Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Zo sveta

Viaceré krajiny EÚ vrátane ČR odmietajú predĺžiť zákaz dovozu ukrajinského obilia

Viaceré krajiny EÚ vrátane ČR odmietajú predĺžiť zákaz dovozu ukrajinského obilia
insert_photoEurópska únia - Zľava Janusz Wojciechowski, komisár pre poľnohospodárstvo EK a Jozef Bíreš, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (25.7.2023).

Mnoho krajín Európskej únie vrátane Českej republiky, Nemecka či Francúzska kritizuje možné predĺženie zákazu dovozu ukrajinských obilnín do Poľska a štyroch ďalších krajín susediacich s Ukrajinou. Po dnešnom rokovaní ministrov pôdohospodárstva krajín EÚ o tom v Bruseli hovorili zástupcovia niektorých únijných vlád.

Podľa eurokomisára pre poľnohospodárstvo Janusza Wojciechowského zvažuje Európska komisia možnosti, ako financovať prepravu ukrajinskej poľnohospodárskej produkcie cez EÚ do krajín severnej Afriky či Blízkeho východu.

Európska komisia v máji povolila Poľsku, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku zakázať na svojom trhu predaj ukrajinskej pšenice, kukurice, repkového semena a slnečnicových semien. Toto opatrenie, ktoré neobmedzuje exportný tranzit do ďalších krajín, platí do polovice septembra. Ministri poľnohospodárstva týchto krajín však obhajujú myšlienku predĺžiť zákaz aspoň do konca roka v záujme ochrany vlastných trhov.

„Chceme hľadať celoeurópske riešenie. Potrebujeme dostať ukrajinské obilie do krajín tretieho sveta,“ povedal dnes novinárom český minister poľnohospodárstva Marek Výborný, podľa ktorého nie je „dlhodobo udržateľné a prospešné“ deliť krajiny EÚ do niekoľkých kategórií podľa možností dovozu tovaru z Ukrajiny.

Reštrikcie pätice krajín v pondelok kritizoval ako neprijateľné ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podobne sa dnes vyjadrili ministri pôdohospodárstva najväčších unijných ekonomík Nemecka a Francúzska. Komisia by podľa nich nemala povoliť štátom susediacim s Ukrajinou obmedzenia ďalej predlžovať. Komisár Wojciechowski sa na dnešnom rokovaní s ministrami k sporu jednoznačne nevyjadril.

Európska únia – Jozef Bíreš

Naproti tomu vyhlásil, že má komisia v pláne zvážiť možnosti, ako financovať prepravu ukrajinského poľnohospodárskeho exportu cez EÚ. Tá získala na aktuálnosti po tom, ako Moskva vypovedala dohodu umožňujúcu jeho transport cez Čierne more. Podľa dnešného vyjadrenia ruského ministerstva zahraničných vecí zatiaľ žiadne rozhovory o možnom návrate k dohode neprebiehajú.

„Ak by Európska komisia bola schopná prispieť finančne na prepravu, bolo by to výrazne jednoduchšie,“ vyhlásil Výborný.

Európska únia – Marek Výborný

Únia by podľa neho mala posilniť predovšetkým prepravný koridor po rieke Dunaj, aby po ňom bolo možné voziť až štyri milióny ton obilnín mesačne.

Autor článku: spravodajca ČTK
Zdroj obrázku: Európska únia - Zľava Janusz Wojciechowski, komisár pre poľnohospodárstvo EK a Jozef Bíreš, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (25.7.2023).

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
SHR
SHR
26. júl 2023 17:31

Neviem že francúzi nemci a česi čo majú z ukrajinského obilia ale určite bude niečo v pozadí, nejaký kšeft. Keď chcú jednotný trh tak nech sú aj jednotné ceny, aj jednotné platby na hektár aj na zvieratá stroje atď.Nehanbila vtedy EÚ kedy väčšia časť obilia putovala predtým cez more do… Celý komentár »