Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

V Českej Lípe protestovali poľnohospodári s päťdesiatimi traktormi

V Českej Lípe protestovali poľnohospodári s päťdesiatimi traktormi
insert_photoObrázok protestu v Českej republike vygenerovala umelá inteligencia na základe kľúčových slov. Ilustračný obrázok nemá nič spoločné s realitou protestu v Českej Lípe.

Do Českej Lípy v Českej republike sa dnes zišli poľnohospodári z regiónu, aby upozornili na svoje obavy z budúcnosti. Poľnohospodárstvo tak, ako je nastavené, je podľa nich dlhodobo neudržateľné. Akciu sprevádzali heslá Zastavte vládny agrohazard, Vláda prestaň s nami orať alebo Za udržateľnosť poľnohospodárstva v celej Európe.

Zo SZIF nikto neprišiel

Päť desiatok poľnohospodárov s traktormi prišlo k regionálnemu pracovisku Štátneho poľnohospodárskeho intervenčného fondu (SZIF), kde chceli odovzdať petíciu. Nebolo ale komu, povedal ČTK za organizátorov agronóm ZOD Brniště Pavel Cihlář.

Český minister poľnohospodárstva Marek Výborný (KDU-ČSL) dnes povedal, že množstvom bodov, proti ktorým poľnohospodári protestujú, sa už ministerstvo zaoberá alebo už dospeli k dohode.

Cihláře rozhorčil postoj SZIF, kde si poľnohospodári dopredu dohodli schôdzku, ale nikto neprišiel.

“Prišli sme sem a povedali nám, že tu nikto nebude, že sú na dovolenke,” povedal Cihlář.

“Čo mám informácie, boli odvolaní z Prahy, aby sa s nami nestretli. Máme sa obrátiť na tlačovú hovorkyňu,” doplnil.

Vyjadrenie SZIF ČTK zháňa.

Organizátori sú poľnohospodári

Protestnou jazdou chceli poľnohospodári v regióne Českolipska vyjadriť solidaritu s protestujúcimi farmármi v Európe, aj poukázať na nespokojnosť s rastúcou byrokraciou. Žiadajú vyriešenie kritickej situácie na európskom trhu s komoditami vplyvom nesystémových importov, zmeny spoločnej poľnohospodárskej politiky na úrovni ČR i EÚ, podporu poľnohospodárskej výroby s cieľom zabezpečiť sebestačnosť a lacné potraviny, ukončenie obmedzovania poľnohospodárskej výroby i ekonomického poškodzovania farmárov napríklad aktuálnym zvýšením dane z obhospodarovaných pozemkov.

Dnešnú akciu zvolali samotní poľnohospodári.

“Mohlo nás tu byť 150, ale dnes nás je tu len 50 preto, aby to prebehlo v pokoji,” povedal Cihlář.

Aj preto sa poľnohospodári ešte pred 13:00 rozišli domov, aby nekomplikovali premávku, keď sa budú striedať zmeny vo fabrikách.
Výborný poukázal práve na to, že protesty neorganizuje Agrárna komora ČR, Asociácia súkromného poľnohospodárstva ani Poľnohospodársky zväz.

“Opakovane som hovoril s vedením týchto organizácií, ktoré nestoja za týmito protestmi. Sú to protesty miestnych farmárov,” povedal Výborný.

“Rad vecí, proti ktorým protestujú, tak je v nejakom procese riešenia, niektoré už dokonca sú stanovené. Veľmi často počúvam diskusiu napríklad o správnom nastavení nájomného na štátnej pôde, tak to je vec, ktorá už bola schválená aj na porade vedenia ministra,” uviedol minister v Třebíči.

Jeho rezort sa podľa neho zaoberá tiež napríklad minimalizáciou byrokracie, Výborný v tejto súvislosti kritizoval veľký počet kontrol.
Diskusia sa podľa neho vedie tiež o úpravách spoločnej poľnohospodárskej politiky, o čom hovoril minister so zástupcami Agrárnej komory.

“Jasne sme si povedali, že február venujeme diskusii,” povedal.

Dodal, že dnes v podvečer o tom bude hovoriť s koaličnými partnermi.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: Obrázok protestu v Českej republike vygenerovala umelá inteligencia na základe kľúčových slov. Ilustračný obrázok nemá nič spoločné s realitou protestu v Českej Lípe.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments