Zadajte hľadaný výraz

Nezaradené

Svetové ceny potravín v januári klesli najnižšie takmer za tri roky

Svetové ceny potravín v januári klesli najnižšie takmer za tri roky
insert_photopixabay.com

Svetové ceny potravín boli v januári najnižšie takmer za tri roky, a to v dôsledku poklesu cien obilnín a mäsa. Ukázali to v piatok údaje Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Index cien potravín, ktorý mapuje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, klesol v januári na 118 bodov z decembrovej úrovne 119,1 bodu. Januárová hodnota bola najnižšia od februára 2021.

Globálne vývozné ceny pšenice v januári klesli v dôsledku silnej konkurencie medzi vývozcami a nových dodávok z krajín južnej pologule, uviedla FAO. Znížili sa aj ceny kukurice, čo bolo odrazom zlepšenia stavu úrody a začiatku žatvy v Argentíne, ako aj väčšieho objemu dodávok v Spojených štátoch. Index cien mäsa klesal už siedmy mesiac po sebe, keďže dodávky z popredných exportných krajín stlačili nadol ceny hydiny, hovädzieho a bravčového mäsa.

V samostatnej správe FAO uviedla, že svetová produkcia obilnín v roku 2023 podľa jej odhadov dosiahla rekordnú úroveň 2,836 miliardy metrických ton, čo bolo o 1,2 % viac ako v roku 2022.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
5. február 2024 6:32

Len na Slovensku ceny potravín stúpajú ‼️

Vďaka “našim” členom SPPK – lobby