Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

EK žaluje šesticu krajín, vrátane Slovenska, kvôli smernici o vode

EK žaluje šesticu krajín, vrátane Slovenska, kvôli smernici o vode
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Európska komisia sa rozhodla zažalovať Bulharsko, Írsko, Španielsko, Maltu, Portugalsko a Slovensko z dôvodu nedokončenia revízie ich plánov, ktoré sa týkajú vodných tokov, ako to vyžaduje smernica o vode, ako aj ich plánov týkajúcich sa riadenia povodňových rizík, ako to vyžaduje smernica o povodniach. Komisia to uviedla vo svojom dnešnom oznámení. O veci rozhodne Súdny dvor Európskej únie.

Smernica o vode sa zameriava na zabezpečenie dobrého stavu európskych vodných útvarov, ako sú rieky a jazerá. Jej cieľom je znížiť a odstrániť znečistenie a tiež zabezpečiť dostatok vody pre potreby ľudí i prírody. Ide o nevyhnutnú súčasť takzvanej Green Deal (Zelenej dohody pre Európu) o prechode EÚ k obnoviteľným zdrojom energií, ktorej základom je sada klimatických noriem označovaná ako Fit for 55.

Dodržiavanie smernice o povodniach je zas nevyhnutné kvôli pripravenosti na záplavy a ich zvládanie, uviedla Európska komisia vo svojom vyhlásení.

Európska komisia poslala už vlani vo februári dotknutým štátom “formálne výzvy” a upozornila ich, že plány, ktoré si vyžadujú smernice, neaktualizovali a nepreskúmali. Napriek určitému pokroku však šesť krajín stále nesplnilo svoje povinnosti vyplývajúce z jednej alebo druhej smernice.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments