Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

V okrese Košice-okolie rapídne pribúdajú diviaky s AMO

V okrese Košice-okolie rapídne pribúdajú diviaky s AMO

Zvýšený počet uhynutých diviakov nakazených africkým morom ošípaných (AMO) zaznamenali v uplynulých dňoch v okrese Košice-okolie. Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR zaevidovala tento týždeň najmenej 15 nových prípadov, a to najmä v katastri obce Trstené pri Hornáde.

Okresný úrad (OÚ) Košice-okolie, pozemkový a lesný odbor, vydal v tejto súvislosti od piatka až do odvolania zákaz využívania lesov verejnosťou. Týka sa to lesných pozemkov v katastrálnych územiach Trstené pri Hornáde, Skároš, Ždaňa, Vyšná Myšľa, Rákoš, Ruskov, Slančík, Slanec, Nový Salaš, Slanská Huta a Kalša.

“Cieľom tohto zákazu je zamedzenie šírenia tejto nákazy činnosťou verejnosti na lesných pozemkoch v predmetných poľovných revíroch,” informoval v oznámení vedúci pozemkového a lesného odboru OÚ Gabriel Vukušič. K zákazu došlo na podnet Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Košice-okolie.

Správcovia lesov majú v zmysle rozhodnutia zabezpečiť na vstupoch do lesa oznámenie o tomto zákaze tabuľami, ako aj ďalšie vhodné informovanie verejnosti o tomto kroku. Na dodržiavanie zákazu bude dohliadať lesná a poľovná stráž.

AMO, ktorý zabíja domáce a divé ošípané, na Slovensku prvýkrát potvrdili 24. júla 2019 v domácom chove v obci Strážne v okrese Trebišov pri maďarských hraniciach. Celkovo na Slovensku dosiaľ zaznamenali 99 prípadov ochorenia u diviakov, a to v okresoch Trebišov, Michalovce a Košice-okolie. U domácich ošípaných sa AMO potvrdilo v 11 prípadoch v okrese Trebišov, pričom dosiaľ posledný prípad bol ešte vlani z augusta. V rámci opatrení štátni veterinári vtedy likvidovali chovy domácich ošípaných v obciach, v ktorých došlo k výskytu nákazy.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1552 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

  1. jm
    22. marca 2020

    Je na škodu že sa nepodarilo objasniť spôsob nákazy u malých drobnochovateľov ! Možno nebol ani zámer .Len je na škodu že sa šíri AMO aj napriek skoro totálnemu ukončeniu chovu ošípaných v drobnochove. Čo v mnohých prípadoch odraďuje sa do tohoto podnikania zapojiť.
    No Úrady aby neprišli o príjem za prenájom poľovných revírov sa snažia udržať stavy kvôli bonite poľovných revírov ktoré v mnohých prípadoch vysoko prekračovali normované stavy. Je zaujímavé že v týchto prípadoch si úradníci nedali záležať na dodržiavaní normatívu. Ako ďalší paradox je aj platenie nájmu vlastníkom pozemkov za poľovný revír. Ak som dobre pochopil zákon tak poľovník by mal byť zároveň aj vlastník pozemkov čo u nás určite nie je pravda. Určite by sa nespokojnosť poľnohospodárov vyriešila ak by to neboli len chovatelia trofejnej zvery.

    Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.