Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Legislatíva Z domova

Zásadné zmeny opäť bez diskusie

Zásadné zmeny opäť bez diskusie
insert_photoTASR

V uplynulom období sa poľnohospodári opakovane ohradzovali voči zavádzaniu zmien, ktoré sa dejú bez potrebnej a odbornej diskusie. Teraz sú toho svedkom opäť. Tentoraz však nejde o zmeny pod taktovkou agrorezortu, ale jeho častého protivníka – envirorezortu.

Ministerstvo životného prostredia cez poslanecký návrh plánuje presunúť správu chránených území pod svoju pôsobnosť. Poľnohospodárom, a nielen im, prekáža najmä spôsob, akým má k zmene dôjsť. Návrh totiž neprešiel štandardným pripomienkovaním, do ktorého by sa mohli zapojiť aj rôzne rezortné organizácie. Na schválenie sa dostáva v podobe poslaneckého návrhu.

„Nie sme proti tomuto zákonu, ale zároveň sme za to, aby bol prerokovaný v riadnom legislatívnom procese. Dnes nám bolo ponúknuté kompromisné riešenie, že sa na budúci týždeň stretneme, aby sme si to vydiskutovali. Zároveň však má byť tento návrh predložený v prvom čítaní do parlamentu. Nepovažujeme to za najvhodnejšiu formu potenciálnej budúcej spolupráce medzi nami a ministrom životného prostredia,“ uviedol Jozef Artim, ústredný riaditeľ Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Podľa neho by sa zmeny z pohľadu poľnohospodárstva dotkli asi troch tisícov hektárov, najmä vysokohorských lúk a pasienkov.

Komora už minulý týždeň apelovala na to, aby sa k návrhu viedla odborná diskusia. Nádej vzbudzovali slová nového agroministra, ktorý sa hneď v prvých dňoch vyjadril, že tieto zmeny si vyžadujú viac času.

Nepoľovať

Kritiku vyjadrilo aj Združenie miest a obcí Slovenska, ako aj Slovenská poľovnícka komora a Slovenská lesnícka komora.

„Takýmto spôsobom by sa nemal prijímať zákon, v ktorom ide o celý vidiek. Keď hovoríme o bezzásahovom území, v ktorom sa nepoľuje. Ak to má byť 75 percent územia všetkých národných parkov, tak si nevieme predstaviť, ako tá premnožená zver zožerie všetko v lesoch aj na poľnohospodárskych pozemkoch,“ upozornil Milan Dolňan, predseda Slovenskej lesníckej komory.

Jeho slová potvrdil aj viceprezident Slovenskej poľovníckej komory Alojz Kaššák.

„Prechod do takzvaného bezzásahu by ovplyvnil 900 poľovníckych revírov. Je to v lesných oblastiach, kde minimálna výmera revíru je 2-tisíc hektárov. Je to obrovská plocha, v ktorej by sme nepoľovali, a spôsobilo by to obrovské škody. Nie som stotožnený s tým, čo nám minister životného prostredia dnes povedal, že sa to bude prehodnocovať, a že budeme robiť nejaké výnimky. Jednoznačne toto nie je štandardný postup, aby sme najskôr niečo schválili, a potom robili výnimky,“ uviedol Kaššák.

Ministerstvo životného prostredia deklaruje, že o návrhu bude s poľovníkmi, lesníkmi, obcami aj poľnohospodármi ešte diskutovať. Napriek tomu však návrh zákona pokračuje v rozbehnutom legislatívnom procese.

„MŽP podporuje návrh skupiny poslancov parlamentu na legislatívnu zmenu, ktorej obsahom je prevod správy štátnych lesných pozemkov v národných parkoch pod správu Štátnej ochrany prírody SR. Poslanecký návrh prejde medzirezortným pripomienkovým konaním, ale navyše ministerstvo sľubuje, že pôjde nad rámec obvyklého postupu,“ avizuje envororezort.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments