Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Vyhlásenia k štátnej pomoci je potrebné podať do 20. októbra

Vyhlásenia k štátnej pomoci je potrebné podať do 20. októbra
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Subjekty, ktoré si uplatňujú odvodovú úľavu pre poľnohospodárstvo a potravinársky priemysel, majú posledné dni na doručenie formulárov k poskytnutiu štátnej pomoci. Vyhlásenia k poskytnutiu pomoci za august, september a október tohto roka je potrebné podať do 20. októbra. Vyhlásenia podané po tejto lehote nebudú akceptované. V pondelok o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne (SP) Martin Kontúr.

„Za mesiace august a september 2023 zamestnávatelia zaplatili poistné v plnej výške, Sociálna poisťovňa vyrovná za tieto mesiace poskytnutú štátnu pomoc formou tzv. vratiek automaticky, bez nutnosti podania žiadosti,“ priblížil Kontúr.

Podmienkou poskytnutia štátnej pomoci je predloženie výkazu poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie v lehote splatnosti poistného.

Za október 2023 až január 2024 budú potravinári platiť znížené poistné po schválení štátnej pomoci za príslušný kalendárny mesiac. Formulár na uplatnenie odvodovej úľavy je zverejnený v eSlužbách SP. Zamestnávateľ podáva vyhlásenie elektronicky za každý príslušný mesiac samostatne, v určených lehotách.

Po overení splnenia podmienok poskytnutia pomoci zverejní SP oznámenie o schválení alebo neschválení štátnej pomoci, a to do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom v určenej lehote podal zamestnávateľ vyhlásenie. SP poskytuje štátnu pomoc zamestnávateľom-potravinárom vo forme odvodovej úľavy za obdobie od 1. augusta 2023 do 31. januára 2024 v súlade so zákonom o sociálnom poistení.

Problematika novely zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej budú zamestnávatelia v potravinárstve platiť za zamestnancov nižšie odvody, podliehala schvaľovaciemu procesu Európskej komisie (EK). Schéma štátnej pomoci na zníženie odvodov zamestnávateľom v poľnohospodárstve a v potravinárskom priemysle bola zverejnená EK v Obchodnom vestníku 21. septembra tohto roka.

Autor článku: TASR/poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments