Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Vytvorenie zóny voľného obchodu s Kanadou ovplyvní EÚ

Plánované vytvorenie zóny voľného obchodu EÚ a Kanady by mohlo sťažiť podnikanie nemeckých poľnohospodárov. DPA sa odvoláva na analýzu expertov vypracovanú pre nemecký spolkový parlament, Bundestag.

V stanovisku asociácie poľnohospodárov sa konštatuje, že zóna voľného obchodu by mohla viesť k narušeniu trhu. Nemeckí výrobcovia potravín by sa dostali pod tlak.

Agrárny výbor nemeckého parlamentu sa zámerom vytvoriť zónu voľného obchodu s Kanadou začne zaoberať v Berlíne v pondelok (2. 6.).

Otvorenie  trhu v navrhovanom rozsahu pre dovoz kanadského hovädzieho a bravčového mäsa pokladá za vysoký aj Nemecký zväz ochrany životného prostredia a prírody (BUND).

Dohoda o vytvorení zóny medzi EÚ a Kanadou nie je ešte pred záverečnými rokovaniami, hoci Európska komisia a predstavitelia Kanady sa vlani v októbri dohodli, že v prípade jej vstupu do platnosti sa medzi partnermi zruší 99 % ciel. Návrh dohody s Kanadou by mal slúžiť aj ako vzor pre dohovor o zóne voľného obchodu medzi EÚ a Spojenými štátmi.

Členovia EÚ vyvážajú do Kanady ročne agrárne produkty za 2,9 miliardy eur, opačným smerom sa dovážajú potraviny za 1,9 miliardy eur.

Nemecké agrárne združenia vidia vo vytvorení zóny  príležitosť, aby európski vývozcovia zvýšili do Kanady dodávky mliečnych výrobkov a vína. Škodu by nemali utrpieť ani producenti piva. Kanada uznala jedinečnosť 145 produktov z konkrétnych zahraničných oblastí a chce ich osobitne ochraňovať.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
2. jún 2014 8:37

žeby konečne niekto dostal rozum a pochopil o čom to je ???

agrarnik zHN
agrarnik zHN
8. jún 2014 8:16

Žiaľ servilnosť a kolenačková agrárna politika Slovenska nás doviedla na pokraj priepasti. Zobudili sa agrárnici v Nemecku, ktorí sa cítia ohrození. Transatlantická zóna voľného obchodu medzi EÚ a Kanadou a USA môže výrazne narušiť rovnováhu a už aj dosť krehkú stabilitu európskeho agrárneho sektoru. Americké a kanadské poľnohospodárstvo je postavené… Celý komentár »