Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Zrušenie červenej nafty zvýšilo náklady o 34 mil. eur

Zrušenie červenej nafty zvýšilo náklady o 34 mil. eur
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Významné zmeny vo vlaňajšom hospodárení slovenských poľnohospodárov nastali aj účinnosťou novely zákona 492 z roku 2010 o spotrebnej dani z minerálneho oleja, keď sa od januára 2011 zrušilo daňové zvýhodnenie tzv. červenej nafty.

“Dopad zo zrušenia zvýhodnenej nafty, a tým uplatňovania nižšej sadzby dane sa premietol do zvýšených nákladov pre pohonné látky pre poľnohospodárov, a to pri spotrebe približne 130.000 litrov nafty vo výške okolo 34 miliónov eur,” informoval rezort pôdohospodárstva v Zelenej správe za minulý rok.

Výsledky hospodárenia v poľnohospodárstve vlani podľa správy ovplyvnila aj daňová a odvodová politika. V roku 2011 odviedli poľnohospodárske podniky na daniach do štátneho rozpočtu SR a do rozpočtov miest a obcí 72,7 milióna eur, čo bolo medziročne viac o 17,8 %. V štruktúre daní dominovali priame dane (73,4 %), a to najmä daň z nehnuteľností, predovšetkým z pozemkov.

Ďalším faktorom ovplyvňujúcim výsledky hospodárenia bolo poľnohospodárske poistenie. Podľa škodového priebehu bol rok 2011 rizikovo podpriemerný. Na zaplatenom poistnom za poistené riziká odviedli poľnohospodárske podniky komerčným poisťovniam 21,6 milióna eur a na náhradách škôd prijali 10,9 milióna eur. Návratnosť finančných prostriedkov z centralizovaného fondu komerčných poisťovní na úhradu škôd dosiahla 50,2 %.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments