Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny by mali zostať takmer na súčasnej úrovni i po žatve

Ceny by mali zostať takmer na súčasnej úrovni i po žatve
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

Včera (31. mája) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Potravinárska pšenica triedy E po prepade cien z pred dvoch týždňov narástla o 15 eur za tonu. V súčasnosti speňažujú poľnohospodári túto chlebovú obilninu na západnom Slovensku za 265 eur za tonu, na strednom Slovensku o šesť eur viac a na východe republiky dosahujú ceny až 272,5 eur za tonu. Predpoklad vývoja o dva týždne hovorí o ďalšom náraste cien pšenice o 20 eur za tonu. Napriek očakávanému poklesu cien sa predpokladá, že pohyb nebude tak dramatický. V požatevnom období by mali ceny podľa CBV dosiahnuť 240 eur za tonu.

Kŕmna pšenica sa stabilizovala na úrovni 210 eur za tonu a predpokladá sa, že z tejto hodnoty by sa nemali vychýliť ani v krátkodobom horizonte. V tom dlhodobom – požatevnom, by ceny podľa CBV mali dosiahnuť 180 eur za tonu.

Aktuálna cena kukurice je 213, 5 eur za tonu. Táto komodita je stabilizovaná o čom svedčí, že od začiatku marca nedošlo k významnejším výkyvom. I do budúcnosti sa predpokladá, že hodnota kŕmnej kukurice zostane na súčasnej úrovni, čo znamená nad 210 eur za tonu.

Ceny repky za posledné dva týždne stúpla o 50 eur na aktuálnych 470 eur za tonu. I v začiatkoch žatvy tejto plodiny – o dva týždne, sa predpokladá cena na súčasnej úrovni. V horizonte troch mesiacov sa počíta s poklesom cien o zanedbateľných 6,5 percenta na 440 eur za tonu. Tento stav vysvetľuje predseda Burzovej komory Pavol Schultz, ktorý hovorí, že vysoké teploty majú vplyv na rýchle dozrievanie, hlavne repky, čo by mohlo znamenať znížené výnosy a tým udržanie ceny v regióne Slovenska na vysokej hladine.

Slnečnica, podobne ako kukurica, nezaznamenala významnejšie výkyvy cien za posledné mesiace. Súčasná úroveň cien tejto olejniny je na úrovni 460 eur za tonu a do budúcnosti sa nepočíta s výkyvmi.

Ostatné komodity:

Potravinárska pšenica triedy A (západné Slovensko) – 259 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 240 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 225 eur za tonu.

Jačmeň sladovnícky (západné Slovensko) – 220 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 210 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 225 eur za tonu.

Jačmeň kŕmny (západné Slovensko) – 203,75 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 192,5 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 150 eur za tonu.

Kukurica potravinárska triedy A (západné Slovensko) – 222,50 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 230 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 230 eur za tonu.

Raž potravinárska (západné Slovensko) – 220 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 220 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 210 eur za tonu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments