Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Včelárov pribúda, medu je málo

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 219

Včelárstvo je na Slovensku na vzostupe. V uplynulých rokoch stúpa počet včelárov aj včelstiev.

„Pred pár rokmi bol počet včelstiev oproti tomu, čo máme teraz, o hodne nižší. Dnes máme asi 300-tisíc včelstiev a 19-tisíc včelárov. Za ostatné roky sme narástli o tisíce včelstiev a o 5-tisíc včelárov,“ zhodnotila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Hoci počty rastú, situácia podľa samotných včelárov nie je ideálna.

„Zlepšovanie badať u včelárov aj včiel, ale je za tým veľký kus práce.  Včely však nie sú v takom stave, ako by mali byť. My by sme radi mali včely ideálne, silné, veľké úrody, ale tie včely v aktuálnej situácii veľmi trpia, mení sa prostredie a sú každú jar slabšie a slabšie,“ skonštatoval predseda Slovenského včelárskeho zväzu Milan Rusnák.

Medu stále nie je dosť

Produkcia medu na Slovensku rastie len pomaly. Hoci včelárov pribúda, stále je mnoho takých, ktorí produkujú med len pre vlastnú spotrebu a nezásobujú ani najbližšie okolie. Pomerne slabá bola aj vlaňajšia sezóna – podpriemernú znášku cítiť doteraz.

„Slovenskí včelári predávajú slovenský med hlavne do Vianoc. Niektorým väčšie zásoby vydržia ešte do mája. Samozrejme, nižšia úroda u včelárov vždy spôsobí, že med je skôr vypredaný, a keď je nižšia úroda je vyššia aj cena. Cítiť to, aj na ostatnej výstave v Nitre boli medy za 6-7 až 8 eur. Medu nie je dosť. Obyvateľstvo Slovenska má dvakrát takú spotrebu medu, ako dokážu slovenskí včelári vyprodukovať,“ dodal Rusnák.

Na nedostatok medu upozorňovali včelári už vlani. Niektorí dopredali celú svoju produkciu ešte v decembri.

„Nedostatok medu je hlavne u včelárov, ktorí majú nižší počet včelstiev. Teraz sa vypredáva med, ktorý mali väčší včelári, ktorí majú viacej včelstiev, alebo sa dopredáva med, ktorý mali ešte z minulého roka. Ale už toho medu nie je veľa. Sú to ozaj iba posledné kilogramy, ktoré máme,“ dodáva Jozef Čápek zo sekretariátu Slovenského zväzu včelárov.

Nová sezóna u včelárov odštartuje už o pár dní. Úle zvyknú otvárať spravidla začiatkom marca.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR/AP

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1496 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.