Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Najkvalitnejší med je zo Slovenska. Jeho produkciu ovplyvňuje hlavne klíma

Najkvalitnejší med je zo Slovenska. Jeho produkciu ovplyvňuje hlavne klíma
insert_photoJozef Voľanský

Včelia farma z Bardejova ponúka najlepší a najkvalitnejší med nielen na Slovensku, ale patrí na vrchol svetovej kvality. Už v roku 2012 sa v počte získaných ocenení stala najoceňovanejšou farmou sveta.

Rodinná tradícia

Majiteľa Jozefa Voľanského k včelám pred dvadsiatimi rokmi priviedol úľ na pôjde a túžba zabezpečiť med pre svoju rodinu.

„Včeláreniu sa ako prvý venoval môj dedo, ktorý sa narodil v roku 1901 a včeláril v obci Lukavica pri Bardejove. Kratšie obdobie včeláril aj môj otec a ja som tretia generácia. V roku 2000 som našiel doma na pôjde úľ a rozhodol som sa pokračovať v tradícii. Ešte v tom roku som si s bratom dokúpil ďalších 6 rodín a zazimovali sme spolu 7 rodín,“ vracia sa do minulosti skúsený včelár.

Dnes má v úľoch po Čergovskom pohorí 240 rodín, ktoré umiestňuje zväčša po okrajoch lesov. Farma spolupracuje aj s niekoľkými ďalšími overenými včelármi, napríklad v Levočských vrchoch či pri Michalovciach.

„Tamojší včelár nám dodáva napríklad agátový med, ktorý my tu nemáme,“ vysvetľuje Jozef Voľanský. Vďaka tomu už v týchto dňoch ponúkajú záujemcom čerstvý tohtoročný agátový med.

Rozhodujúca je klíma

Ročná produkcia medu je podľa Jozef Voľanského veľmi rozdielna.

„Posledné dva roky boli úplne katastrofálne. Počas nich produkcia medu v našej oblasti vychádzala priemerne 10 – 13 kilogramov medu na rodinu,“ hovorí.

Na produkciu medu má vplyv predovšetkým klíma. Najväčší problém je, keď príde chladná jar – to včelám neprospieva. Ako upozorňuje bardejovský včelár, „vtedy tie rastlinky a ovocné stromy už kvitnú, ale včely v našej oblasti nedokážu pri takých teplotách prinášať nektár do úľov, aby vyrábali med. Všetko, čo včely donesú, majú pre vlastnú spotrebu.

Jozef Voľanský si pochvaľuje spoluprácu s poľnohospodármi.

„V našom regióne nemáme žiadne problémy, veľmi dobre sa s nimi spolupracuje. Keď niekde pripravujú postrek, dajú nám vedieť, prípadne striekajú večer, alebo v noci,“ hovorí.

Aj samotný región severovýchodného Slovenska je včelám priaznivo naklonený pestrým výberom rastlín.

„Naše hornaté oblasti sú pestrejšie, nemáme tu veľké jednodruhové lány ako na juhu. Tam, keď lány odkvitnú, včielky nemajú čo robiť. U nás tento problém riešiť nemusíme.“

15 rokov ocenení

Včelia farma MEDAR z Bardejova sa už pred rokmi vo svojej stratégii zamerala hlavne na to, aby neboli len producentmi suroviny, ale chceli vyrábať konečný produkt vysokej kvality. Ako zdôrazňuje Jozef Voľanský, „našou snahou nebolo konkurovať dovozovým medom, ale našim zákazníkom sme vždy chceli ponúkať vysoko kvalitný med, ktorý pochádza zo Slovenska a je v 100 % prírodnom stave.“

Prvé ocenenie si včelia farma z východu Slovenska priniesla v roku 2005, zo svetovej výstavy Apimondia v Írsku. V roku 2009 už bol ich med uznaný svetovou organizáciou Apimondia ako najkvalitnejší med na svete vo svojej kategórii na obdobie 2009-2011. Odvtedy sa pravidelne zúčastňujú rôznych svetových a medzinárodných súťaží a výstav a pravidelne získavajú tie najvyššie ocenenia. Jozef Voľanský je s tým maximálne spokojný.

„Chceme stále prinášať na trh nové vysokokvalitné prírodné produkty, o ktoré majú naši zákazníci veľký záujem.“

Vďaka nenávratnému finančnému príspevku z fondov EÚ pred pätnástimi rokmi vybudovali prevádzku na vytáčanie, balenie medu a spracovanie včelích produktov a v Bardejove otvorili včelársku predajňu. Tam predávajú svoju produkciu medu, a stále sa rozširujúci sortiment výrobkov, vrátane prírodnej kozmetiky a tinktúr.

Unikátna jedľová medovica

Najväčší záujem evidujú o medovicový med. Je to med, ktorý nepochádza z nektáru kvetov ako ostatné medy. Vytvárajú ho včely zo sladkej šťavy, ktorú produkujú vošky. V prípade bardejovskej medovice ide o vošku Medovnica jedľová – Cinara pectinatae.

Kvalitné jedľové porasty, hlavne v pohorí Čergov, majú mimoriadne priaznivé mikroklimatické podmienky na to, aby sa tieto vošky dokázali rozmnožiť vo veľkom množstve. Ale jedľová medovica sa nedá vyprodukovať každý rok a neurodila sa už od roku 2018, kedy bola posledná veľmi silná úroda. Prispieva k tomu počasie – veľké horúčavy, silné búrky, to všetko voške škodí a likviduje ju,“ uzatvára bardejovský včelár.

Autor článku: Veronika Fitzeková - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Jozef Voľanský

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments