Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Potravinárstvo Z domova

Slovenskí potravinári podávajú ruku zahraničiu. Chcú sa zoznámiť

Slovenskí potravinári podávajú ruku zahraničiu. Chcú sa zoznámiť
insert_photoPKS - Slovenskí výrobcovia, ktorí budú propagovaní v rámci projektu.

Vybraní slovenskí potravinári sa budú propagovať na trhoch Slovenska, Českej republiky, Poľska, Nemecka a Francúzska za prispenia európskych prostriedkov. Ide o ojedinelý prípad využitia peňazí z priamo riadených programov Európskej únie. Trojročný projekt pripravila Potravinárska komora Slovenska so svojimi španielskymi partnermi.

„Veľmi oceňujem odvahu a podnikateľský duch, že sa Potravinárska komora Slovenska odhodlala na podanie projektu. To je aj odkaz pre ostatných, aby ste podávali projekty do priamo riadených programov Európskej únie. Zvlášť oceňujem to, že slovenská strana je v tomto prípade koordinátorom projektu,“ pochválil aktivitu Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Projekt propagácie v celkovej hodnote 1,4 milióna eur bol schválený v septembri 2022 a získal podporu až do výšky 80 % oprávnených výdavkov projektu. Realizácia projektu sa začala 1. apríla 2023 a v súčasnosti finišuje prvý projektový rok. Marketingová aktivita je pripravená v rámci slovensko- španielskeho konzorcia. Koordinátorom projektu je Potravinárska komora Slovenska.

V rámci slovenskej časti projektu sa propagujú mliečne výrobky, víno, cereálne tyčinky a zdravé snacky. Španielski partneri sa na projekte podieľajú taktiež vínom a pridali sa aj pestovatelia šafranu,” informuje počas tlačovej konferencie Daniel Poturnay, prezident PKS.

Mlieko, víno a zdravá výživa

Za spracovanie mlieka sú do projektu zapojené dve slovenské mliekarne Levmilk z Levíc a Nika z Považskej Bystrice.

“Kľúčovým segmentom našej výroby je bryndza. Je spracovávaná podľa tradičných receptúr, má priaznivé účinky na trávenie, imunitný systém, znižuje cholesterol a reguluje hladinu inzulínu. Radi by sme naše posolstvo výroby kvalitných a zdravých mliečnych výrobkov šírili aj naďalej,“ povedala Zuzana Pazderková zastupujúca výrobcu mliečnych výrobkov z Považskej Bystrice.

Z hľadiska vinárstiev budú v zahraničí propagované veľkokrtíšske Movino a Shebo Winery. Pod Shebo Winery sa skrývajú značky Víno Nitra, Sekt Pálfy alebo Chateau Modra. Spoločnosť obhospodaruje 500 hektárov viníc v troch vinohradníckych oblastiach. Celá výmera vinohradov je zaradená v integrovanej produkcii a zaujímavosťou je, že spoločnosť vo výraznom rozsahu ponúka aj vína zo slovenských novošľachtencov odrôd Hetera, Hron, Nitria, Rimava, Rosa, Rudava, Torysa alebo Váh.

„Vďaka príspevku sme schopní financovať aj sofistikovaný marketing. V zahraničí sú často prekvapení, aké víno vieme na Slovensku vyrobiť. Tento projekt je ako stvorený na to, otvárať našim partnerom v zahraničí oči,“ hovorí Dagmar Šebová zastupujúca slovenského producenta vína Shebo Winery.

Z hľadiska zdravých snackov a cereálnych tyčiniek sa zo slovenských výrobcov bude prezentovať spoločnosť Happylife, ktorá má výrobnú prevádzku v Bytči.

Výstavy, stretnutia, televízia

Aktivity projektu zahŕňajú účasť na medzinárodných výstavách, stretnutia s potenciálnymi obchodnými partnermi a koncovými zákazníkmi spojené s prezentáciou a ochutnávkou propagovaných potravín a propagačnými aktivitami v televízii, na sociálnych sieťach a v printových médiách. Hlavnou témou je propagácia potravín spĺňajúcich požiadavku udržateľnosti, podpora konkurencieschopnosti a spotreby potravinárskych výrobkov EÚ.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: PKS - Slovenskí výrobcovia, ktorí budú propagovaní v rámci projektu.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments