Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Zver robí škodu, poľnohospodári jej napriek tomu pomáhajú

Zver robí škodu, poľnohospodári jej napriek tomu pomáhajú
insert_photoautorka

Škody, ktoré na Slovensku spôsobuje poľovná zver na poliach, v sadoch alebo vo viniciach, sa každoročne rátajú na milióny eur. Vyhnúť sa im je pre množstvo najmä raticovej zveri aj podľa samotných poľnohospodárov takmer nemožné. So škodami bojujú aj v okolí Mojmíroviec.

Hlad a smäd

„V minulosti, v 70-tych rokoch, sme v tomto revíri odpoľovali 5-6 kusov srnčej zveri za sezónu, dnes je to aj 70 kusov,“ hovorí Peter Schultz, tamojší poľovnícky hospodár.

Aj to poukazuje na nárast počtu raticovej zveri v regióne. Tá robí škody aj v mojmírovských vinohradoch.

„Hroznové strapce sú pre zver veľké lákadlo. Naše oplotenie má 8 kilometrov a nestačíme ho opravovať. Zver si nájde cestu a rieši si tu svoj hlad, ale aj smäd,“ priznáva Peter Schultz starší, predseda PD Mojmírovce.

Aj napriek tomu však v lokalite vznikla poľnohospodársko-poľovnícka spolupráca. Trvá už roky pri výchove a vypúšťaní stoviek jedincov malej zveri do prírody, konkrétne zajacov, bažantov a jarabíc poľných. Okrem toho však pokračuje aj ďalším projektom – vybudovaním napájadiel pre zver a to priamo vo vinici.

Napájadlá

„Rozhodli sme sa vybudovať vodovod, ktorý má dĺžku 3 a pol kilometra, pričom napájadlo pre zver je každých 200 metrov. Tam sa aj srnky môžu napiť. Je to pokračovanie našej spolupráce a projektu, v ktorom sa snažíme prírode vrátiť to, čo jej neraz svojou intenzívnou poľnohospodárskou činnosťou zoberieme,“ dodal Peter Schultz starší.

Napájadlá podľa neho poslúžia aj mláďatám malej zveri, ktoré aj v tejto sezóne vypustili v Mojmírovciach do prírody, a ktoré si v tohtoročnom suchu ťažšie hľadajú zdroj vody.

„Je to aj krok v rámci snahy zníženia úhynu pre smäd a sucho. Na druhej strane vieme, že táto investícia sa nám nevráti, ale takto pomôžeme zveri a na druhej strane veríme, že sa nám aj znížia škody na viniči o 20-30 percent, keďže smäd si už zver môže riešiť priamo v napájadlách,“ dodal Peter Schultz starší.

Vodovod aj napájadlo poľnohospodári vybudovali z vlastných zdrojov, starať sa o ne budú poľovníci.

„Táto oblasť je v našom revíri najsuchšia, pretože je najvyššie. V minulosti sme sem nosili aj vodu, takže to, že vznikli napájadlá, musíme len privítať. Budeme sem chodiť a napúšťať ich podľa počasia – keď bude treba aj každý jeden alebo každý druhý deň,“ potvrdil za poľovnícke združenie Peter Schultz mladší.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments