Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Vieme prví: Rusko má záujem export 15 miliónov ton obilia

Vicepremiér Ruskej federácie – Viktor Zubkov vyslovil prvé predpovede o objeme exportu obilia, po tom ako bolo od 1. júla tohto roka zrušené embargo na vývoz. Podľa neho, Rusko bude môcť exportovať 15 miliónov ton obilia.

Prognóza je veľmi optimistická, vzhľadom na to, že podľa odhadov Ministerstva poľnohospodárstva USA sú exportné možnosti Ruska len v objeme 10 miliónov ton obilia. Avšak svoj optimizmus vicepremiér dokladá tým, že v tomto roku poľnohospodári úspešne zvládajú vysoké tempo jarných prác na poli, stav ozimín je veľmi dobrý a očakáva sa vysoká úroda v objeme približne 85 miliónov ton. Okrem toho má Ruská federácia aj značné rezervy obilia – 18,5 milióna ton.

„Odhady vlády o produkcii a exporte obilia sa zhodujú s predpoveďami odborníkov v poľnohospodárskom odvetví. Napr. analytické centrum “Sovekon” predpovedá úrodu v tomto roku v rozmedzí od 80 – 85 mil. ton, vývoz na úrovni asi 15 miliónov ton,” informuje RBC.

Inštitút pre konjunktúru agrárneho trhu odhaduje úrodu na úrovni 84 miliónov ton a vývozný potenciál na 12 miliónov ton.

Pripomeňme si, že v polovici tohto roka bol na svetovom trhu oživený dopyt po obilí. Príčinou bola predovšetkým slabá úroda ozimín a slabé tempo osevov v USA. Okrem toho agentúra Bloomberg uviedla, že v roku 2011 poklesne úroda vo Francúzsku o 12 percent a v Nemecku o 7,2 percenta.

Autor článku: Martin German - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments