Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Proces v kauze Dobytkár trvá už 16 mesiacov

Obhajcovia Norberta Bödöra
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - začiatok súdneho procesu v kauze Dobytkár (25.2.2022).

Vykonávaním listinných dôkazov pokračoval v utorok na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, proces v korupčnej kauze Dobytkár, ktorá sa týka rozsiahlej trestnej činnosti v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) v súvislosti s prideľovaním agrodotácií. Hlavné pojednávanie je stále pri dôkazoch prokuratúry, po ich skončení bude nasledovať ešte obhajoba.

Proces sa začal vlani 25. februára. Doteraz vypovedali obžalovaní, svedkovia, medzi nimi aj exministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná i predseda SNS Andrej Danko, keďže rezort bol v tom čase pod gesciou SNS. Výsluch majú za sebou i viacerí žiadatelia o nenávratný finančný príspevok PPA.

Obhajca nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra Robert Kaliňák, ktorý tvrdí, že Dobytkár patrí medzi typické prípady politických procesov posledných troch rokov, si nemyslí, že sa proces skončí napríklad do konca septembra.

„V tomto prípade si to neviem predstaviť, je tu ešte obrovské množstvo svedkov a ďalších dôkazov, ktoré treba vykonať. To sa nedá urýchliť,“ reagoval pre TASR.

Podľa Kaliňáka ani po 16 mesiacoch trvania procesu sa prokuratúre nepodarilo preukázať jediný žalovaný skutok. Naopak, počas neho vraj došlo k takým zmenám výpovedí svedkov, že obžaloba stratila zmysel.

„Dobytkár sa vyznačuje najmä tým, že prokurátor predložil už tretiu verziu obžaloby, z toho dve písomne, a preto aj súd má zásadný problém posúdiť, o čo vlastne ide. Postupom času stále viac pribúdajú dôkazy, ktoré hovoria o tom, že obžaloba je postavená na hlinených nohách. Tie sa rozsypali. Na základe tohto prípadu boli ľudia vo väzbe niekoľko mesiacov, jeden v nej zomrel a druhému sa tak výrazne zhoršilo zdravie, že zomrel počas procesu,“ zdôraznil Kaliňák.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - začiatok súdneho procesu v kauze Dobytkár (25.2.2022).

1 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments