Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Výstavisko je vo vážnej situácii. Ohrozený je aj letný Agrokomplex

Výstavisko je vo vážnej situácii. Ohrozený je aj letný Agrokomplex
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Nitrianske výstavisko Agrokomplex pociťuje dosahy koronakrízy vysokými stratami. Štátny podnik musel v tomto roku zrušiť už 4 výstavy – Nábytok a bývanie, Strojársky veľtrh, Job Expo a Gardeniu.

Prvá z menovaných výstav – Nábytok a bývanie, dostala stopku tesne pred otvorením. Agrokomplex pritom každoročne na nej utŕži aj viac ako milión eur. Tento rok sa malo na výstavisku predstaviť asi 330 vystavovateľov, ktoré podniku zaplatili zálohy viac ako 900 tisíc eur. Keďže Agrokomplex výstavu presunul, zálohy hneď vystavovateľom nevrátil.

„Napriek tomu, že termín presunutej výstavy 16.9.2020 – 20.9.2020 je stále v platnosti, rozhodli sme sa znížiť náš záväzok a to sumou 20 percent z uhradených faktúr, ktoré budeme dobropisovať v prvej polovici mesiaca máj 2020,“ píše sa v liste, ktorý výstavisko rozposlalo vystavovateľom.

Tí na vrátenie peňazí tlačia už od marca.

„V nasledujúcich mesiacoch sa budeme zo všetkých síl snažiť o ďalšie dobropisovanie zvyšných častí faktúr, ktoré je ale podmienené finančnou pomocou zo strany vlády SR a príslušných inštitúcií,“ uvádza sa tiež v liste.

Informácie o finančných problémoch výstaviska sa objavili asi pred mesiacom, kedy ich však štátny podnik odmietol. Teraz svoju finančnú situáciu vysvetľuje koronakrízou. S jeho postupom pritom nábytkári spokojní nie sú.

„Nepovažujeme to za dostatočné riešenie, našimi peniazmi by si Agrokomplex nemal sanovať svoje vlastne problémy,“ vysvetlil generálny sekretár Zväzu spracovateľov dreva SR Peter Zemaník.

Agrokomplex svoj postup vysvetľuje snahou vyhnúť sa prepúšťaniu. Aktuálne zamestnáva asi 170 ľudí. Rezort pôdohospodárstva výstavisko už podrobuje kontrole.

„Finančná kontrola na mieste bola vykonaná kontrolnou skupinou na základe poverenia ministra zo dňa 25.3.2020. Kontrola bola vykonaná v zmysle zákona o finančnej kontrole a audite a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Finančná kontrola na mieste ešte nie je ukončená, nakoľko v zmysle uvedeného zákona je finančná kontrola na mieste skončená dňom zaslania správy povinnej osobe. Povinnej osobe už bol zaslaný návrh správy. Vplyv pandémie koronavírusu ma prirodzenie negatívny dopad na mnoho sfér, výstaviska nie sú výnimkou, práve naopak. Agrokomplex musel zrušiť/presunúť viacero plánovaných výstav a nie je možné s presnosťou určiť ani, koľko výstav bude musieť ešte takto obmedziť. Logicky z toho vyplýva aj obmedzenie príjmu, s ktorým štátny podnik samozrejme počítal,“ uviedlo ministerstvo pôdohospodárstva.

Výstava Nábytok a bývanie patrí k najúspešnejším a najväčším na národnom výstavisku. Vysoký ohlas máva spravidla aj výstava Agrokomplex, organizovaná každoročne v auguste.

Tento rok by sa mal uskutočniť jej 47. ročník. O jej uskutočnení výstavisko údajne s rezortom pôdohospodárstva rokuje – výstavu by chcelo zorganizovať aspoň v obmedzenom režime.

Autor článku: Roland Bystrický
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
AKS
AKS
7. máj 2020 7:21

Vzhľadom na súčasnú nepriaznivú situáciu čí pandémie, alebo na klimatické podmienky nie je dôvod na oslavu, takže tohtoročná výstava by sa nemala konať !

realista
realista
7. máj 2020 10:36
Odpoveď na  AKS

AX nie sú oslavy – i keď to tak v posledných rokoch vyzeralo v kombinácii s nejakým “malomestským jarmokom” – AX by mala byť výstava – miesto na stretnutie podnikateľov a odborníkov z rezortu … T a k ž e, ak to má byť výstava (veletrh) tak potom by sa… Celý komentár »