Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Zatvorenie škôl počas pandémie tvrdo zasiahlo mladého roľníka

Zatvorenie škôl počas pandémie tvrdo zasiahlo mladého roľníka
insert_photoTASR - ilustračná foto

Matúš Urda, samostatne hospodáriaci roľník z Krivian v okrese Sabinov, má ešte zemiaky nepozbierané. Plánoval ich vyorať tento týždeň, ale dažde a rozmoknutá pôda ho pustia na pole pravdepodobne až koncom septembra. Zemiaky pestuje na ploche 10 hektárov, ale ilúzie o úrode si nerobí.

„Úroda závisí od podmienok. Myslím si, že bude takmer o polovicu alebo minimálne o tretinu nižšia ako minulý rok. Vlani sme vyorali do 40 ton a teraz keď budeme mať 25 ton, budeme radi,“ hovorí Matúš Urda.

Pravdepodobný pokles úrody spôsobilo sucho. Vysoké teploty a chýbajúca vlaha zabrzdili rast zemiakov.

„Na začiatku leta u nás päť týždňov nepršalo. Zemiaky sa v tom čase akurát viazali. Teraz máme pod vňaťou päť – šesť zemiakov,“ konštatuje Kriviančan.

Na ploche, ktorú obhospodaruje, sa orientuje na zemiaky a cesnak. Pestoval ich aj jeho otec.

„Keď som bol malý chlapec, zemiaky sa v tomto regióne pestovali vo veľkom a teraz nič. Videl som na trhu medzeru, tak som sa k tomu vrátil,“ vysvetľuje pestovateľ.

Mladý poľnohospodár, ktorý začínal so zemiakmi na dvoch hektároch, postupne ich výmeru rozšíril na 10 hektárov. Okrem zemiakov na rýchlu konzumáciu pestuje aj klasické poloneskoré odrody na uskladnenie, ktoré vydržia.

„Ešte v tomto roku v máji sme mali výborné zemiaky z minuloročnej úrody,“ neskrýva hrdosť skúsený roľník.

Chýba odbytové družstvo

Zemiaky predáva hlavne školám, školským jedálňam, reštauráciám a fyzickým osobám v regióne. Zatvorenie škôl počas pandémie Covid-19 ho tvrdo postihlo a hrozilo, že úroda zhnije v pivnici. Našiel však riešenie a podarilo sa mu všetky zemiaky predať.

„Vozil som zemiaky po celom Slovensku. Našťastie, žije u nás dosť triezvych ľudí, ktorí si chcú kúpiť zemiaky od slovenského farmára,“ spomína na uplynulú sezónu a dodáva, že rozvážať zeleninu dodávkou po celom Slovensku je náročné a nákladné na čas, aj peniaze.

„Ale predali sme ich a nezhnili. Veľmi nám chýba odbytové družstvo, ktoré by našu produkciu vykupovalo. Štát sa o nás absolútne nezaujíma. Stále sa rozpráva, že podporí malých a mladých farmárov. Ale nemusí sa starať len o niektorých. Nech radšej podporí všetkých farmárov, ktorí niečo produkujú, ktorí sú schopní niečo na našej pôde vypestovať a dokážu to predať na lokálnych trhoch. Aby naši ľudia jedli zdravé domáce potraviny. To by pomohlo všetkým,“ ponúka Matúš Urda jednoduché riešenie.

Aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora apeluje na zákazníkov, aby uprednostňovali domácu produkciu. Aj keď výmera zemiakov na Slovensku v tomto roku presiahla 5 300 hektárov, táto komodita sa stále dováža a sebestačnosť nedosahuje ani 50 %.

Platby na produkciu

Na štát a jeho podporu poľnohospodárom má mladý farmár ťažké srdce. Nechce o tom hovoriť, hoci napokon rezignovane dodá.

„Štát na takých malých farmárov ako som ja, čo hospodária napríklad na 10 ha, úplne kašle. Je zbytočné vyjadrovať sa k tomu. Intenzívne farmárčim desať rokov a bez ohľadu na to, kto je vo vláde, tí čo robia na poliach, sú stále len otroci. Pomohli by platby nie na plochu, ale na produkciu. Nie je v tom logika: na pôdu, na ktorej vyprodukujem kvalitné zemiaky, dostanem takú istú platbu ako ten, čo len pomulčoval. A toto treba v prvom rade na Slovensku zmeniť. Dotácie by sme mali dostávať na produkciu, ktorú vyprodukujeme, nie na počet hektárov. To je základný rozdiel medzi farmami na Slovensku, v Poľsku a naokolo,“ myslí si Matúš Urda z Krivian.

Autor článku: Veronika Fitzeková - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR - ilustračná foto

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments