Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Ministra a exministra dnes rozhádalo viacero spoločných tém

Snaha vlády o expresné schválenie novely zákona, ktorá reaguje na akútnu situáciu v poľnohospodárskej výrobe spôsobenú nedostatkom zrážok, rozhádala dnes súčasného a bývalého ministra pôdohospodárstva. Šéf agrorezortu Ľubomír Jahnátek (nominant Smeru-SD) skrátené legislatívne konanie obhajuje, exminister Zsolt Simon (Most-Híd) naň dôvod nevidí.

Slovná prestrelka nezostala len pri kritike a obhajobe zrýchleného prijímania novely. Simon Jahnátka skritizoval aj za to, že farmári ešte nemajú vyplatené peniaze na živočíšnu výrobu, Jahnátek Simonovi zas vyčítal jeho direktívny spôsob riadenia rezortu. Odvolával sa na materiál z minulého volebného obdobia, keď Simon viedol ministerstvo. Simon Jahnátka žiada o dôkaz.

“Na základe rozhodnutia ministra sa zakazuje akákoľvek konverzácia pracovníkov ministerstva so štátnym tajomníkom Csicsaiom. V prípade, že bude štátny tajomník kontaktovať niektorého pracovníka ministerstva, tento pracovník je okamžite povinný túto skutočnosť nahlásiť generálnej riaditeľke Kontrovej, ktorá o tom oboznámi ministra. Tento zákaz platí 24 hodín denne vrátane soboty a nedele. Toto je váš spôsob riadenia, demagógie v poľnohospodárstve,” odkázal Simonovi, ktorého označil za príliš autoritatívneho človeka.

Simon na Jahnátkove slová reagoval výzvou.

“Vyzývam ho, nech predloží zápisnicu s podpisom generálnej riaditeľky týkajúcu sa štátneho tajomníka Csicsaia (Most-Híd) počas môjho vedenia rezortu, ak existuje, alebo nech prestane osočovať mňa a mojich vtedajších ľudí,” povedal na dnešnom brífingu exminister.

Jahnátek sa so Simonom pochytil aj v otázke dotácií na živočíšnu výrobu farmárom (veľká dobytčia jednotka – VDJ).

“Vždy, keď zbadáte kameru, aj priemyselnú, vždy poviete, že vy ste zaplatil VDJ-čka už v júni. Vy viete, aký mechanizmus ste nechali na ministerstve na vyplatenie VDJ na rok 2012. Nechali ste to tak, že VDJ budú vyplatené až po realizovaní SAPSových platieb, po kontrole týchto platieb, čo reálne vychádza niekedy na marec, apríl 2013,” pripomenul Jahnátek.

Ministrovi sa nepozdáva ani Simonova kritika ohľadom doteraz nevyplatených peňazí pre farmárov.

“Vy takto nastavíte mechanizmus, necháte mi takéhoto Čierneho Petra v rukách a ešte ma tu kritizujete, že ja to neviem vyplatiť teraz,” povedal v pléne Jahnátek.

Minister podľa Simona klame.

“Klame a zavádza aj vtedy, keď hovorí, že som zle nastavil systém pre poskytnutie dotácií na živočíšnu výrobu farmárom v roku 2012. Ten systém je nastavený rovnako ako v roku 2010. Farmári predkladajú žiadosť do 28. februára, a potom sa to vyplatí,” vysvetlil Simon.

Zdôraznil, že minulý rok sa to stihlo, tento rok nie. Dôvod vidí v Jahnátkových personálnych výmenách.

“Pán minister tam dal svojich ľudí a dnes farmári peniaze nemajú,” vyhlásil. To, že Jahnátek klame, potvrdzuje podľa Simona aj list štátneho tajomníka Štefana Adama. “Potvrdil, že žiadna modulácia v roku 2012 pre slovenských poľnohospodárov vykonávaná nebude,” uviedol.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments