.
„Najjednoduchší spôsob je vylistovať do tabuľky parcely podľa vlastníkov s ktorými mám právny vzťah na základe katastrálnych údajov. Údaje sú verejne prístupné, no je potrebné ich sumarizovať. Ponúkame službu, že zákazník odovzdá len zoznam mien a my mu vytiahneme z katastrálnych údajov vlastnícke vzťahy,“ hovorí Balázs Acsay.
Na štátny online kurz sa už nepripojíte
„Mrzí ma, že hostia, ktorí prisľúbili osobnú účasť, sa pripojili len online. To nie je fér voči poľnohospodárom, ktorí nemohli praktické problémy s ktorými sa trápia, povedať priamo štátnym zamestnancom. Pritom od nich očakávajú lepšie podmienky pre prax, ako je to v súčasnej dobe. Musím povedať, že prednášajúci, ktorí sa napojili len online, si sami uškodili. Často nepočuli predrečníka a tak sa ich vyjadrenia dostávali do protikladu, čo vzbudzovalo v sále smiech aj rozhorčenie. Chcem poďakovať Andrejovi Vašekovi, riaditeľovi odboru pozemkových úprav z ministerstva, že sa podujatia ako jediný zúčastnil osobne,“ uviedla Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska.
Ďalšie školenie k problematike prebieha zajtra (21.6.2023) v Inštitúte znalostného pôdohospodárstva a inovácií. Napriek tomu, že o informácie je výrazný záujem, štátna príspevková organizácia už počas utorka neposkytovala možnosť prihlásiť sa na podujatie online. To neušlo pozornosti niektorých účastníkov podujatia v Dunajskej Strede, ktorým neboli zodpovedané všetky otázky a preto sa chceli zúčastniť aj semináru v Nitre.