Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Vyrábajme to, na čo máme kapacity

Vyrábajme to, na čo máme kapacity
insert_photopolnoinfo.sk

Aj keď do úplného skončenia žatvy chýba ešte niekoľko hektárov, minister pôdohospodárstva Stanislav Becík, hodnotil na dnešnej tlačovej konferencií /16. septembra/ jej priebeh.

„Tohtoročná žatva patrí medzi najdlhšiu, najkomplikovanejšiu, najvlhšiu, ale aj najdrahšiu po roku 2000,“ povedal Stanislav Becík.

Napriek týmto prívlastkom sú úrody hustosiatych obilnín o viac ako dvadsať percent vyššie, ako vlani. Horšie je to ale s kvalitou, kde výdatné zrážky v mesiacoch júl a august spôsobili škody približne za 800 až 900 miliónov korún(26,56 mil. až 29,87 mil. €). To znamená, že v súčasnosti sa odhaduje, že máme približne 500 tisíc ton kŕmneho obilia, ktoré nedokáže skŕmiť naša živočíšna výroba. Najjednoduchším riešením by bolo danú produkciu vyviezť do zahraničia.

Minister našim roľníkom ale doporučuje, aby produkciu spotrebovali v živočíšnej výrobe a nezvyšovali saldo zahraničného obchodu s agrokomoditami. To za minulý rok dosiahlo približne 24 miliárd korún. Efektívnym riešením by podľa Stanislava Becíka bolo, doviezť zo zahraničia odstavčatá a tie za päť mesiacov realizovať.

Napriek tomuto vyhláseniu, si je ale vedomý, zložitej situácie, najmä v chove ošípaných. Preto sa pre redakciu polnoinfo.sk vyjadril, že osobne sa zasadí o to, aby bolo v kapitole štátnej pomoci dostatok prostriedkov aj pre túto oblasť živočíšnej výroby.

Ako je známe, chov ošípaných je možné podporiť jedine cez prostriedky v štátnej pomoci. Tie sú ale už niekoľko rokov na veľmi nízkej úrovni. Napríklad tento rok bola štátna pomoc na úrovni 368 miliónov(12,215 mil. €), čo je ešte o dvanásť miliónov menej, ako v minulom roku.

Napriek lepším hektárovým úrodám, ako dosiahli roľníci minulý rok, nie je minister pôdohospodárstva spokojný s intenzitou našej poľnohospodárskej výroby. Poukazuje napríklad na to, že úroda repky na úrovni 2,53 tony z hektára, je najnižšia z krajín vyšehradskej štvorky.

Ďalším problémom je podľa Stanislava Becíka zhodnocovanie produkcie. To znamená, že vyvážame surovinu, aby sme neskôr doviezli hotový výrobok. To platí už pri spomínanom bravčovom mäse, ale aj pri produktoch ekologického poľnohospodárstva. Tento nedostatok sa potom prejavuje aj v nízkom hospodárskom výsledku.

„Hanbím sa za zisk na úrovni 308 miliónov korún(10,223 mil. €), ktoré poľnohospodárstvo v minulom roku dosiahlo,“ uviedol Stanislav Becík.

Autor článku: Juraj Huba - polnoinfo.sk
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments