Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Zelená nafta obchádza mäsové teľatá

Zelená nafta obchádza mäsové teľatá
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Hoci poľnohospodári dotácie vo forme zelenej nafty vítajú, niektorí sa nedočkajú takých podpôr, aké pôvodne očakávali. Ide najmä o chovateľov mäsového dobytka, ktorí na teľatá podporu viac-menej nedostanú. Problém spočíva v termíne, ku ktorému majú stavy zvierat nahlasovať. Ten agrorezort stanovil na 30. november. V tom čase však už majú chovatelia spravidla všetky teľatá narodené v danom roku rozpredané.

„Náš jediný produkt je práve to teľa. Staráme sa oň 8 až 10-mesiacov, takže by sme to mali mať reálne aj podporené. Zelená nafta ide ako podpora na komodity, ktoré nikto nekontroluje. Nik nekontroluje, koľko sa na hektári skutočne vypestovalo cukiny, ale podporujeme ju. A my máme centrálnu evidenciu, podľa ktorej je jasné, koľko sa o dané zviera staráme, napriek tomu nás nechcú podporiť,“ vyjadril sa Marián Murín, chovateľ z Mútneho na Orave.

Zvieratá odchádzajú z fariem najmä od augusta do októbra

Väčšina teliat sa v stáde mäsového dobytka rodí od januára do marca. Chovatelia totiž využívajú prirodzenú sezónnosť v chove. Asi 5-mesačné teľa sa tak na jar dostáva na pasienok. Chovatelia zvieratá predávajú spravidla vo veku 7 -10 mesiacov. Z farmy teda odchádzajú najmä v termíne august až október daného roka.

„Potom už 80 percent zvierat na farme nie je, teda nemáme ich ani 30. novembra. Keby sme si ich aj chceli nechať do tohto termínu, aby sme teda aspoň nejakú podporu získali, tak od decembra už nič nepredáme a môžeme ich akurát tak zabiť a rozdať ľuďom, pretože už neutŕžime nič,“ dodal Murín.

Problémy potvrdilo viacero chovateľov. Na ministerstvo pôdohospodárstva sa už obrátili aj otvoreným listom.

„Z úst generálneho riaditeľa sekcie poľnohospodárstva pána Rybu a aj z úst generálneho riaditeľa PPA pána Kožucha boli chovatelia mäsového dobytka viackrát nahriaknutý, že produkujú málo teliat, a že  Slovenská republika nie je ochotná podporovať tých, čo držia dojčiace kravy bez produkcie teliat a inkasujú len dotácie na TTP a VDJ. Stanovenie dátumu 30.11. ako dátumu, ku ktorému sa berie početný stav zvierat na farme ako základný údaj na poskytnutie podpory živočíšnej výroby cestou „zelenej nafty“ práve podporuje takýchto poberateľov dotácií a trestá poctivých farmárov s normálnou produkciou teliat,“ píše sa v liste adresovanom ministerke.

Agrorezort na výčitky chovateľov zareagoval len krátkym stanoviskom.

MPRV podporuje spracovávanie kvalitných domácich surovín na území Slovenska

„Vedenie agrorezortu je rozhorčené drzosťou takýchto požiadaviek niektorých chovateľov mäsového dobytka. Národnohospodárskym záujmom agrorezortu je viac slovenských potravín pre slovenských spotrebiteľov, nie vývoz živých zvierat zo Slovenska do zahraničia. Ak niekto uprednostní napríklad vývoz býčkov do Turecka, je to jeho podnikateľské rozhodnutie, za ktoré si nesie zodpovednosť. MPRV SR však takéto biznis aktivity nebude podporovať. MPRV SR podporuje spracovávanie kvalitných domácich surovín na území Slovenska pre domácich, slovenských spotrebiteľov. Nie ich vývoz za hranice,“ uvádza sa v stanovisku MPRV SR.

Chovatelia však argumentujú, že vývoz zvierat za hranice je prirodzeným dôsledkom cien, ktoré dostanú za zvieratá aj ich mäso u nás. V zahraničí ich totiž vedia predať výhodnejšie, čo je cieľom každého podnikateľa. Poukazujú aj na to, že rezort poskytuje podpory pre potravinárov, ktorí sa chcú prezentovať na zahraničných výstavách práve s cieľom presadiť sa na zahraničných trhoch.

„Je nelogické, že zároveň bude ministerstvo podporovať aj takých, ktorí priamo vyvážajú do zahraničia napríklad mlieko. Tých podporí, ale nás, ktorí si sami bez podpory rezortu nájdeme odbyt v zahraničí, tak nás nechce podporovať,“ zareagoval Murín.

SPPK chce byť iniciátorom rokovaní

Chovatelia tvrdia, že sa s ministerstvom o probléme snažia diskutovať už dlhšie a chcú v tom aj pokračovať. Podľa nich by sa podpory mali odvíjať od skutočne odchovaných kusov dobytka, ktorých počet, presne na dni, možno získať z Centrálnej evidencie hospodárskych zvierat. V nej sú evidované aj teľatá a čas, ktorý u chovateľa strávili. Z toho by sa dala vyvodiť výška podpory – v závislosti od počtu dní, resp. mesiacov.

„Naše návrhy, ktoré sme na stretnutí v marci 2019, sú práve založené na podpore odchovaných teliat. Takže podporu by získali takí farmári, ktorým sa teľatá narodia a odchovajú ich. Žiaľ, tento princíp nebol vo výzve na „zelenú naftu“ akceptovaný. Je nám to ľúto a verte, že naši členovia sa opäť cítia vlastným štátom podvedení,“ píšu chovatelia v liste ministerke.

Problémom sa už zaoberá aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.

„Vieme o tom, že termín 30.11. spôsobuje nášmu členovi – Zväzu chovateľov mäsového dobytka problémy. Zároveň potvrdzujeme, že tento termín s nami nebol prekonzultovaný. Vzhľadom na to, že pre zväz je to veľmi zásadná téma, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora chce iniciovať stretnutie zástupcov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, vedenia SPPK a zástupcov samotného zväzu. Podľa našich informácií sa pre tento rok s týmto termínom už nedá nič robiť. Práve stretnutie by mohlo byť tou príležitosťou, kde by sa mohlo hovoriť o zmenách v nastavení systémového opatrenia zelená nafta pre budúci rok,“ dodala Holéciová.

Autor článku: Roland Bystrický
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
8 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
27. september 2019 20:39

Tu je vidieť koho štát uprednostní. Len nerozumiem vyjadreniu pána Mačaja v inom článku kde uvádza že postupne ich produkcia bude vyvážaná do štátov V4. No dnes poberajú tak isto podporu na zelenú naftu na špeciálnu rastlinnú výrobu. Aj potravinárov podporíme .Dokonca aj na medzinárodné výstavy dostanú podporu. Tak nejak… Celý komentár »

abrakadbra
abrakadbra
30. september 2019 0:10

Ach jaj .. a potom sa čudujte, že celá spoločnosť okolo má zlý názor na poľnohospodárov…. keď si jednotlivci kopnú kritikou keď nie je podľa nich… to už je ako s počasím – vždy je zle

jm
jm
30. september 2019 9:44

Nie každý kto sa zaoberá výkrmom mladého HD je aj exportér. Tá cena ktorá je vyplatená ide mimo chovateľa.A funguje vôbec vývoz uvedených býčkov do Turecka? Myslím že je správne aby aj široká verejnosť ako platiteľ dane vedela posúdiť ako sa nakladá s ich peniazmi.Neboli by sme SR keby sa… Celý komentár »

Juraj Mačaj
Juraj Mačaj
30. september 2019 17:26

Argument MPaRV SR, ktorý stavia vývoz do zlého svetla,ba až tak že sú z toho rozhorčený je samozrejme nesprávny. Ak sa chceme reálne zaoberať saldom obchodnej bilancie nášho sektora musíme prirodzene identifikovať exportné artikle, čiže to v čom máme konkurenčnú výhodu a vieme sa presadiť na zahraničných trhoch. Veď ako… Celý komentár »

G.S.
G.S.
30. september 2019 18:40

Ono genialita nášho ministerstva vyplýva už z toho, že podpory idú nie podľa aktuálneho roka, ale podľa predchádzajúceho. Takže naše geniálne ministerstvo dá pokojne peniaze tomu, kto tento rok nič nezaseje a nechová ale v minulom roku to mal. Tak tomu podpora patrí a dať ju reálne tomu, kto má… Celý komentár »

jm
jm
30. september 2019 22:14

Ľudia ktorý pracujú na MPRV a vydajú podobné vyjadrenia nechodia asi ani do obchodov na Slovensku. Lebo ak by tam chodili tak by pochopili že hovädzie mäso je zastúpené odhadujem podľa označenia pôvodu na deväťdesiat percent z dovozu. U bravčového je to obdobné. Je to hanba keď pri označení Slovenský… Celý komentár »

Juraj Mačaj
Juraj Mačaj
1. október 2019 5:56

Zemiaky a zelenina z dovozu je označená krajinou pôvodu odkiaľ pochádza. V tom nie je problém. Problém je že pre nedostatok produkcie nedokážeme celoročne predávať našu zeleninu. Zákazník chce Slovenské ale súčasne chce mat aj stále tovar na pultoch. Aby sme to vyriešili každoročne investujeme a zvyšujeme výmery. Medzitým je… Celý komentár »

jm
jm
1. október 2019 21:12

Úprimná vďaka za vašu informáciu. Budem pri nákupoch zeleniny pozornejší.