Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Zber sa spomalil, pokosených je 58 percent plôch

Zber sa spomalil, pokosených je 58 percent plôch
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Takmer 58 % plôch hustosiatych obilnín v SR bolo pokosených k pondelku 23. júla 2012. Vyplýva to z aktuálneho monitoringu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

„V uplynulom týždni sa postup žatevných prác spomalil kvôli daždivému počasiu v mnohých regiónoch. Najďalej pokročil zber repky, ktorú už poľnohospodári zozbierali z necelých troch štvrtín výmery, pričom jej priemerná hektárová (ha) úroda zatiaľ mierne prevyšuje 2 tony,“ informoval ďalej tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.

V porovnaní s predchádzajúcim týždňom podľa neho prišlo k miernemu zvýšeniu priemerných hektárových úrod obilnín, pretože sa žatva začala aj vo viacerých regiónoch, ktoré utrpeli suchom menej škôd ako juhozápadné a južné Slovensko.

„V prípade pšenice predstavuje aktuálny hektárový priemer 3,28 tony, ktorý je vo vzťahu k minulému roku nižší o 27,1 %. U jačmeňa s priemernou hektárovou úrodou 3,12 t/ha dochádza k medziročnému poklesu tohto ukazovateľa o necelých 20 % a u repky s úrodou na úrovni 2,03 t/ha o takmer 13 %. V jej prípade sú však žatevné výsledky veľmi rozkolísané a v jednotlivých podnikoch sa pohybujú od jednej až do takmer 4 ton z hektára. V regionálnom rebríčku je zatiaľ v priemernej hektárovej úrode repky najlepší okres Trenčín s 2,54 t/ha a najhorší okres Lučenec s 1,04 t/ha,“ dodal Nemec.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments