Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Včelám sa u nás darí, aj keď chránené nebudú

Včelám sa u nás darí, aj keď chránené nebudú
insert_photoTASR

Od roku 2018 si svet pripomína Svetový deň včiel. Iniciovali ho slovinskí včelári a pripadol na 20. mája, teda na deň narodenia slovinského včelára Antona Janšu. Išlo o zakladateľa moderného včelárstva. V roku 1770 menovaný Máriou Teréziou, kráľovnou Rakúsko-Uhorskej monarchie, za prvého riaditeľa včelárskej školy vo Viedni. Cieľom tohto dňa je upozorniť na problémy opeľovačov v krajine.

Medzi tie už nepatrí len parazit klieštik, ktorý ohrozuje včely, či mor včelieho plodu, ktorý sa tento rok potvrdil vo viacerých lokalitách Slovenska. Významným problémom sa v uplynulých rokoch stali aj zimné úhyny včelstiev. Zatiaľ čo iné európske krajiny so zvýšenou úrovňou úhynu bojovali už niekoľko rokov, u nás sa problémy začali objavovať asi pred piatimi rokmi. Tento rok je po čase výnimkou.

Rok 2022 vyzerá dobre

„Úhyny včelstiev počas zimného obdobia boli do 10 percent, čo zaraďuje zimu 2021/2022 medzi tie s nižšími stratami za posledných 10 rokov. Zároveň sa jar roku 2022 vyvíja veľmi pozitívne a spotrebitelia sa už čoskoro budú môcť tešiť na dostatok kvalitných jarných medov,“ uviedol Milan Rusnák zo Slovenského včelárskeho zväzu.

Zväz pri príležitosti svetového dňa včiel otvoril v Bratislave včeliu záhradu s ukážkovou včelnicou. Tento rok sa v rámci úrody medu ukazuje v lepšom svetle, ako posledné dva, kedy bolo domáceho medu málo. Znáška z repky vyzerá kvantitatívne aj kvalitatívne veľmi dobre, nateraz počasie praje aj agátu a lipe, ktorá by mala čochvíľa zakvitnúť.

Povedomie o dôležitosti včiel, ako aj ďalších opeľovačoch postupne vo verejnosti stúpa. Taktiež sa zvyšuje aj záujem o včelárenie. Aktuálne je na Slovensku registrovaných 338 727 včelstiev, ktoré sú chované na 23 227 farmách. V prípade oboch čísel ide o nárast oproti uplynulým rokom. Za posledné 4 roky sa počet včelárov, resp. registrovaných fariem, zvýšil o asi 3 a pol tisíc, a počet včelstiev o takmer 40 tisíc.

Včela priniesla rozpor do vyhlásenia vlády

Pred časom sa s nástupom aktuálnej vlády hovorilo o možnej zvýšenej ochrane včiel a ich zaradení medzi chránené živočíchy.

„Vláda SR zlepší podmienky chovu hospodárskych, domácich a spoločenských zvierat a včelu medonosnú vyhlásime za chránený živočíšny druh, pričom zavedieme podpory na medonosné plochy, ktoré sú spôsobilé na dlhodobé pasenie včelstiev,“ píše sa aj v programovom vyhlásení aktuálnej vlády.

Vo vzťahu k včelám, k zvýšeniu ochrany a zaradeniu medzi chránené živočíchy nedošlo – a v rozpore s programovým vyhlásením ani nedôjde. Spôsobilo by to totiž problémy pri chove včiel ako hospodárskych zvierat, keďže by zároveň ako chránené živočíchy boli chované v zajatí.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments