Európska komisia sa rozhodla zažalovať Bulharsko, Írsko, Španielsko, Maltu, Portugalsko a Slovensko z dôvodu nedokončenia revízie ich plánov týkajúcich sa vodných tokov, ako to vyžaduje smernica o vode, ako aj ich plánov týkajúcich sa riadenia povodňových rizík, ako to vyžaduje smernica o povodniach. Komisia to uviedla vo svojom dnešnom oznámení. O veci rozhodne Súdny dvor Európskej únie.
Do Českej Lípy v Českej republike sa dnes zišli poľnohospodári z regiónu, aby upozornili na svoje obavy z budúcnosti. Poľnohospodárstvo tak, ako je nastavené, je podľa nich dlhodobo neudržateľné. Akciu sprevádzali heslá Zastavte vládny agrohazard, Vláda prestaň s nami orať alebo Za udržateľnosť poľnohospodárstva v celej Európe.
Slovenská národná strana (SNS) nominuje na pozíciu tretej štátnej tajomníčky envirorezortu bývalú ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú. Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) nomináciu rešpektuje. Na starosti bude mať predovšetkým bilaterálnu spoluprácu a agendu zahraničných vzťahov rezortu. O vymenovaní Matečnej by mala rozhodnúť vláda na utorkovom rokovaní. TASR o tom informoval odbor komunikácie rezortu.
Väčší dôraz na poľnohospodárstvo a jeho konkurencieschopnosť namiesto ekologických cieľov. Aj tie musia ostať ambiciózne, ale ťarchu nákladov za ozeleňovanie by nemali niesť samotní poľnohospodári. Malo by sa im dostať väčšej finančnej podpory, aby vidiek mal primeranú životnú úroveň a poľnohospodárstvo bolo atraktívne pre budúce generácie. Už teraz sú známe tieto hlavné línie, po ktorých sa bude odvíjať Strategický dialóg o budúcnosti poľnohospodárstva EÚ, ktorý predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová otvorila v predposledný januárový týždeň.
Pokiaľ slovenskí roľníci mali v závere januára 2024 vyplatených 43 percent objemu priamych platieb, tak českí poľnohospodári až 83 percent a poľskí 60 percent. Česká republika nezaznamenala problémy v administrácii platieb, ktoré by súviseli s prechodom na novú spoločnú poľnohospodársku politiku. Celoslovenská poľnokomora pritom ospravedlňuje problémy vo vyplácaní nárokovateľných podpôr aj prechodom do nového programového obdobia Európskej únie.
Hľadanie zamestnancov a pracovníkov do agropotravinárstva je na Slovensku neustálym problémom. Ide o odvetvie, do ktorého sa mladá generácia nehrnie a zástupcovia staršej neraz odchádzajú do iných oblastí. Agropotravinársky sektor tak starne, čo potvrdzujú aj každoročné štatistiky. V roku 2022 priemerný vek v poľnohospodárstve dosiahol 47 rokov a v potravinárstve 43 rokov. Problémom nie je len hľadanie stálych zamestnancov, ale aj brigádnikov a sezónnych pracovníkov.
Vybraní slovenskí potravinári sa budú propagovať na trhoch Slovenska, Českej republiky, Poľska, Nemecka a Francúzska za prispenia európskych prostriedkov. Ide o ojedinelý prípad využitia peňazí z priamo riadených programov Európskej únie. Trojročný projekt pripravila Potravinárska komora Slovenska so svojimi španielskymi partnermi.
Najkomentovanejšie za 7 dní